🚨⚡🚨 Біткоін по $100к. Час встановлювати Trustee Plus і випускати картку для розрахунків безкоштовно 👉
Марія БровінськаГаряченьке
29 листопада 2024, 08:45
2024-11-29
UPD. «Шановні бухгалтери, вибачте за втрачені нервові клітини». Закон про підвищення податків опублікували вчора, але сьогодні публікацію скасували. Він таки почне діяти від 1 грудня. Що це означає для платників податків і роботодавців?
Закон про підвищення податків, підписаний президентом 28 листопада, у той самий день й опублікували. Це означає, що він мав би набирати чинності вже сьогодні, 29 листопада.
Утім, нардеп Ярослав Железняк повідомив, що «публікацію закону 11416-д про підвищення зняли чи перенесли… коротше, опублікують його тепер лише завтра (30/11), і набуде чинності, як і планувалося, з 1 грудня». Так сталося, на думку депутата, завдяки розголосу. «Навіть не коментую рівень хаосу в управлінні. Усе й так бачите», — зазначив Железняк.
з офіційної зарплати на 3,5% більше податків сплачуватиме роботодавець. Податку на доходи фізосіб (ПДФО) новий закон не стосується, він залишається на позначці 18%. Не змінюється й розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) — він на рівні 22%. Тобто податки на заробітну плату становитимуть не 19,5% (як зараз), а 23%. Або 230 гривень із кожної нарахованої тисячі замість 195 гривень.
Підвищена ставка військового збору діятиме на процентні доходи фізичних осіб за депозитами. Водночас для військовослужбовців він залишається на рівні 1,5%. Примітно, що ставка 1,5% застосовується до доходів, нарахованих до набрання чинності новою. Тобто, наприклад, на аванс у першій половині жовтня діє ще нинішній військовий збір.
Для фізичних осіб-підприємців I, II, IV груп єдиного податку вводиться військовий збір на рівні 10% від мінімальної заробітної плати (на перше число місяця). Наразі мінімалка становить 8000 гривень, тому вищезазначені категорії додатково до нинішніх податків мають доплачувати ще 800 гривень на місяць. Що стосується ФОП III групи на «спрощенці», то для них вводиться військовий збір у розмірі 1%. До нового закону вони платили 5% від доходів, тобто тепер, наприклад, мають щомісяця платити не 50, а 60 гривень на місяць із кожної тисячі.
З 1 січня 2025 року запроваджується щомісячна звітність щодо єдиного соціального внеску, податку на доходи фізосіб і військового збору для всіх податкових агентів. До кінця цього року діє поквартальна звітність.
Продовжуються пільги, які дають право не подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи тим, хто отримує благодійну допомогу (у тому числі з-за кордону). Ця норма стосується внутрішньо переміщених осіб та українських біженців за кордоном, які одержують виплати.
Для ФОПів запроваджується також звітність щодо сплати військового збору. Уперше вони мають подати її у звіті за 2024 рік (починаючи з 1 жовтня).
Стосовно автозаправних мереж запроваджуються авансові платежі з податку прибуток. Вони будуть фіксованими, а розмір залежить від кількості місць роздрібної торгівлі паливом і наявності магазинів.
Для АЗС, на території яких не продають алкоголь та/або тютюнові вироби, авансовий платіж становитиме 60 000 гривень. Якщо продається лише автомобільний газ — 30 000 гривень. Якщо кілька видів палива, але газ становить 50+%, — 45 000 гривень.
Для АЗС, на території яких продається алкоголь та/або тютюнові вироби, — 80 000 гривень. Якщо з палива продається лише автогаз — 40 000 гривень. Якщо кілька видів палива, але частка газу 50+%, — 60 000 гривень. Невиплачена сума авансу з податку на прибуток загрожує штрафом.
Крім того, податок на прибуток для пунктів обміну валют (теж авансом) прив’язується до євро. Зокрема, у розмірі 600 євро у гривневому еквіваленті для міст із понад 50 000 мешканців (крім Києва), 700 євро — для Києва, 200 гривень — для населених пунктів до 50 000 жителів
Зростає рентна плата за видобуток щебеню, піску та коаліну. Банки за результатами 2024 року мають виплатити податок на прибуток у розмірі 50%. Податок на прибуток для небанківських фінансових організацій становитиме 25% за результатами 2025 року (зараз 18%).
Збільшують мінімальне податкове зобов’язання для сільгоспвиробників. Тепер мінімальна сума не може бути меншою за 700 гривень із гектара. А для ділянок, де частка орних земель становить 50+%, — 1400 гривень із гектара.
Доходи українців у рамках державної програми «Національний кешбек» звільняються від оподаткування.
Раніше, ще до скасування публікації, голова податкового комітету Данило Гетманцев, військовий збір за новою ставкою має бути утриманий лише за два дні листопада. Проте як це вирахувати, якщо зарплата нараховується за весь місяць відразу, поки не зрозуміло. Гетманцев обіцяє невдовзі опублікувати офіційне роз’яснення.
Щодо ФОП, за його словами, парламентарі внесли відповідну поправку, згідно з якою зобовʼязання зі сплати військового збору за новими ставками для них будуть діяти з 1 січня 2025 року. Але лише в разі, якщо правка наступного тижня буде підтримана ВР. «Переконаний: правка буде підтримана», — зауважив він.
Податковий консультант Антон Янко також робив власний аналіз документа, який міг би набрати чинності вже 29 листопада. Він зауважує, що фальстарт з опублікуванням документа означає, що:
ФОПи 1, 2 та 4 групи мають сплатити 710 грн військового збору за жовтень + 710 грн — за листопад до 20 грудня (поки платити не рекомендую — див. нижче нюанс);
єдинники 3 групи вперше сплатять військовий збір з доходів за жовтень-грудень 2024 року до 20 лютого 2025 року (а може і не так — див. нижче нюанс);
ставка військового збору 5% до ЗАРПЛАТ (оренди, дивідендів, доходів ФОП-загальників тощо) буде застосовуватись з 29.11.2024. Тут головне правило: УСЕ, що НАРАХОВАНО з дати набрання чинності (з 29.11.2024) — за ставкою 5%, а НАРАХОВАНЕ ДО — за ставкою 1,5%:- повний розрахунок зі звільненими по 28.11.2024 включно — ставка 1,5%, а з 29.11 — 5%.-
уся нарахована зарплата за листопад працюючим — за ставкою 5%.-
усі нараховані відпускні, лікарняні, премії тощо у листопаді — за ставкою 5%.
нараховані дивіденди, оренда, винагорода з ЦПД (акти датою) по 28.11.2024 включно — ставка 1,5%, а з 29.11 — 5%.
«Це моя особиста версія, не претендую на істину в останній інстанції й сподіваюсь на зміни та офіційні роз’яснення. І є нюанс: Рада найближчим часом має прийняти закон про зміни до цих змін (прости Господи), але набрання чинності цього закону можна чекати ще 44 дні, тому як робити вже зараз, на жаль, кожен має ухвалити власне рішення», — зазначив він.
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.
Які податки платять за кордоном айтішники з України, змінюючи податкове резидентство. Приклади Польщі, Швеції, Литви та Хорватії
Після закінчення 6 місяців безвізового перебування в Європі релоковані IT-спеціалісти, які здебільшого не оформляли посвідку на проживання в іншій країні, або ж навіть із нею, мають змінити податкове резидентство та платити податки в країні перебування (тільки Польща зробила виняток для України за бажанням). Звісно, компанії, що мають офіси за кордоном, оформлюють працівників у свої підрозділи там. А інші? Ми запитали про це айтішників. Кілька IT-спеціалістів розповіли, які податки платять у різних країнах.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі