💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
18 травня 2022, 16:25
2022-05-18
«Офіційна мова рекрутингу в Україні: українська або англійська». IT-рекрутери і розробники знову сперечаються про мову
IT-рекрутери і розробники знову сперечаються про мову. Staffing Coordinator Лада Лесич написала в LinkedIn великий допис про те, чому офіційною мовою рекрутингу в Україні має бути українська.
«Офіційна мова рекрутингу в Україні: українська або англійська. Все інше кандидат не зобов‘язаний знати й розуміти. Теза „військовослужбовці говорять також російською“ — маніпуляція. Бо, по-перше, не лізьте на передову. По-друге, несіть відповідальність за себе, а не зміщує фокус на військових», — написала вона.
Ще одним аргументом рекрутерки стало те, що й офіційна мова в Україні — українська, все інше — іноземне. «Тож говорячи російською, не дивуйтеся, якщо хтось її не знає з дитинства, бо ріс в україномовному оточенні», — наголосила Лесич.
Вона вважає, що заяви про притискання російськомовних — маніпуляція або роснаратив. «Не може людина у своїй країні, закликаючи говорити мовою тієї країни, вас утискати. Бо це суперечить логіці», — пояснює рекрутерка.
Тим, кому складно говорити українською, вона радить спробувати та заручитись підтримкою оточуючих. «Якщо ж все радикально, чому ви все ще тут живете? Всі офіційні звернення, телебачення, обслуговування (здебільшого), держструктури — україномовні. Вже не кажу, що всі мову вчили в школі (навіть моя мама 1962 року народження). Вона змогла й у вас вийде», — запевнила дівчина.
Також вона закликала усіх в тилу боронити кордони, «бо мова — це кордон».
Пост Лади зібрав понад 650 реакцій та понад 200 коментарів. Здебільшого користувачі LinkedIn підтримують рекрутерку, так є й такі, що не приймають її позицію і сперечаються в коментарях.
Розробник на ім’я Євген з Ладою не згодний. Втім, з огляду на кількість лайків під його коментарем, він такий не один.
Дехто з юзерів вважає, що дискусії про мову наразі не на часі.
Допис Лади користувачі розібрали буквально на цитати, аби висловити свою думку по кожній позиції.
«Незнання англійської можна пробачити тільки двірнику». HR в LinkedIn запитала про те, навіщо публікувати вакансії англійською. Ось що відповіли айтішники
HR з Дніпра Любов Ковалевська в LinkedIn обурилася тим, що компанії виставляють вакансії на джоб-сайтах англійською мовою. Айтішники швидко пояснили, в чому справа.
«Сталася ситуація, якої не мало бути». Genesis втрапив у репутаційний скандал, дозволивши рекрутерам використовувати свій бренд для найму. На що жаліються кандидати
Розробник Нікола Щупило опублікував в LinkedIn сріншот переписки з рекрутеркою, що представилася від імені компанії IntellectoKids та холдингу Genesis, який викликав дискусію серед користувачів спільноти.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
«Єдина команда, якою я буду керувати в росії, буде команда бомбардувальників». Як польська IT-компанія намагалася захантити українську рекрутерку для роботи з рф
Українська IT-рекрутерка Олена Ярнова розповіла в LinkedIn історію про те, як польська IT-компанія намагалася зробити їй пропозицію з роботи. Проте в ній було кілька неприпустимих для неї умов.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі