Айтішник розповів, що росія зробила з будинком у Маріуполі, де він виріс. На YouTube шириться «хвиля» відео, де рф нібито відновлює зруйноване нею ж місто
Як працює російська пропаганда в тимчасово окупованому українському місті.
Як працює російська пропаганда в тимчасово окупованому українському місті.
«Будинок батьків у Маріуполі знесли. Я виріс і прожив в ньому 16 років життя», — розповів у Facebook Кирило Мазур, засновник і CEO Center42, агенції, яка допомагає компаніям створювати інноваційні проєкти.
Кирило розповів, що в знесеному росіянами будинку виріс його брат, мама, в ньому формувалась родина.
Кирило пише, що «з одного боку — це лише будівлі, з іншого — частина життя сотень тисяч людей лише в Маріуполі й ще багатьох людей по всій країні».
Після такої картини, емоцій не залишилося. «Це вже і не ненависть, і не лють, і давно вже не страх. Якесь відчуття, що дійшли вже до основи. А там сила. Там холодна помста», — пише Кирило.
«За декілька місяців до повномасштабного вторгнення приїздив в останній раз у місто. Пройшов всі яскраві місця свого дитинства, побачив школу, садочок, двір, набережну. Як відчував щось. А тепер залишилися лише спогади», — підсумував Кирило.
Російська пропаганда «підганяє» бажане під реальність. На YouTube з’явилися десятки пропагандистських відео про те, «як чудово жити в Маріуполі сьогодні». Тим паче, що «відбудова міста йде повним ходом».
Наприклад відео 4-місячної давнини. Тут росія придумала новий термін — «військово-будівнича компанія». У самій рф такий тип компаній є давно. Їх визнають «національними лідерами у галузі будівництва житла для військовослужбовців, а також соціально-значимих і стратегічних об'єктів військового призначення».
Ось один із представників такої компанії, у якого чомусь заплітається язик, розповідає про будівництво 11-ти 9-поверхових будинків, школи на 1000 учнів та спортивного комплексу в Маріуполі. Про те, що саме росія зруйнувала українське місто, ні слова:
Сьогодні «хвиля» російської пропаганди не вщухає.
Так, «Ванька з Маріуполя» під веселу музику створює відеохроніку життя в місті з «ура-назвами» в стилі росії: «Восстановлєніє і жізнь», «Рємонт і жізнь в городє» тощо.
Найтрешовіше те, що в описі до кожного відео, Ванька залишає картки для донатів. Серед них є як російський Сбербанк, так і український monobank.
«Машін в 10 раз большє, чєм людєй» — так говорить вже інший блогер з канала «Сіла в Правдє». Відео на ньому з’являються щотижня. На одному з них блогер прогулюється центром міста. Проходить повз «рєконструкцію Драмтєатра», на який росія скинула бомбу після чого загинуло 300 людей. Блогер намагається створити позитивне враження життя в окупованому місті, але навколишні руйнування говорять про зворотнє:
А ось на цьому відео вся краса російської пропаганди: про «дамбіть Бамбас», референдуми в так званій «ДНР», расійських асвабадітєлєй і «мі хотелі в расію всєгда». Але чомусь так званий блогер завжди в масці. Крім жорсткої пропаганди, ще одна дикість цього відео — це рекламна інтеграція онлайн-казино Up X, яке сьогодні доступне в Україні.
А ось канал, який створений у листопаді 2022 року. Свіжі відео з’являються щотижня. Тут розповідається про «тотальній рємонт в городє» — від окраїн до центру. І про те, які молодці будівельники, що так багато будують. Про те, що росія зруйнувала Маріуполь — ні слова:
Навіть ця невелика відеовибірка показує те, як росія намагається приховати власні воєнні злочини, після того, як вона повністю розбомбила український Маріуполь. Крім геноциду українців, рф влаштувала в місті і екоцид.
На сьогодні в Маріуполі знесено понад 300 будівель. Український «Проспект Миру» перейменували на «Проспєкт Лєніна». І, скоріше за все, скоро місто перейменують на «Жданов» — в честь більшовицького ініціатора Андрія Жданова — ідеолога кампанії по переслідуванню діячів науки та культури в 40-х роках XX століття.