З якою швидкістю рухається людська думка — нове відкриття американських вчених
Вчені виявили, що наш мозок обробляє думки набагато повільніше, ніж вважалося раніше.
Вчені виявили, що наш мозок обробляє думки набагато повільніше, ніж вважалося раніше.
Дослідники з Каліфорнійського технологічного інституту зробили приголомшливе відкриття про людський розум: наші думки рухаються зі швидкістю всього 10 біт в секунду, що блідне в порівнянні з приголомшливим мільярдом біт в секунду, зі швидкістю, з якою наші сенсорні системи збирають дані про навколишнє середовище, пише TechSpot.
Проаналізувавши поведінку людини, таку як читання, письмо, відеоігри та складання кубика Рубіка, команда вирахувала показник у 10 біт на секунду — швидкість, яку вчені описують як «надзвичайно низьку».
Для порівняння, стандартне з'єднання Wi-Fi обробляє близько 50 млн біт за секунду, що робить наші розумові процеси льодовиковими у порівнянні з ним. Цей разючий контраст породжує парадокс, який команда вчених прагне дослідити далі: «Як мозок фільтрує всю цю інформацію?»
Людський мозок містить понад 85 млрд нейронів, третина з яких відповідає за високорівневе мислення в корі головного мозку. Окремі нейрони здатні передавати понад 10 біт на секунду, проте наш загальний процес мислення працює набагато повільніше. Ця розбіжність є ще однією загадкою для нейробіологів, яку вони намагаються розгадати.
Крім того, дослідження висвітлює особливе обмеження людського пізнання: нашу здатність обробляти лише одну думку одночасно, а не кілька думок паралельно, як це роблять наші сенсорні системи. Послідовний характер мислення проявляється в таких видах діяльності, як шахи, де гравці можуть уявити лише одну можливу послідовність ходів за один раз.
Вчені припускають, що це обмеження може бути вкорінене в нашій еволюційній історії. Вони припускають, що найдавніші істоти з нервовою системою в основному використовували свій мозок для навігації — рухаючись до їжі та подалі від хижаків. Якщо наш складний мозок розвинувся з цих простих систем, це пояснює нашу схильність йти лише одним «шляхом» думки за раз.
«Людське мислення можна розглядати як форму навігації в просторі абстрактних понять», — пишуть дослідники.
Ця нова кількісна оцінка швидкості людського мислення має далекосяжні наслідки, потенційно розвінчуючи деякі футуристичні сценарії, запропоновані технічними візіонерами. Наприклад, ідея створення прямих інтерфейсів між людським мозком і комп’ютером для прискорення комунікації може виявитися менш перспективною, ніж вважалося раніше, оскільки наш мозок, швидше за все, все одно буде спілкуватися зі швидкістю 10 біт на секунду.
Дослідження також припускає, що наша когнітивна швидкість добре пристосована до навколишнього середовища. «Наші предки обрали екологічну нішу, де світ досить повільний, щоб зробити можливим виживання, — зазначають дослідники. «Насправді, 10 біт на секунду потрібні лише в найгірших ситуаціях, а більшу частину часу наше середовище змінюється набагато повільніше».