💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олексій ДзюбаІсторії
28 січня 2024, 14:47
2024-01-28
«Україну купив інвестфонд BlackRock, ми вимагатимемо Закарпаття». Глава угорських «правих» наговорив багато пропаганди, при цьому офіс BlackRock знаходиться з ним в одному місті
Фонд BlackRock справді існує. Проте угорський політик ідеально діє за методичками Кремля, змішуючи реальність та вигадку і транслюючи це на багатомільйонну аудиторію.
27 січня з’явилася інформація про те, що лідер угорської ультраправої партії Mi Hazank Mozgalom («Наша Батьківщина») Ласло Тороцкаї заявив про територіальні претензії на українське Закарпаття у разі програшу України у війні проти росії.
Виступаючи на річній партійній конференції у Будапешті, Тороцкаї заявив, що тиск «міжнародних фінансистів» призвів до війни в Україні і що Україна «куплена» міжнародним інвестиційним фондом BlackRock. Він сказав, що війна зруйнує «Європу і відправить економіку континенту на дно», тому виступає за негайне припинення вогню і переговори з росією.
«Якщо державність України припинить своє існування в результаті війни, Mi Hazank претендуватиме на Закарпаття як єдина парламентська партія», — сказав Тороцкаї.
Партія Mi Hazank Mozgalom займає в парламенті Угорщини 6 місць із 199 і виглядає доволі маргінальною. Більшість парламенту (117 місць) зараз у партії «Фідес» премʼєра Віктора Орбана, який виступає проти підтримки України у війні, вимагає переговорів з росією і блокує допомогу Україні від ЄС.
При цьому BlackRock працює в Угорщині, де наразі відкрив близько 20-ти вакансій. Будапешт в інвестфонді називають «нашим глобальним центром технологій та інновацій, де ми хочемо сформувати культуру, в якій виклики, розвиток та інновації відбуваються кожного дня». В столиці Угорщини навіть відкритий цілий офіс BlackRock.
Угорська пропаганда
Створити фейк нескладно. Для цього потрібно взяти правдиву новину (фонд BlackRock справді існує) та вилучити правдиву інформацію з контексту, перетворивши її на брехню («фонд BlackRock купив Україну»). А далі згадати авторитетне джерело (в даному випадку ним є реальний політик і голова ультраправої партії) і поширити інформацію (про це написали угорські ЗМІ). Це дуже нагадує славнозвісних «соросят» — термін російської пропаганди, який має давню історію та використовується проросійськими силами в Україні.
Це не перша інформаційна кампанія з боку нашого західного сусіда. Наприклад наприкінці 2022-го року прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прийшов на товариський футбольний матч між збірними Угорщини та Греції в Будапешті з шарфом, на якому зображена карта «Великої Угорщини» з частинами сусідніх держав у її складі.
Зі свіжих прикладів. Газета Magyar Nemzet, яка входить до неформальної медіаімперії під контролем угорського прем’єра, перед візитом до Ужгорода глави МЗС Угорщини Петера Сійярто опублікувала статтю, в якій критикує ситуацію з українськими медіа. Серед іншого, у статті показово використовується назва «Lemberg» на позначення Львова, а також поширюється здивування, чому назви українських міст пишуть українською, а не «оригінальною російською».
Інформаційна істерія з боку Угорщини розпочалася 23-го січня. Тоді в провладних ЗМІ вибухнув антиукраїнський скандал. Проурядове медіа Index (яке процитувало заяви Ласло Тороцкаї) повідомило, що посольство Угорщини в Україні отримало електронного листа з погрозами. Невідомі нібито планують вбити керівника угорського МЗС Петера Сіярто. Той 29-го січня має прибути до Ужгорода і узгодити деталі зустрічі Орбана з Володимиром Зеленським.
Детальніше про шлях Віктора Орбана на вершину політики, подавлення свободи слова та перетворення на друга путіна, написали колеги з видання «Бабель», які поспілкувалися з угорським соціологом Балінтом Мадяром. Одна з головних тез статті, Орбан орієнтується не на цінності, а на функціональність. У підсумку його платформа, це суміш гасел, які дуже конфліктують між собою.
Інвестфонд
BlackRock Inc. — найбільша у світі за розміром активів інвестиційна компанія зі штаб-квартирою у Нью-Йорку. Станом на 1 січня 2023 року під її управлінням знаходилося близько 1 000 фондів із активами $8,6 трлн. Компанія була заснована у 1988 році вісьмома партнерами на чолі з Ларрі Фінком.
Співпраця України і BlackRock розпочалася з кінця 2022-го року. У червні 2023-го наш уряд та BlackRock представили Фонд розвитку України (UDF). Його хочуть запустити після війни, за планами він мав би охопити потенційний ринок інвестицій у $50 млрд. Фонд зосередиться на 5 ключових секторах української економіки — енергетика, інфраструктура, сільське господарство, виробництво та інформаційні технології.
Консультативна група BlackRock із фінансових ринків консультує Мінекономіки на безоплатній основі. Установа підтримуватиме модернізацію України та перетворення її на привабливе місце для міжнародних інвестицій. В липні минулого року стало відомо, що ймовірний обсяг Фонду не перевищуватиме $10 млрд, з перспективою досягти цифру в раніше заявлену суму в $50 млрд.
UDF не є фондом BlackRock. Як і JP Morgan Chase, інвесткомпанія лише надаватиме консультації при його створенні. Наприкінці 2023-го року закінчився «етап налаштувань». Він передбачав оформлення з юридичної точки зору, створення тимчасових органів управління, розробку принципів інвестування та вибір попередніх проєктів до інвестпортфоліо.
UPD.На Львівщині побудують найбільше житло з конопель. Що це за проєкт
З 2015 року в Україні працює компанія Hempire, яка виготовляє екологічний будівельний матеріал на основі промислових конопель. На днях компанія анонсувала створення «найбільшого житлового проєкту з конопель в Україні». Журналіст dev.ua дізнався в засновника компанії Сергія Коваленкова деталі щодо новобудови.
Жанна та її команда. Історія власниці IT-бізнесів зі Сваляви, яка підкорила Київ та повернулася в рідне Закарпаття для будівництва Кремнієвої долини
Бізнесвумен Жанну Капіцу, яка нещодано стала головою Закарпатського IT-кластера, знають багато українських і міжнародних IT-компаній, адже вона вибудувала декілька успішних бізнесів у сфері HR, headhunting, fintech, digital.