Марія БровінськаРобота
14 червня 2022, 21:32
2022-06-14
Кандидатка з білорусі, якій відмовили у SoftServe, поскаржилася на компанію у LinkedIn. Найбільший український аутсорсер публічно вибачився
Айтішниця з Мінська, яка релокувалася в Гданськ (Польща), Ганна Шарковська написала в LinkedIn гнівний пост про те, що українські IT-компанії відмовляють у співпраці росіянам та білорусам. Розповідаємо подробиці історії.
Айтішниця з Мінська, яка релокувалася в Гданськ (Польща), Ганна Шарковська написала в LinkedIn гнівний пост про те, що українські IT-компанії відмовляють у співпраці росіянам та білорусам. Розповідаємо подробиці історії.
Відмова та образа
Project Manager відмовили у найбільшому українському аутсорсері SoftServe. Ганна звинуватила компанію у дискримінаційному підході до кандидатів за національною ознакою.
«SoftServe, я не думала, що через 111 днів цієї жахливої війни все ще будуть з’являтися випадки, коли люди зазнають необґрунтованої дискримінації. Мені здавалося, що через стільки часу вже пройшов той первинний шок, всі розібралися, хто є хто в цих подіях, білорусів перестали веслувати під один гребінець із Лукашенком та Путіними, а також усіма тими людьми, які шаленіло їх підтримують. Настала моя черга зіткнутися з відповідальністю за ракети, що летять, і мирних жителів, що гинуть», — повідомила вона.
Анна опублікувала скріншот, зважаючи на все, відповіді аутсорсера кандидатці.
На її думку, з професійного погляду те, що зображено на скріншоті, є абсолютно неприпустимим.
Аргументи
Шарковська повідомила, що зараз проживає в Польщі на підставах міжнародного захисту, і є політичною біженкою. «З 2020 року я брала участь абсолютно у кожному протесті, вела активну партизанську діяльність, була тимлідом в організації „Швидка взаємодопомога“. Я була спостерігачем на виборах та задокументувала фальсифікації. Усього цього влади достатньо, щоб закрити мене міцно і надовго, і мені просто пощастило, що на мене з якихось загадкових причин ніхто не звертав особливої уваги, а на вулицях я досить добре петляла та бігала. Одного цього посту вистачить, щоб моїй сім'ї в Білорусі стало набагато важче жити. Я бігла до Польщі, бо вирішила, що від живої та вільної мене для демократії більше користі, ніж від мертвої, зламаної чи замкненої у в’язниці», — написала айтішниця.
Шарковська звинуватила Україну в тому, що під час протестів у Білорусі країна мовчала. «Коли я та інші білоруси гинули в катівнях, забиваних ногами, Україна мовчала. І так, вела справи з Лукашенком, абсолютно не гребуючи теж вимазатись у нашій крові. Зараз за Україну бореться полк Калиновського, і наші хлопці вмирають за вас, і ми всі щиро віримо, що це правильно», — написала в пості Ганна.
Айтішниця вважає за необхідне оприлюднити відмову українського аутсорсера. «Оприлюднити вважаю за потрібне, щоб наступного разу був факт-чекінг, а рекрутери розширили свої знання в сучасній політиці сусідніх країн. За росіян сказати не можу, але білоруси точно не всі поголовно лукашисти», — заявила вона.
Хвиля хейта у коментарях
У коментарях до посту Ганни кілька десятків коментарів обурених колег. «Це просто чудово. Спочатку Ви обурюєтеся, що білорусів гребуть під один гребінець. А наприкінці Ви самі робите теж саме! „За росіян сказати не можу, але білоруси….“ Ну, тобто Ви ще й націоналістка. З Вашого тексту однозначно випливає, що білоруси кращі за росіян. Молодця! Так тримати! Тож переможемо! Правильно зробили, що не взяли», — пише білоруський key developer у EPAM Systems Андрій Каранчук.
«Воюючи з драконом головне самому не перетворитися на нього», — відповів у коментарях до посту Анни білоруський DevOps-engineer Денис Сойка.
Польський техлід Симон Внук вважає, що нічого особливого у діях SoftServe немає. «Що не так із цим? Це нормально вибирати тих, з ким ти хочеш працювати у своїй компанії, може, нехай обирають самі?», — написав він.
«Коли я та інші білоруси гинули в катівнях, які забивали ноги, Україна мовчала». lol», — здивувався, процитувавши фразу з поста Анни, Влад Мойсюк.
Ось ще один коментар від можливого колеги Шарковської.
І ось ще одна яскрава реакція на пост Анни.
І ось.
Lead Java Developer Кирило Крушняков зауважив, що Ганна ображається на національні штампи, але ж ними і судить. «Україна мовчала», «і ми всі щиро віримо». На жаль, усі росіяни і заразом із ними білоруси опинилися в ситуації, коли судитимуть їх здебільшого не за особистими заслугами, а за національністю. Потрібно просто прийняти це та намагатися жити далі. Адже головне відчуваємо свою провину самі чи ні. І тут уже кожному видніше… Взагалі, щоб зрозуміти взаємовідносини суспільства та влади у диктатурі, треба в ній пожити. А українська молодь, на щастя для них, цим досвідом уже не може похвалитися, тому й асоціює дії загарбницької армії з волею населення Росії та РБ», — пише він у коментарі.
Підтримка від своїх: ситуація знайома багатьом
У той же час більшість неукраїнських і айтішників, що проживають поза Білорусією, в треді пожержали Ганну.
Є й ті, хто підтримав шарківську. «Правильно, що висловилися з цього приводу, іноді теж накипає від цієї дискримінації, начебто білоруси мало настраждалися за ці 27 років і підтримують війну», — пише айтішниця Вероніка Матшина.
«Що вдієш, такий тепер звичай — хтось закинув цю ідею, тисячі повторили. Але парадокс у тому, що дискримінація (у т. ч. за національною ознакою) суперечить європейським цінностям (навіть якщо дискримінований — російський чи білорус). А тому такі висери сприймаються більшістю на Заході негативно (працюйте з ними безпосередньо)», — зазначає Дмитро Лазарєв.
Веб-розробник Валерій Язиков каже, що, «на жаль, тут працює концепція колективної відповідальності і з цим нічого не можна вдіяти, крім як терпляче пояснювати, як справи в Білорусі насправді».
Що відповіли у SoftServe
Український аутсорсер відреагував на пост обурення Ганни та публічно вибачився.
«Прийміть наші вибачення за ситуацію, що склалася. SoftServe — глобальна компанія, яка заперечує будь-яку дискримінацію. Ми прагнемо створити середовище, яке заряджає енергією та розширює можливості нашої глобальної команди», — написали у коментарях із офіційної сторінки компанії.
В аутсорсері пояснили, що SoftServe має великі операційні центри в Україні, і тисячі співробітники були змушені покинути свої будинки через жорстоку і жахливу війну.
«Ця ситуація дуже емоційна для всіх нас, тому що для багатьох співробітників SoftServe ця війна реальна щодня. Це була емоційна реакція людини і ми працюємо над тим, щоб це більше не повторилося. Дякую, що звернули на це увагу», — пояснили в компанії, пославшись, ймовірно, на особисту думку рекрутера компанії, яка контактувала з Анною.
«Я хочу вивчити українську мову». Project manager у SoftServe приїхала з Латвії до України у 2014-му і тепер вважає себе не лише латишкою, а й українкою
Як працюється в IT людям гомосексуальної орієнтації: зізнання айтішників з ЛГБТК+ спільноти
Червень — Pride Month, коли відбуваються марші рівності, лекції, дискусії та інші події, покликані привернути увагу до прав і проблем ЛГБТК+ спільноти.
Наскільки українська IT-індустрія є дружньою і толерантною. Публікуємо зізнання айтішників із гомосексуальною орієнтацію про те, як їм працюється в IT. Свої історії герої описали для DOU. Щоправда, відкрито говорити на цю тему наважився лиш один герой.