💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Ігор Вишневський Работа
14 ноября 2024, 11:35
2024-11-14
«Хочуть знайти найсеньйорнішого сеньйора з комплексом неповноцінності!». Розробниця поділилася вкрай завищеними вимогами роботодавця на позицію Trainee/Junior
Frontend Developer Інна Микитюк поділилася з ІТ-спільнотою однією з вакансій на позицію рівня Trainee/Junior, вимоги до якої були вкрай завищені.
«Ось так приблизно виглядають вимоги на позицію від Trainee/Junior Frontend (Web, Fullstack) Developer — Architect… software engineer (додумай сам позицію). Ну от скажіть, хіба це не абсурд? Складається враження, що у вимоги написали все, про що колись чули», — написала девелоперка на своїй сторінці LinkedIn.
Водночас Інна Микитюк стверджує, що заскрінила лише одну з трьох частин вимог до цієї вакансії.
«Чомусь мені здається, що в такої компанії ще і 5 рівнів інтерв’ю на додачу. Як, на вашу думку, це норм взагалі? Ти маєш бути й швець, і жнець, і на дуді грець, чи як? Я розумію — вимоги ринку зараз високі, але ж не до такого рівня! І найпечально-смішніше в цьому, що це розповсюджене явище», — зазначає розробниця.
З її слів, вимоги до софт-скілів роботодавець також озвучив не надто скромні.
«Я тепер жалкую, що все не заскрінила. Там у софтах треба було бути скрамом, PM, HR тощо. Коротше, джуном треба бути», — жартує Микитюк.
В обговоренні цього посту ІТ-ком’юніті також критично поставилося до нереальних вимог роботодавця.
Tech Recruiter Тарас Попович прокоментував: «Виглядає як крінж, і то дуже сумний. Закинули й бек, і фронт, і всі клауди без жодної конкретики».
«Дуже не вистачає C++ чи С», — іронізує Backend developer Алла Капля.
Frontend Developer Дмитро Ханджанов стверджує, що давно не зустрічав настільки завищених вимог до кандидата.
«Так і бачу того джуна, що йде мені сервачок в AWS налаштовувати. Певно, після такого вже адмінам AWS доведеться свої ж сервіси перепідіймати», — жартує він.
На думку Ханджанова, це можна пояснити кількома чинниками: 1. Користуються реаліями ринку й хочуть знайти найсеньйорнішого сеньйора з комплексом неповноцінності. 2. Шукають звичайного фулстека, але перерахували ряд суміжних технологій, щоби розширити воронку. Ну типу, якщо не знаєш PHP, але знаєш Python — можеш подаватись. 3. Тімлід незрілий і вирішив повипендрюватись, назвавши всі букви, які знав, а рекрутер не став фільтрувати й валідувати його запит. 4. Це галера, де дійсно потрібно буде гребти за трьох на 0,5 ставки. Працював на подібній. І дійсно, там потрібно було і фронт, і бек самому писати, так ще й налаштовувати локальний енв для розробки, — згадує айтівець.
#Всратівакансії. ТОП-5 предложений о работе, над которые высмеивают айтишники
Количество вакансий в IT с началом войны сократилось, но шедевров среди них не стало меньше. dev.ua обычно попросит дизайнера Анну Лазурко, которая регулярно публикует в своем LinkedIn вакансии со странными и корявыми описаниями и требованиями, делать подборку из таких «шедевров». Вот здесь можно почитать первую, вторую и третью подборку.
Нынешняя подборка создана dev.ua с помощью хорошо известного в LinkedIn хэштега #сратовакансии. Наслаждайтесь!
«Ловушка начинающего». 5 самых распространенных ошибок джунов на собеседованиях и как их избежать
Наверное, каждый хоть раз в жизни переживал ситуацию, когда после собеседования вместо приглашения на работу приходил отказ. Как же так? Это несправедливо!» — многие из нас жаловались на судьбу и не понимали, что пошло не так. Екатерина Никитина, SoftServe IT Academy Recruiter, рассказала о пяти самых популярных ошибках начинающих кандидатов на собеседованиях.
Два месяца поисков, 80 отзывов, 12 собеседований и два офера. Как айтишник из Казатина с сертификатом Google и двумя пет-проектами работу искал
Начинающий айтишник Максим Наталчук поделился в LinkedIn собственным опытом поиска работы. Парень, согласно профилю, работает National Information Management Officer (Data Analyst) в компании iMMAP. Но желаемому оферу предшествовал непростой путь. С позволения автора, dev.ua публикует историю Максима о поиске работы в IT.
«Незнание английского можно простить только дворнику». HR в LinkedIn задался вопрос о том, зачем публиковать вакансии на английском. Вот что ответили айтишники
HR из Днепра Любовь Ковалевская в LinkedIn возмутилась тем, что компании выставляют вакансии на джоб-сайтах на английском языке. Айтишники быстро объяснили, в чем дело.
Хотите сообщить важную новость? Пишите в Telegram-бот
Главные события и полезные ссылки в нашем Telegram-канале