Unit.City зняв 45-хвилинний фільм про IT. Ми побували на його прем'єрі: стрічка точно сподобається вашій мамі. Ось чому
Журналіст dev.ua ділиться враженнями від першого показу.
Журналіст dev.ua ділиться враженнями від першого показу.
Журналіст dev.ua ділиться враженнями від першого показу.
«Історії українського IT» — це фановий 45-хвилинний мікс розповідей про те, як Україна стала і продовжує розвиватися як технологічна країна. Він дуже сподобається вашій мамі чи вашим онукам, які нічогісінько не чули про IT. Але якщо ви хоча б трішки дотичні до індустрії, то нічого нового не побачите.
Стрічку можна умовно поділити на 2 частини. Перша — ностальгійна, коли розвалювався Союз і не було нічого, крім молодого студента-випускника Тараса Кіцмея, який хотів робити свою компанію (він і зробив, це SoftServe). Друга частина — технологічна. Це коли вже в середині нульових сформувалися умови для створення IT-індустрії та почали розвиватися українські компанії, а згодом і стартапи.
Фільм почали знімати ще в 2021 році, розповів його режисер Максим Сердюк, який також є головним редактором розважального медіа «СЛУХ». Сердюк каже, що коли до нього і команди прийшов Unit.City з ідеєю фільму, то він нічого не знав про IT. Однак занурився в матеріал, який перетворився на фільм.
Багато різних історій, як і заявлено в назві. Серед спікерів — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, власник Ajax Олександр Конотопський, засновник MacPaw Олександр Косован, засновник Petcube Ярослав Ажнюк та з десяток інших стартаперів та важливих для IT-індустрії людей.
З кумедних історій, які запам’ятовуються — як майбутний міністр цифрвої трансформації проводив години в комп’ютерних клубах в рідному містечку Запорізької області. Чи ностальгійні спогади про ринки Петрівка і Караваєві дачі — місця, де можна було купити диски та будь-яке начиння для комп’ютера. Або ж поява перших інтернет-з'єднань — коли ледве підвантажувалася картинка, однак це вже був повноцінний вихід в пошуковик Google. Бумери і меленіали зацінили.
Поступово стрічка «дрейфує» в бік сучасності. І ось вже виникають соціальні мережі і з’являється перший iPhone. Міцніють українські IT-компанії, «вистрелюють» наші стартапи — Petcube, Reface та інші. Знайшлося місце і для невеликої згадки Unit.City, який замовив цей фільм і в якому відбулася його презентація. Закінчується розповідь сьогоденням — повномасштабною війною проти росії та створенням кібервійська.
Періодично у фільмі виникають постаті IT-журналістів, які розшифровують сказане айтішниками на зрозумілу мову чи придумують розважливі метафори про комп’ютери. Чому б і ні. «Гроші — не основний двигун індустрії. Їх вдосталь в IT. Сьогодні головне — нові ідеї», — каже в одному з епізодів Тарас Кицмей. Певно, це і є основна характеристика українського IT сьогодні.
Найголовніше, що є в «Історіях українського IT» — це розповідь Олексія Скрипника — співзасновника IT-компанії ELEKS, якого не стало в лютому 2022 року. Він розповідає, як його тато, який сидить з ним поруч в кадрі, в 82 роки кодує на C++ навіть під час відпочинку.
«Найстрашніше, коли молода людина каже, що її нецікаво. Хотілося б, щоб кожен знаходив те, що йому подобається», — каже Олексій Скрипник. Важко не погодитися.