💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікТаке життя
24 жовтня 2023, 18:39
2023-10-24
Засновник Netpeak Group пояснив, чому варто відкласти звітність про КІК на час війни — зміни та аргументи
Днями Спілка українських підприємців (СУП) пропонувала відкласти звітність щодо контрольованих іноземних компаній (КІК) на період дії воєнного стану. Цю пропозицію підтримав засновник компанії Netpeak Group Артем Бородатюк. Ось акценти на зміни, аргументи спілки та фаундера Netpeak Group, а також коментар голови комітету Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева з цього приводу.
Контрольованими іноземними компаніями (КІК) вважаються юрособи або організації без статусу юрособи, які зареєстровані в юрисдикції інших країн, але знаходяться під фактичним контролем податкових резидентів України. Контролери, тобто контрольні особи КІК мають подавати спеціальне повідомлення та звіт до українських податкових органів, а також сплачувати податки з нерозподіленого прибутку КІК.
Щоб вважатись контролером, українському резиденту потрібно володіти понад 50% КІК або понад 25% у разі спільного володіння компанією, де резиденти України мають володіти принаймні 50%. Згідно з законопроєктом № 8137 від 19.10.2022, який може бути прийнятий до кінця 2023 року, частки в обох випадках урівняють до принаймні 50%.
Який потрібен звіт
Форма звіту для фізосіб за формою F0108701 зʼявилась в Електронному кабінеті платника 18 квітня 2023 року Вимоги до звіту встановлені у п. 392.5 ст. 392 розд. I Податкового кодексу України, а також згідно з Наказом МінФіна від 25.08.2022 № 254. Звіт може бути поданий у повній та скороченій формі та повинен складатись щодо кожної КІК окремо.
Перший звітний рік згідно з встановленими положеннями повинен бути 2022 рік. Відповідно до п. 54 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу контролерам контролюючих іноземних компаній встановлений певний перехідний період для підготовки до звітування, який надає можливість подати звіти за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік, тобто у 2024 році.
Щодо строків
Останній день подання Звіту для фізичних осіб — платників податків у 2023 році є 1 травня 2023 року. Штрафні санкції та/або пеня до Звіту, у разі невірного заповнення за 2022 рік, не застосовуються за умови, що платник податків надалі подасть уточнення з виправленням недоліків.
Відповідно, за умови включення скоригованого прибутку КІК до відповідних декларацій за 2023 рік звіт треба буде подати:
фізичним особам — до 01.05.2024;
юридичним особам — до 01.03.2024.
Навіщо потрібен звіт
За допомогою звіту, держава змушує власників прискорювати розподіл прибутку та сплату податку на доходи фізичних осіб. Такий аргумент надав для Forbes Ukraine партнер компанії «Делойт» Андрій Серветник.
Він повідомляє, що вимоги щодо звітів КІК побудовані таким чином, щоб не створювати нові податки, а примушувати до сплати вже наявних.
За його словами, якщо в українця є за кордоном підприємство, яке є успішним і прибутковим. Воно працює та накопичує доходи. Якщо український власник забере їх у вигляді дивідендів, він має сплатити в Україні податок на доходи фізичних осіб (9%) та військовий збір (1,5%) з суми отриманих дивідендів.
Але цілком можливо, що акціонер не планує отримувати дивіденди, і зберігає прибуток за кордоном. І тоді на допомогу українській владі приходять правила КІК. Згідно з ними, на «нерозподілений» прибуток підприємцю доведеться сплатити ПДФО вже за ставкою 18%, попри те, що кошти де-юре залишаються у володінні компанії та не передавалися власникові на його українські чи закордонні рахунки.
Що пропонує спілка
Раніше силами учасників СУП вже відтерміновували запровадження обовʼязкової звітності щодо КІК, спілка сподівається на це і цього разу.
Серед іншого Спілка вважає, що запровадження звітності українськими власниками про контрольовані ними іноземні компанії (КІКи) зараз погіршить бізнес-клімат України з низки причин:
Звіти можуть бути використані недоброчесними правоохоронцями для тиску на бізнес. В умовах коли все частіше фіксується неправомірний та невмотивований тиск з боку правоохоронних та контролюючих органів українські підприємці втратили довіру і мають усі підстави вважати що відкриття інформації призведе до додаткового тиску.
Запровадження такої звітності щодо іноземних компаній, в умовах воєнного стану, повністю відкривають міжнародні бізнес-групи українських підприємців що може призвести до завдання шкоди їх діяльності з боку спецслужб російської федерації.
Правила КІК в Україні є інтегрально значно гіршими ніж у багатьох альтернативних юрисдикціях і є суттєвою завадою для набуття українського податкового резидентства іноземними підприємцями.
Підприємці несуть значні додаткові витрати на підготовку звітності, що в умовах війни зовсім небажано і бажано направити ці кошти на військову допомогу Україні.
Наразі позицію Спілки вже підтримало Міністерство економіки України, яке також вбачає потребу у перенесенні на більш пізній термін звітування по контрольованих компаніях.
Аргументи «ЗА»
В підтримку відтермінування звітності, зокрема, до завершення війни, висловився фаундер Netpeak Group Артем Бородатюк. Він підтримав всі аргументи СУП.
«Netpeak Group без жодних питань відкриє звітність про контрольовані іноземні компанії, однак чи може держава під час війни гарантувати безпеку партнерів та спеціалістів, які працюють в інших країнах, якщо відкрита звітність потрапить до спецслужб росії? Краще відкривати таку звітність тоді, коли це буде безпечно» — зазначив Артем Бородатюк.
Крім того, фаундер Netpeak Group підтверджує, що звітність щодо КІК збільшить витрати. «Якщо менше грошей, менше і донатів», — пише він. Та нагадує, що Netpeak Group за останні 1,5 року надонатила на 80 млн грн (28,9 млн — на ЗСУ, 27,8 млн — гуманітарний напрямок, 23,3 млн — підтримка IT-армії).
Аргументи «ПРОТИ»
Данило Гетманцев в коментарі для «Інтерфакс-Україна» зазначив, що частково поділяє побоювання бізнесу, але сумнівається у можливості відтермінування запровадження звітності по КІК.
«Я частково поділяю їх побоювання, проте перспективи кроку назад в одній із найважливіших реформ виглядають сумнівними, зважаючи на позицію наших партнерів і процес євроінтеграції, пов’язаний з імплементацією до нашого законодавства європейських норм», — сказав він.
Крім того, Гетманцев додав, що ініціатива може спричинити критику з боку популістів у парламенті.