🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олег ОнопрієнкоІсторії
16 квітня 2025, 09:00
2025-04-16
Вижити й працювати: як айтівці тримаються у регіонах із загрозою постійної небезпеки
Країна-терорист щодня демонструє готовність до припинення вогню збільшенням інтенсивності ударів «калібрами», «шахедами», «кабами» по українських містах, які найближче розташовані до лінії бойового зіткнення. Лише від початку квітня російська армія застосувала вже майже 2800 авіаційних бомб, понад 1400 ударних дронів, а також близько 60 ракет різних типів, включно з балістикою. dev.ua поспілкувалися з представниками ІТ спільноти, які перебувають в зоні підвищеної небезпеки про те, як вони реагують на чергові варварські атаки ворога і як їм працювати в постійному напруженні з мішенню на спині.
Країна-терорист щодня демонструє готовність до припинення вогню збільшенням інтенсивності ударів «калібрами», «шахедами», «кабами» по українських містах, які найближче розташовані до лінії бойового зіткнення. Лише від початку квітня російська армія застосувала вже майже 2800 авіаційних бомб, понад 1400 ударних дронів, а також близько 60 ракет різних типів, включно з балістикою. dev.ua поспілкувалися з представниками ІТ спільноти, які перебувають в зоні підвищеної небезпеки про те, як вони реагують на чергові варварські атаки ворога і як їм працювати в постійному напруженні з мішенню на спині.
Суми
Північ України — одна з пріоритетних цілей армії ворога, оскільки тут Сили оборони не тільки стримують просування військ агресора, а ще й здійснюють наступальні операції на територію ворога. Сумська область стала основним плацдармом для ЗСУ у проведенні Курської операції. В одній з останніх масованих атак на місто 13 квітня ворог віроломно завдав удару двома балістичними ракетами «Іскандер-М»/KN-23. Внаслідок цього терористичного акту на Вербну неділю постраждало 129 людини, 34 з яких загинули.
У Сумах базується компанія з розробки програмного забезпечення та ІТ-консалтингу MindK, яка допомагає бізнесу створювати програмні продукти. За словами СЕО MindK Олега Нестерова, наразі в Сумах знаходиться приблизно 15% співробітників компанії. Решта виїхала під час війни в інші міста або за кордон. З тих, хто лишився в Сумах, приблизно половина з них відвідує офіс, це десь 5–7 людей на місяць. Бізнес-центр, в якому працює команда, має підвальне приміщення, яке співробітники використовують як бомбосховище на випадок небезпеки обстрілів.
«Треба розуміти специфіку Сум. Тривоги тривають по декілька годин, з короткими паузами. Вважайте, що тривога триває цілодобово. Люди вимушені були призвичаїтися жити в таких умовах і відповідно — працювати. Кожен співробітник може спуститися в укриття як вважає за потрібне, безпека людей — найважливіше за все. На практиці, більшість людей продовжують працювати під час тривог і спускаються в укриття якщо є загроза балістики», — розповів пан Олег Нестеров для dev.ua
Співробітники MindK, для яких постійний стрес став нестерпним — виїхали із Сум, решта — адаптувалися до життя в постійній загрозі. «У всіх людей різний поріг стресу. Люди, що залишилися в Сумах — титани. Атаки звісно ж впливають на моральний стан, але у нас поки що не було випадків, коли хтось припиняв працювати через це», — додав СЕО MindK.
На запитання чи планує MindK релокейт до безпечніших міст, якщо інтенсивність обстрілів продовжуватиме збільшуватись, Олег Нестеров відповів, що працівники діятимуть за обставинами та набутим досвідом. «На четвертий рік війни, у людей було достатньо часу прийняти для себе і близьких рішення, лишатися чи їхати. Працівники, що лишилися, навряд будуть їхати при збільшенні інтенсивності обстрілів, бо повірте: 2–3 вибухи щоденно — це вже доволі серйозна інтенсивність», — зауважив Нестеров.
Окрім постійних повітряних атак, на Сумщині активізувалися ДРГ противника. Ці дії, можливо, свідчать про можливу підготовку до весняного наступу, про який, в інтерв’ю французькому виданню Le Figaro, заявив президент України Володимир Зеленський. Підтверджує активізацію російських сил Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, за його словами мета противника — створити буферну зону на території Сумської та Харківської областей. У MindK є план на випадок такої ситуації.
«З приводу прориву кордону: більшість людей мають власний автотранспорт, і якщо будуть евакуюватися, вони робитимуть це самостійно, адже у кожного співробітника є сімʼя і родичі. Для тих, в кого немає можливості зробити це самостійно, буде організована евакуація за потреби», — повідомив Олег Нестеров.
Харків
Як і Сумська область, Харківська межує з кількома регіонами країни-агресора, а саме місто Харків розташоване всього за 60 км до російського бєлґорода, де зараз Сили оборони здійснюють операції зі стримування ворога.
У Харкові, працює близько сотні фахівців ІТ компанії P2H, з яких 10% регулярно відвідують офіс — решта співпрацює з компанією віддалено. Для спеціалістів, які відвідують офіс, компанія облаштувала цокольний поверх — із робочими місцями, переговорними кімнатами, зонами відпочинку та окремим простором для харчування.
«Простір добре ізольований і спроєктований так, щоб наші фахівці не відривались від проєктної діяльності навіть у періоди повітряної тривоги. Оскільки офіс знаходиться нижче рівня землі, у разі оголошення тривоги команда може залишатись на місцях. Бували ситуації, коли тривоги супроводжувалися реальними загрозами — тоді колеги тимчасово переміщувалися в найзахищенішу частину приміщення, яка має капітальні стіни та віддалене розташування. Це дає змогу зберігати спокій та концентрацію навіть у складних умовах. Ми залишаємось в приміщенні офісу до завершення тривоги», — повідомила комунікаційниця P2H Ольга Негодова.
За словами Ольги Негодової моральний стан команди тримається завдяки впевненості команди в надійності укриття. «У періоди більш інтенсивних атак колеги збираються в одному приміщенні, де мають змогу спілкуватися — це додає відчуття єдності», — додала пані Ольга
Поділився своїм досвідом Development Manager FAVBET Tech Артем Жданов. На початку повномасштабного вторгнення він проживав в Північній Салтівці, яка була під постійним обстрілом РСЗВ росіян. Лише навесні 2023 року, коли в місті стало спокійніше, Артем повернувся до міста. За цей період інтенсивність обстрілів була різною, однак Артем зазначає, що з минулого місяця вона виросла і він не пам’ятає, коли востаннє застосувалась така велика кількість безпілотників.
За словами розробника раніше атаки мали чітке часове вікно — з 20:00 по 22:00 і він вже адаптувався до такого ритму, однак зараз ситуація стала більш непередбачуваною. Загалом найбільшим недоліком для Артема через атаки — це недостатня кількість сну, але трапляється це вкрай рідко і майже не впливає на його робочу діяльність.
Мені подобалося ходити в офіс. Я сумую за офісом.
«Раніше я намагався частіше приходити в офіс, тепер це повністю віддалена робота. Щоб змінювати обстановку, доводиться щось вигадувати, наприклад, стіл переставити з однієї кімнати в іншу, працювати на дивані іноді. Тобто не сидіти, грубо кажучи, у чотирьох стінах, а зробити видимість, що ти кудись їздиш, якось рухаєшся, як було раніше. Мені подобалося ходити в офіс. Я сумую за офісом», — поділився своїми переживаннями Development Manager FAVBET Tech.
Айтівець зазначає, що якщо повториться ситуація як на початку повномасштабного вторгнення, з обстрілами міста реактивною артилерією це стане для нього ключовим фактором покинути місто.
«Через обстріли артилерію була відсутня комунікація, ні світла, ні зв’язку. Якщо це все повториться це стане причиною виїхати», — додав Артем.
Одеса
Не дивлячись на оголошене перемир’я на морі та в повітрі, росіяни продовжують тероризувати Одесу, розуміючи значущість портового міста для економіки України. Внаслідок атаки 3 березня на інфраструктуру міста в повітря потрапило майже 122 тонн діоксиду вуглецю через пошкодження, троє людей зазнало поранень. Не дивлячись на постійні обстріли одесити-айтівці продовжують працювати та відвідувати офіс.
«У нас гнучкий формат роботи для всіх. Працівники можуть обирати: працювати віддалено або в офісі. Зазвичай, там можна зустріти до 5 людей, це близько 3% від загальної кількості співробітників. У нас є укриття на мінус першому поверсі офісу. Простір великий і зручний, група компаній Netpeak Group забезпечили його запасами води та їжі на випадок екстрених ситуацій. Безпека нашої команди є для нас пріоритетом», — повідомив Владислав Наумов — операційний директор агенції digital-маркетингу Inweb.
Загалом Inweb забезпечила офісних працівників всіма умовами для продовження роботи з укриття: повноцінні робочі кабінети, потужний генератор, який дозволяє працювати без перебоїв навіть при відключенні електрики.
В Inweb розповіли, що компанія не змінювала локацію завдяки можливості працювати віддалено, хоча й зазначають, що ситуація впливає на моральний стан співробітників. «Звісно, це викликає певний стрес, як і у всіх українців. Важливо, щоб люди відчували підтримку один одного. Ми активно слідкуємо за моральним станом команди, даємо можливість відпочити, якщо потрібно, і створюємо умови для того, щоб зберігати позитивний настрій навіть у складних ситуаціях», — додав Владислав Наумов.
Кривий Ріг
Четвер 4 квітня став трагічним днем не тільки для мешканців Кривого Рогу, а й для всіх українців. Ворог застосував балістичну ракету «Іскандер-М», яка влучила в житловий сектор з дитячим майданчиком. Наразі відомо про 20 загиблих, серед яких 9 дітей, ще 16 людей перебувають у важкому стані. Україна скликала термінове засідання Ради безпеки ООН, а президент Франції Емануель Макрон написав пост українською мовою, де чітко звинуватив росію в цій варварській атаці на цивільне населення.
Криворізька ІТ консалтингова компанія LivaRava розповіла, що половина працівників вимушено евакуювалися, тож у Кривому Розі наразі перебуває 50% команди, а частина працівників виїхали й тепер працює з-за кордону.
«Ми маємо укриття для співробітників, які працюють в офісі. Звичайно, що під час повітряної тривоги проходимо в укриття, — і переривається бізнес-процес. Через атаки нам довелося змінити локацію, обираючи більш віддалене від потенційних місць влучань», — розповіли в LivaRava.
Артем Карявка, СЕО LivaRava зазначив, що моральний стан команди погіршився і довелося опановувати нові навички та звички для швидкої адаптації до поточної ситуації. «Регулярні атаки точно погіршують продуктивність та ефективність компанії, — констатує факт Артем Карявка, — ми адаптуємо бізнес-процеси та комунікацію відповідно до викликів», — додав СЕО компанії.
Дніпро
Під час атаки на Дніпро в четвер 10 квітня журналіст dev.ua саме спілкувався із Team Lead FAVBET Tech Сергієм Горошком, який, попри небезпеку та постійні обстріли залишається у рідному місті. Сергій розповів, що поступово його продуктивність дуже сильно знизилася.
«Стало складно жити. Ти швидше виснажуєшся і складніше відновлювати сили. У цьому випадку вода камінь точить і треба докладати зусиль, для нормально функціонування», — розповів Сергій.
Відволікатися від негараздів і тримати себе в тонусі айтівцю допомагає, дотримання режиму, прогулянки на свіжому повітрі, концентрація на роботі та слідкування за станом здоров’я.
«Я став ретельніше піклуватися про своє здоровʼя: відвідувати лікарів, приймати вітаміни. Я не приймаю седативних препаратів чи антидепресантів, тільки вітаміни B, D для кращого сну та самопочуття. Дуже допомагає дотримуватися щоденного режиму і заняття спортом. Я нещодавно був в Буковелі, до цього в Драгобраті, вперше за довгий час займався улюбленим хоббі — катався на сноуборді. Це дуже допомагає перемкнутися і морально відновитись. Гуляю, виходжу на каву з друзями», — додав Горошко.
Сергій не збирається зволікати з релокацією в безпечніше місце на території України, У разі серйозної загрози окупації міста.
Якщо була б серйозна загроза окупації, я б переїжджав.
«Я думаю про переїзд завжди з початку великої війни, особливо, коли росіяни завдають чергових атак. І тут виникає такий трейдофф: у мене складається враження, що я втрачаю життя. Це одна з причин, через яку я розглядаю переїзд в інше українське місто.
Друга причина, яка б змусила мене виїхати, — це окупація, я б тоді не зміг вижити», — підсумував айтівець.
Київ
Не дивлячись, що столиця України знаходиться у відносній безпеці у порівнянні з рештою прифронтових міст, рф здійснила нову балістичну атаку внаслідок, якої загинула одна людина і було пошкоджено бізнес-центр в одному з районів міста.
Постійні атаки дронами та ракетами змусили FAVBET Tech перебудувати політику менеджменту персоналу, яка спрямована на підтримку співробітників. Зокрема, в компанії активно працюють People Partner’и, які допомагають вчасно виявити ознаки вигорання та запропонувати індивідуальні рішення — від незапланованих відпусток до інших форматів допомоги.
«Офіс став центром незламності для співробітників. Ми досягли практично повної автономії: є гаряча вода, резервні генератори, постійний інтернет. У випадку повітряної тривоги співробітники можуть безпечно працювати у великому приміщенні на мінус першому поверсі. Сьогодні кожен працівник має медичне страхування, отримує компенсацію за навчання, а також може відвідувати провідні професійні заходи та конференції», — розповів dev.ua СЕО FAVBET Tech, Артем Скрипник.
У компанії наголосили, що досвід набутий під час пандемії COVID-19 допоміг швидше перебудувати бізнес-процеси вже під час повномасштабного вторгнення, адже багато працівників довелося евакуйовувати до інших міст і вони перейшли на дистанційну роботу.
Як покращити ситуацію?
Олег Нестеров вважає, що потрібно мати більше засобів ураження повітряних цілей, а також наростити кількість мобільно-вогневих груп для протидії «шахедам». Важливість цього рішення поділяє Верховний головнокомандувач, який у своєму зверненні доручив міністру оборони та міністру закордонних справ активізувати контакти з партнерами щодо ППО.
Inweb наголошує, про важливість відповідальності бізнесу до безпекової ситуації в компаніях. «Все, що можна було зробити для захисту бізнесу та людей, вже робиться. Однак важливо, щоб кожен усвідомлював свою відповідальність і за себе, і за своїх колег. Ми зосереджуємося на безпеці, підтримці один одного і максимально використовуємо всі доступні ресурси для нормальної роботи», — зазначили в Inweb.
У FAVBET Tech зосереджуються на інформаційно-навчальному аспекті своїх працівників. «Для кращого захисту бізнесу та людей необхідно впровадити комплексний підхід, який включає інформування про правила безпеки, якщо співробітники працюють віддалено, також проведення навчання з питань безпеки та надання першої невідкладної допомоги, захист інформаційних систем від кіберзагроз, надання доступу до психологічної підтримки та створення атмосфери довіри в команді, а також регулярна підтримка HR команди», — розповіли в FAVBET Tech.
На думку Артема Карявки, варто переймати досвід інших країн, наприклад, Ізраїлю, де в кожному будинку є спеціальні приміщення-укриття, що спроєктовані для захисту від подібних атак. «Впевнений, що в Україні потрібно рухатися в цьому напрямку. Якщо раніше були громадські бомбосховища, то зараз вектор персональних сховищ є більш оптимальним», — зазначив СЕО LivaRava.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL. Які ще безпілотники отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL, про це повідомляє видання Bild. Дрон-бомбардувальник ближнього радіусу може нести до восьми 60-мм артилерійських мін і наводитися на ціль із високою точністю, скидаючи їх один за одним. Раніше ми розповідали, які дрони вже є на озброєнні ЗСУ. Нагадуємо про це знову.