Марія БровінськаГаряченьке
8 жовтня 2021, 19:34
2021-10-08
У Раді готують суттєві зміни до «Дія City», що стосуються переходу ФОПів на гіг-контракти
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики 6 жовтня розпочав розгляд у другому читанні законопроєкту № 5376, який є податковою складовою спеціального правового режиму «Дія City».
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики 6 жовтня розпочав розгляд у другому читанні законопроєкту № 5376, який є податковою складовою спеціального правового режиму «Дія City».
Як повідомляється на сайті Асоціації «IT Ukraine», під час засідання комітету народний депутат від партії «Слуга народу» Андрій Холодов запропонував внести поправку, згідно з якою перехідний період для резидентів «Дія City» з ФОП-моделі на гіг-контракти має тривати не три роки, як просила ІТ-індустрія, а лише один рік.
Водночас під час голосування виявилося, що для ухвалення такої поправки немає кворуму, тому засідання було закрито. Подальший розгляд законопроєкту № 5376 заплановано на початок наступного тижня.
«Проте, крім зазначеної поправки, у тексті законопроєкту міститься ціла низка критичних кроків для IT-індустрії», — стверджують в Асоціації.
Відомо, що 5 жовтня IT Ukraine направила голові профільного комітету парламенту Данилу Гетманцеву офіційного листа, в якому Асоціація наполягає на відхиленні комітетом, зокрема, таких категорично неприйнятних для IT-бізнесу правок від депутатів:
щодо обмеження можливості залучення компаніями-резидентами «Дія City» до виконання робіт або надання послуг ФОПів — платників єдиного податку;
стосовно поширення податкових пільг лише на спеціалістів, посади яких у класифікаторі професій іменуються як «професіонали в галузі програмування».
В Асоціації стверджують, що фактично це означає, що якщо нардепи проголосують за вищезазначені правки, — на індустрію чекає «закручування гайок».
Зокрема, йдеться про безальтернативне переведення всіх ФОПів на трудові відносини або на гіг-контракт, а також відсутність податкових пільг для тих фахівців-резидентів «Дія City», які безпосередньо не здійснюють програмування. При цьому перехідний період для зміни моделі роботи усіх компаній-резидентів режиму триватиме лише 1 рік.
На думку віцепрезидента з фінансово-правових питань Асоціації «IT Ukraine» Дмитра Овчаренка, IT-індустрія опинилася в тій ситуації, коли залишився лише тиждень для консолідації зусиль усіх стейкхолдерів для захисту системних напрацювань щодо реформування галузі в найближчі 25 років.
Асоціація наголошує на важливості врахування таких критичних вимог ІТ-індустрії щодо проєкту «Дія City», як збереження задекларованого владою податкового навантаження для ІТ-спеціалістів: ПДФО — 5%, ЄСВ — 22% з однієї мінімальної заробітної плати, військовий збір — 1,5%.
При цьому вкрай важливим є дотримання обіцянки щодо можливості поширення зазначеного податкового навантаження на всіх, без винятків, працівників та гіг-спеціалістів резидентів «Дія City», без будь-яких обмежень щодо видів діяльності, які ними здійснюються, та рівня їхнього доходу.
В IT Ukraine також підкреслюють важливість забезпечення можливості залучення резидентами «Дія City» фізичних осіб-підприємців — платників єдиного податку для виконання робіт або надання послуг без будь-яких обмежень та додаткового податкового навантаження, якщо така компанія-резидент «Дія City» є платником податку на прибуток на загальних підставах.
Нагадаємо, 7 жовтня Антимонопольний комітет України ухвалив рішення щодо підтримки резидентів «Дія Сіті» Міністерством цифрової трансформації.
Як відомо, 15 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні № 4303 у другому читанні та в цілому 262 голосами «за».
Свобода чи довічне рабство? Що таке гіг-контракт та як його правильно укласти
З появою «Дія City» у вжиток українських айтішників увійшло нове поняття — гіг-контракт. Ця нова форма співпраці з замовником викликає у багатьох нерозуміння, страх та обурення. Ми вирішили розпитати у юриста компанії Stron Альони Палій, чим особливий та наскільки безпечний гіг-контракт за своєю формою та сутністю.