💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаГаряченьке
21 лютого 2022, 12:25
2022-02-21
«Спроба перевести „Дію“ на комерційні принципи може стати помилкою». Чи потрібне «Дії» IPO
На початку тижня заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб повідомив в інтерв’ю dev.ua про плани вивести ДП «Дія» на IPO протягом найближчих двох років.
До такої ідеї більшість хейтерів Мінцифри поставилися скептично. А дехто — взагалі нічного не зрозумів. dev.ua поспілкувалася з профільними експертами з питань залучення інвестицій та вияснив, що треба зробити «Дії», аби вийти на IPO, чи буде такий проєкт цікавий інвесторам, та, власне, які сценарії монетизації може мати ДП в перспективі.
У «Дії» є значуща цінність завдяки створеній базі персональних даних і перспективам впровадити в додатку «Дія» багато різнопланових послуг.
При цьому спроба перевести «Дію» на комерційні принципи може стати помилкою, бо надані державні адміністративні послуги не повинні переслідувати ціль максимізації прибутковості надання таких послуг.
Для того ж, щоб вийти на IPO, держпідприємство спочатку має перейти в іншу форму власності: з ДП — в Акціонерне товариство з усіма відповідними законними вимогами (корпоративне управління, наглядова рада, призначення керівників, виплата дивідендів тощо). Поки що цього в «Дії» немає, у ДП інший статут, інші вимоги до документів та процедур таких компаній. І якщо «Дія» стане АТ, можна буде говорити про залучення приватних інвесторів.
Якщо уряд вирішить іти шляхом IPO — то це буде залучення нових коштів, не просто продаж. Компанія випустить нові акції додатково до тих, які були, і передасть їх необмеженому колу (якщо це IPO) або ж певному переліку осіб (якщо це приватне розміщення).
За умови простої приватизації держава просто продає частину акцій і не отримує коштів на розвиток. Розміщення ж нових акцій на біржі передбачає залучення фінансування.
В чому вигода для держави? По-перше, приватні власники (якщо це не олігархи) зацікавлені в зростанні вартості акцій, не вимивають прибутки з компанії. По-друге, для розвитку «Дії» зараз потрібно шукати гранти, або ж держава буде змушена додатково фінансувати проєкт з бюджету. Якщо компанія стане АТ, а потім ще й вийде на біржу, їй стануть доступні усі інструменти залучення фінансування на розвиток. В такому разі, якщо акції виростуть, держава може ще й заробити, продавши потім частину свого пакету акцій.
Наразі компанія збиткова, монетизації там немає, тому на сьогодні говорити про інтерес інвесторів зарано. Проте в перспективі така компанія може бути цікавою для інвесторів. Адже дуже багато українських сервісних компаній хотіли б використовувати можливості «Дії» для підключення, авторизації користувачів тощо. І сюди можна «прикручувати» безліч сервісів.
Але для цього «Дії» треба покращувати якість сервісів та збільшувати потужності. Та й кількість громадян-користувачів сервісів «Дії» постійно зростає — гадаю, що за три роки близько 90% населення матиме досвід взаємодії із «Дією». Поки що «Дія» — монополіст у своєму сегменті. Тому я впевнений, що інвестори захочуть брати участь у цій історії успіху.
Але навіть у цьому випадку такий продукт працюватиме в рамках однієї географії — України, без особливих перспектив міжнародного масштабування, що важливо для глобальних інституційних інвесторів.
Тому потенційно мова могла б йти про «локальний» IPO на українському фондовому ринку, де інвесторами, як мінімум, можуть виступити самі ж численні користувачі продукту. Але для цього доведеться спочатку відновити функціонування самого фондового ринку, який за фактом в Україні зараз відсутній.
Як пошерити техпаспорт через «Дію» та передати авто іншій людині. Інструкція
Разом з іншими оновленнями, які з’явилися в застосунку «Дія» останнім часом, через сервіс тепер можна ділитись електронною версією техпаспорта, щоб власник міг передати права на водіння автомобілем дистанційно.
Як пошерити техпаспорт, що для цього потрібно зробити та скільки на це знадобиться часу — в інструкції далі.
Пенсійне посвідчення в «Дії». Інструкція по завантаженню та практичний досвід
В черговому оновленні «Дії» додали цифрові документи, якими зможуть користуватись громадяни України та іноземці.
Пенсійне посвідчення в цифровому варіанті тепер також можна буде завантажити в застосунок «Дія».
Як це зробити, процедуру та можливі нюанси розповідаємо в інструкції.
Додали досвід людей, які намагались завантажити пенсійне посвідчення за віком та спеціальне.
(текст від 31 серпня 2022)
Як перекласти документи в «Дії» на англійську. Інструкція та подробиці
ПІсля великого оновлення, яке на брифінгу презентував голова Мінцифри Михайло Федоров, в застосунку «Дія» з’явилась послуга перекладу документів латиницею.
Нижче інструкція, як скористатись послугою.