З інвестиціями в українські стартапи — біда. Звітують про раніше закриті угоди, немає пів року великих раундів, інвестори бояться війни
Коли очікувати значних інвестицій в українські стартапи та що на це впливає.
Коли очікувати значних інвестицій в українські стартапи та що на це впливає.
Коли очікувати значних інвестицій в українські стартапи та що на це впливає.
За перший рік великої війни венчурні інвестиції в українські стартапи скотилися до семирічного мініміму, повідомляє Forbes.
Падіння передбачуване, хоча й болюче на контрасті з рекордними $832 млн у 2021-му, зараз загальна сума інвестицій у стартапи складає $218 млн. Настільки скромного потоку венчурного фінансування українські стартапи не бачили з 2016 року, коли загальна сума ледве перевищила $80 млн. У 2022-му 62% грошей дісталося чотирьом компаніям — AirSlate, Preply, Fintech Farm, Spin.ai, свідчить звіт AVentures.
Побільшало зірваних через воєнні ризики угод. Наприклад розробник складських роботів Deus Robotics напередодні російського нападу домовився про $5 млн від BGV Trident Capital, але гроші так і не надійшли на рахунки. У лютому 2023-го Deus Robotics вдалося залучити втроє менше суму — $1,5 млн від фонду SMRK Олександра Косована з оцінкою $15 млн.
Новин про фінансування побільшало й у 2023-му. АІ-стартап Osavul залучив $1 млн, блокчейн-стартап Kolibrio отримав $2 млн, фінтех-стартап Fuelfinance — $1 млн, AI-стартап Harmix — $500 000 тощо. Та часто — це анонси давно закритих угод, які притримали до влучніших моментів.
За майже усе перше півріччя великих раундів обмаль. Одні з найбільших за останні місяці — $15 млн для заснованої українками платформи цифрового одягу DressX та $22 млн для Fintech Farm.
«У короткій перспективі може бути більше невеличких угод по $3–10 млн. А ось щоб з’явилися раунди на десятки мільйонів доларів, має відновитися американський і європейський ринки та настати перемога України», — зазначають експерти.