🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олександр КузьменкоSpaceTech
1 квітня 2025, 11:27
2025-04-01
SpaceX здійснила перший в історії пілотований політ над полюсами Землі
Компанія SpaceX запустила космічний корабель Crew Dragon із місією Fram2, яка стала першим пілотованим польотом на полярну орбіту. Це приватна місія, до якої входять не професійні астронавти, проте вони проведуть низку наукових досліджень.
Компанія SpaceX запустила космічний корабель Crew Dragon із місією Fram2, яка стала першим пілотованим польотом на полярну орбіту. Це приватна місія, до якої входять не професійні астронавти, проте вони проведуть низку наукових досліджень.
Ракета-носій Falcon 9 стартувала з Космічного центру імені Кеннеді з космічним кораблем Crew Dragon Resilience. Космічний апарат відокремився від верхнього ступеня Falcon 9 приблизно через 10 хвилин. Про це пише Space News.
Resilience виконує місію під назвою Fram2 (названу на честь норвезького полярного дослідницького корабля Fram), а також шостий політ космічного корабля Crew Dragon за межами місій NASA.
Fram2 — це перша пілотована місія, яка вийшла на полярну орбіту з нахилом 90 градусів, що дозволяє їй пролетіти безпосередньо над північним і південним полюсами з низької навколоземної орбіти. До цього найвищий нахил, який досягався в пілотованому польоті, становив 65 градусів під час ранніх радянських місій «Восток».
Екіпаж Fram2. Фото: SpaceX
Командиром місії Fram2 є Чун Ван, криптовалютний мільярдер, який народився в Китаї. Під час передпольотної дискусії в соціальних мережах 28 березня Ван сказав, що до цієї місії його підштовхнула «життєва цікавість», зокрема до полярних регіонів.
«У дитинстві я часто дивився на порожній білий простір внизу мапи світу, цікавлячись, що ж там знаходиться», — згадує він.
За його словами, він хотів зробити щось унікальне на Fram2, здійснивши політ над полюсами.
«Я не хочу повторювати одну й ту саму місію знову і знову. У мене менше інтересу до польотів на МКС», — сказав він про місії на Міжнародну космічну станцію.
У команду Fram2 також входить Янніке Міккельсен, норвезька операторка та режисерка, яка є командиркою корабля, і керує роботою Dragon на «динамічних фазах» польоту, зокрема, під час запуску та приземлення.
Ще однією учасницею історичного польоту є Рабеа Рогге, дослідниця робототехніки з Німеччини, яка є пілотом місії та першою німецькою жінкою, яка побувала на орбіті. Вона зазначила, що хоча вона допомагатиме Міккельсен стежити за дисплеями космічних апаратів, Dragon — це значною мірою автоматичний транспортний засіб. Рогге також відповідатиме за збір даних під час польоту.
Четвертий учасник місії — Ерік Філіпс — професійний полярний дослідник з Австралії, який побував на полюсах близько 30 разів. Він виконує функції спеціаліста місії та медичного працівника.
Окрім того, що це буде перший політ над полюсами з екіпажем, місія Fram2 проведе 22 експерименти з восьми країн. Різноманітний набір експериментів варіюється від спостережень за полярним сяйвом до перевірки здоров’я екіпажу та вивчення того, як ростуть гриби в умовах мікрогравітації.
Частину корисного навантаження для Fram2 відібрала сама компанія SpaceX, зокрема перший рентгенівський апарат, що полетить у космос, який можна буде використовувати для медичних рентгенівських знімків, а також для рентгенівських перевірок обладнання. Також буде випробувано пристрій, який дозволить виконувати фізичні вправи в обмеженому об'ємі Dragon, зменшуючи приплив крові до ніг, максимізуючи ефект від вправ в доступному просторі.
Екіпаж також самостійно покине капсулу після приземлення, щоб перевірити, як майбутні екіпажі зможуть залишати космічні кораблі під час польотів на Місяць і за його межі.
«Коли ви приземлитеся на Місяць, Марс чи будь-яку іншу планетарну поверхню, там не буде жодної команди з порятунку, яка б вас зустріла. Ми дуже хочемо почати розуміти, на що здатні екіпажі одразу після приземлення», — сказала Марісса Розенберг, старший інженер із медичних досліджень SpaceX.
Fram2 проведе на орбіті близько трьох з половиною днів, перш ніж повернеться на Землю. Ця місія стане першою місією Crew Dragon, яка приземлиться біля узбережжя Каліфорнії після того, як всі попередні місії поверталися біля узбережжя Флориди.
Божество, зореліт, уламок планети: що людство знає про Місяць і як збирається туди повертатися
16 листопада 2022 року NASA успішно запустила місію Artemis 1 до Місяця. Ракета Space Launch System (SLS) і корабель Orion стартували о 8:47 за Києвом із космічного центру Кеннеді на мисі Канаверал. Задача корабля Orion — покрутитися навколо супутника Землі шість днів і повернутися на Землю, після чого можна запускати людей. Якщо все пройде успішно, уже за кілька років ми побачимо грандіозний камбек і реюньон людства на супутник Землі. Що ми знаємо про Місяць, чому так довго його ігнорували та як будемо повертатися — в оновленому завдяки успішному старту (нарешті!) суперексплейнері від dev.ua від 29 серпня 2022 року.
Потрібне щось надійне та стабільне в хаотичному світі? Зверніть увагу на гравітацію: вона була однакова завжди
Дослідники темної енергії довели, що одна з основних сил — гравітація — залишалася константою завжди. Це значить, що Ейнштейн був правий, а нам доведеться розбиратися, що саме стоїть за нинішнім розширенням Всесвіту. Universe Today публікує велику історію про це відкриття. dev.ua дає основне.