Безлім вакансій для пошуку intern та junior! Заходьте на jobs.dev.ua і розміщуйте вакансії! 🧑💻
Анна НагорнаГаряченьке
18 січня 2022, 16:55
2022-01-18
Скандал: IT-компанія Andersen відмовила кандидату через українську мову. Це вже не перший випадок. Що думає айті-спільнота та як викручується керівництво
Компанія Andersen з головним офісом в Києві потрапила в мовний скандал. Рекрутери відмовляють у співбесіді кандидатам, які спілкуються українською мовою і не хочуть переходити на російську всередині команди. Про це розповіли самі кандидати, один з них — ветеран війни на сході України.
dev.ua з’ясовував, що про це думає IT-спільнота і як викручується з ситуації керівництво компанії.
Компанія Andersen з головним офісом в Києві потрапила в мовний скандал. Рекрутери відмовляють у співбесіді кандидатам, які спілкуються українською мовою і не хочуть переходити на російську всередині команди. Про це розповіли самі кандидати, один з них — ветеран війни на сході України.
dev.ua з’ясовував, що про це думає IT-спільнота і як викручується з ситуації керівництво компанії.
Хто такі Andersen
Andersen Lab — компанія-розробник ПЗ, заснована в Мінську в 2007 році. З 2021 року головний офіс знаходиться в Києві та працює під українським законодавством. Компанія також маєє офіси в Чернігові, Черкасах, Харкові, Одесі та Дніпрі. Ще її офіси є в Білорусі та Росії.
З чого все почалося
Скандал розгорівся після того, як java-розробник Денис Водотієць опублікував на Linkedin скріншот листування з рекрутером Andersen. Його запрошували на роботу. Але після відмови Дениса переходити на російську мову, рекрутер сказав, що його кандидатуру більше не розглядають.
Пізніше розробник розповів Liga.net, що після публікації перед ним вибачився представник компанії. Денис зізнався, що раніше чув про мовну дискримінацію в деяких компаніях, але сам зіткнувся з цим вперше.
«Я вважаю, що такі ситуації неприйнятні в Україні. Міжнародні IT-компанії повинні вирішувати їх на підставі законодавства країни, в якій працюють», — говорить розробник.
У такій же ситуації опинився ще один український розробник — Богдан Смирнов, ветеран війни на Донбасі. Інцидент з ним стався ще в грудні 2021 року.
За словами Богдана, він розмістив резюме на сайті пошуку роботи, і йому написала рекрутер. Тоді про компанію Andersen він нічого не знав. Вони поспілкувалися в Telegram, Бодан скинув резюме і проговорив основні питання. Всіх все влаштовувало, і вони почали домовлятися про наступний етап — технічне інтерв’ю.
«І тут з’ясувалося, що у них така принципова політика — вони використовують російську мову, тому я не підходжу їм», — говорить Смирнов.
До того, як стати розробником, Богдан був добровольцем на фронті, а в 2015-2016 роках воював у складі ЗСУ. Для нього — дисонанс, коли в столиці рідної країни його примушують говорити російською.
Як відреагувала компанія
Через 6 днів, після того як компанія отримала безліч негативних відгуків в соцмережах і на DOU, а новина про мовний скандал розлетілася по ЗМІ, з’явилися вибачення.
Співзасновник Andersen People Алекс Орлов зробив пост (українською мовою) на особистій сторінці Facebook, в якому вибачився за інцидент перед Денисом Водотійцем.
Він визнав, що це було справедливо розцінено суспільством як прояв дискримінації.
«Хочу висловитися з цього питання максимально однозначно: дискримінація абсолютно не прийнятна в компанії Andersen, і компанія ніколи її не толеруватиме».
За його словами, співробітники Andersen спілкуються на тих мовах, які їм комфортні для роботи в мультинаціональній команді.
Зазначимо, що Facebook-сторінка компанії ведеться українською мовою.
«IT-це золоте дно і для людей з інвалідністю»» Історія хлопця, який незважаючи на інвалідність увійшов в IT і вже доріс до міддла
Що думають IT-шники
У профілі Andersen на DOU багато користувачів висловили негатив у бік компанії, називаючи мовну дискримінацію неприйнятною.
Деякі, навпаки, підтримали компанію — мовляв, вільні шукати кандидатів з такими ж цінностями.
Але також багато користувачів підтвердили своїми історіями той факт, що в Andersen дійсно можуть не взяти через українську.
Були подібні відгуки і до скандалу-ще в грудні минулого року:
На один з відгуків відповіла рекрутер компанії:
«У нашій компанії немає жодної основної мови спілкування і немає ніяких правил з цього приводу… Єдина причина, по якій вам може знадобитися знання російської мови — якщо передбачається робота в змішаній команді».
У той же час, розробник і ветеран Богдан Смирнов вважає, що це все — відмазки.
«Раніше вони писали на DOU, що висувають такі вимоги тільки для спілкування з іноземцями, тому що це міжнародна компанія з офісами в країнах колишнього Радянського Союзу. Але це все відмовки»
Схожий кейс
У жовтні 2021 року сталася схожа ситуація — київська IT-компанія TechExpace (Affreact) відмовила в співбесіді Антону Капелюшному через те, що розробник спілкується українською мовою.
Він також виклав пост зі скріншотами листування, в якій рекрутер сказала: «Якщо ви бажаєте спілкуватися українською, то ми не можемо запропонувати Вам дану позицію».
Буквально на наступний день компанія вибачилася перед Антоном і повідомила, що рекрутер взагалі-то була стажеркою, і її вже звільнили.
Але питання щодо мовної політики компанії не відпали. Як і питання, чому деякі українські та міжнародні IT-компанії, що працюють в Україні, намагаються притісняти державну мову.
Чоловік з антрациту шукає роботу тестувальником. Але у нього інвалідність, проблеми з промовою, живе в будинку-інтернаті c улюбленим котом. Його пост «підірвав» Linkedin
Дизайнерка Kode Technologies жаліється, що роботодавець не виплачує зарплату за квітень і травень, а також ігнорує її звернення щодо звільнення з компанії
Отмазки прям очень странные, эйчар сама по себе не будет выдумывать правила отбора кандидатов. А заставлять украинцев говорить на русском в укрианской команде это же нонсенс, да и кому это может помешать если язык все понимают
Отмазки прям очень странные, эйчар сама по себе не будет выдумывать правила отбора кандидатов. А заставлять украинцев говорить на русском в укрианской команде это же нонсенс, да и кому это может помешать если язык все понимают
dev.ua - мова ўкраінская, як мае быць.
dev.by - беларуская мова? не, не чуў.
Сумна.