💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікЗброя
2 лютого 2024, 16:55
2024-02-02
«Ви зараз пробуєте закуповувати дрони, як цеглу або стандартні пиріжки з капустою — за ціною. А це повна фігня». Дискусія між експертами про систему закупівель БПЛА в МО
Волонтер, радіоінженер, спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов, який займається виробництвом дронів і БПЛА для української армії, написав пост у Facebook зі своїми міркуваннями щодо системи закупівель дронів. У пості він перелічів можливі ризики наявної процедури. Це викликало дискусію й тему — що ж важливіше, перевірка чи безпека, і як можна організувати закупівлі дронів. Ось які надавали аргументи.
1 лютого уряд України затвердив три постанови, одна з яких регламентує проведення оборонних закупівель через закритий модуль у системі Prozorro. Закупівлі будуть здійснювати Державний оператор тилу (ДП Міноборони «Агенція у сфері оборони») та Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації.
Згідно із заявою міністерства, інформація про постачальника, дати та місце постачань і виробництва буде закритою для широкого загалу й не оприлюднюватиметься в мережі. Але учасники рамкової угоди зможуть її отримати.
Потрібна перевірка
Юрій Касьянов поскаржився, що за процедурою менеджери агентства вимагають від виробників довідки, виписки з реєстрів, дані про працівників, адреси розташування лабораторій і виробничих площ, сертифікати, ліцензії й інші документи, які потрібно подавати через вебформу сайту.
«А найсмішніше — невідомі люди, з незрозумілими повноваженнями, які не мають допуску до секретної інформації, дзвонять по відкритих лініях зв’язку (ні, не „Сигнал“ — вони не знають, що це таке) і погрожують приїхати „з інспекцією“ — „перевіряти виробничі можливості“ розробників дронів. Це повний треш. Усі ці списки, адреси, можливості тепер неминуче стануть відомими противнику, і, якщо кудись прилетить „уламок шахеда“, — ви знаєте, чому», — пише він.
«Закупівлями дронів повинні займатись професіонали»
Євгеній Сільверстов, керівник напрямку політики закупівель Офісу з підтримки змін у системі Міноборони, поставив питання під постом у Юрія Касьянова, як закупникам укладати контракти без перевірок постачальника, не переконавшись у спроможності його виробничих можливостей. Ось що відповів спеціаліст.
Згідно з аргументами Юрія Касьянова, закупівлями дронів повинні займатись професіонали, які добре розуміються на технічних нюансах безпілотників.
«Ви зараз пробуєте закуповувати дрони, як цеглу або стандартні пиріжки з капустою — за ціною. А це повна фігня. Я вам покажу два дрони — зовні й за комплектацією однакові, але в одному є штучний інтелект, в іншому — ні, і перший буде вдесятеро ефективнішим на полі бою. Звідки вам знати такі нюанси, як ефективність, ремонтопридатність, зручність в експлуатації, стійкість до погодних умов, сполученість із бойовою частиною — а від цього залежить успіх і перемога у війні», — пише він.
Як Юрій Касьянов наголошує далі, закупівлі за тендерами будуть добре працювати лише під керівництвом установи, що матиме широкі повноваження.
«Допоки не буде спеціального надвідомчого, із залізними, драконівськими повноваженнями державного Комітету з дронів, який складатиметься з професіоналів, які проєктували, будували, застосовували дрони, які точно знають, як робити, що купувати, за якою ціною і як захистити виробника від таких дурниць — нічого хорошого з цих закупівель за тендерами не буде», — акцентує він.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)