🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоНавколо IT
29 березня 2024, 11:38
2024-03-29
Наявних механізмів недостатньо. IT-компанії в Україні говорять, що айтівці стали значно менше їздити у відрядження за кордон
Багато IT-компаній в Україні говорять, що зменшення кількості відряджень впливає на бізнес. Вони вказують, що їм бракує чіткої процедури відряджень та кращого механізму бронювання спеціалістів.
Про це йдеться в матеріалі видання DOU, яке поговорило з найбільшими IT-компаніями, які працюють на українському ринку.
«Перед початком COVID-19 у нас було близько 3000 бізнес-поїздок за рік — для презентації рішень, підписання контрактів, знайомства з командою, виконання проєктних завдань тощо. З настанням пандемії — до 1400. Тепер замість критично важливих тисяч бізнес-поїздок маємо до сотні на рік. Цього вкрай недостатньо», — говорять в GlobalLogic.
В Intelias зазначають, що наразі держава не запропонувала бізнесу дієвий механізм для розв’язання цього питання. «Це негативно впливає на можливості IT-індустрії загалом у залученні нових клієнтів», — говорять в компанії.
Чого бракує українським айтівцям для оформлення відряджень
Серед основних причин, які заважають українським фахівцям їздити у відрядження під час воєнного стану, IT-компанії називають брак чіткої процедури відряджень і недосконалий механізм бронювання спеціалістів.
Військовозобов’язані айтівці у віці 18–60 років можуть їздити у відрядження лише, якщо вони офіційно оформлені й мають бронювання.
За даними DOU, майже три чверті айтівців є чоловіками (74%). Загалом понад 80% українських IT-спеціалістів мають середній вік до 35 років.
Бронювання можуть отримати спеціалісти, які працюють на підставі трудового договору. ФОПи не можуть бути заброньовані і не можуть скористатися цією підставою для перетину кордону.
Заброньовані працівники мають право на виїзд з України за наявності:
Чинного закордонного паспорта.
Документів, що підтверджують службове відрядження.
Витягу з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного.
У 2022 році Мінцифри та Мінекономіки розробили механізм послуги «єВідрядження», яка мала надаватися через портал «Дія». Але ініціатива «застрягла на етапі дискусії», і не спрацювала.
Наразі великі IT-компанії вважають, що наявних механізмів відряджень недостатньо. Зокрема й через те, що відрядження доступні лише для заброньованих фахівців, а це невелика частка від загальної кількості фахівців в Україні.
Станом на 15 березня в Україні через Міністерство цифрової трансформації заброньовано понад 2600 ІТ-спеціалістів із близько 200 компаній. У січні заброньованих айтівців було майже на 900 більше. Це вже менш як 1% від близько 346 000 спеціалістів в українському IT.
«Ухвалені на початку війни обмеження не розраховані на повномасштабну війну, що триває третій рік. Правила бізнес-поїздок потрібно переглянути, щоб відповідати довгостроковим викликам та потребам IT-сектору», — кажуть в GlobalLogic.
У Luxoft вважають, що покращити ситуацію з відрядженням могли б:
можливість відновити військово-облікові документи в ЦНАПах.
У N-iX сподіваються, що держава повернеться до обговорення питання тимчасових бізнес-поїздок за кордон. «Загалом бронювання працівників могло б полегшити проблему з відрядженнями. Проте зараз механізм бронювання не є ідеальним для ІТ-галузі, як показує статистика співвідношення заброньованих до загальної кількості працівників у галузі», — зазначають в компанії.
«А жінок чому випустили? Несправедливо». Айтішники - про заклик секретаря РНБО не ховатися за жіночими спідницями у відповідь на петицію про виїзд чоловіків
Нещодавно у РНБО відреагували на петиції про дозвіл виїжджати чоловікам з України. Таких петицій було вже три, і остання набрала необхідну кількість голосів для розгляду президентом.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі