Про Україну
Україна — єдина країна, про яку постійно говорять у всіх виступах — жодну країну у світі так не обговорюють саме зі сцени та в кулуарах. Як і раніше, українська делегація одна з найчисленніших, у нас чудовий eye catching павільйон. Але цього року все ж менше людей, обмеження на виїзд таки відіграло свою роль. І відчувається, що ми європейцям трохи набридли. Потроху ми все ж таки відходимо на другий план. На ентузіазмі довго не протягнеш.
Про AI
Далі AI — звісно, тільки про це і мова! І це вже не майбутнє, це вже сьогодні та повсюдно. Дуже багато виступів про регуляцію AI, оскільки поки що це дикий ринок, як крипта. У 90-х, казали що, наприклад, США втратили регуляцію інтернету і зараз багато говорять про те, що в жодному разі не можна пропустити цей момент з AI, саме тому чекайте нових законів з новими обмеженнями.Тішить, що навколо AI з’являються дуже цікаві generic проєкти. Вони звичайно не дуже фандингові, просто чудові кешові проєкти, але з погляду капіталізації та довгострокового бачення я в них не бачу чогось такого видатного.
При цьому мені подобається ідея послуг AI аутсорсу — ось це цікаво! Поки немає регуляції, доки світ не розуміє до кінця, що з цим робити, є люди, які користуються моментом. Але це швидше за все на півроку-рік, тимчасова історія. Як і generic AI — це тимчасова історія. Чому я у них не вірю довгостроково? Тому що вони сильно залежать від Open AI, правила змінили і все відвалилося. Загалом AI — це досить капіталомістка та дорога історія, не всі собі можуть це дозволити. Ті самі стартапи, які підняли $10 000, $50 000, $100 000. Ну, це суто на тиждень на серваки.
Про крипту
Практично немає криптостартапів — є відчуття, що це просто не зовсім їхня аудиторія.
Про аутсорс
Практично немає українського аутсорсу і загалом трохи менше аутсорсингу ніж це було раніше. Щось відбувається в індустрії.
Про інвестиційні інсайти
Привернули на себе увагу круті павільйони у Бразилії та Німеччини, як завжди — віжуали та інші емоційні штуки вирішують. Цього року я брав участь в окремому заході для інвесторів Venture і, як завжди, було багато інвесторських тусовок. Висновки так собі — багато в кого не вдалося закрити свої фонди й це сумно. Отже, і інвестицій у стартапи буде менше. Крім цього, в кулуарах розповіли що 90% компаній, які вийшли на біржу через spac, збанкрутували. О таке. Також багато хто з європейців VC жаліється на війну в Україні й те що вона повпливала на їхній бізнес. Але тільки не українці. Ми нікому не жаліємось. Ми ж resilient тіпа.
Замість висновків
Якщо раніше для мене вебсаміт був про пошук стартапів і клієнтів, то за 6 років все змінилося. По суті, це величезний нетворкінг і основну цінність ти отримуєш з інсайтів, які ти можеш взяти з нетворкінгу, зі спічів цікавих спікерів, зі спілкування з тими ж стартапами.
Мені завжди подобаються ідеї нових продуктів, цікаві проблеми, які вони вирішують. Але завжди є питання з екзекьюшеном продукту. Але загалом ідеї сьогоднішньої молоді просто brilliant!
Було багато запитань, що на вебсаміті головне. Потрібно виходити з вашої мети і слідувати плану. Не розпорошуватися на численні, але не дуже потрібні вам тусовки. Шукати лідів, відвідувати тематичні нетворкінги, ретельно готуватися заздалегідь.
Та кількість інсайтів, яку я отримав цього року — це щось неймовірне. Ось у цьому для мене основна цінність вебсаміту.