ТОП EVO Мельник про прискорену українізацію та міни у відео для dev.media 📼
Відділ новинТаке життя
14 квітня 2022, 16:15
2022-04-14
Чи отримають айтішники бронь від мобілізації? Що відомо з цього приводу
Питання про мобілізацію для IT-спеціалістів гостро обговорюється в широких колах. В Закарпатському та Харкіівському IT-кластерах заявляли про бронь для тих, хто долучиться до їх спільноти. Голова Мінцифри заявляв, що айтішники воюють на кіберфронті, тому запропонував їх не мобілізувати. Та як бронь для IT-фахівців реалізована зараз, чи можливо звільнити від цього обов’язку всіх айтішників, і чи стосується це ФОПів? Коментарі про це опублікувала Liga.Tech.
Питання про мобілізацію для IT-спеціалістів гостро обговорюється в широких колах. В Закарпатському та Харкіівському IT-кластерах заявляли про бронь для тих, хто долучиться до їх спільноти. Голова Мінцифри заявляв, що айтішники воюють на кіберфронті, тому запропонував їх не мобілізувати. Та як бронь для IT-фахівців реалізована зараз, чи можливо звільнити від цього обов’язку всіх айтішників, і чи стосується це ФОПів? Коментарі про це опублікувала Liga.Tech.
Мінцифри підтримує розвиток IT-індустрії в регіонах. Позиція міністерства щодо броні від мобілізації для айтішників під час війни наступна: «IT-фахівці в умовах війни з росією задіяні на інформаційному та кіберфронтах боротьби з агресором. А також, продовжуючи працювати, наповнюють бюджет України. Цей факт мусить бути врахованим під час визначення протягом мобілізації черговості та обсягів призову військовозобов’язаних. Позиція Мінцифри полягає в тому, що сьогодні IT-фахівці не є пріоритетною категорією для мобілізації».
В Закарпатському IT-кластері прокоментували, що всі спеціалісти, які долучаться до спільноти, отримають бронь від військової служби. Там заявляють, що «співпрацюють з Закарпатською ОВА та іншими органами влади, рекомендуючи наших резидентів на бронювання». У кластері вважають, що остаточне рішення про це повинне надійти наказом від Мінекономіки, тому вони «не можуть гарантувати, що 100% заявок будуть схвалені, але спираються на позитивний досвід».
Харьковський IT-кластер теж передав списки своїх айтішників для звільнення від мобілізації до органів держвлади. Вони чекають на рішення, та вважають: «Якщо галузь забезпечує регіон податками до 200 млн грн на місяць, може допомогти з ІТ-рішеннями та матеріальною підтримкою — це потужний аргумент вважати її критичною під час війни. Тому не дивно, що ми отримали таку підтримку від Харківської ОВА». У кластері вважають, що це пітримає економіку, та допоможе запевнити закордонних замовників у дотриманні строков виконання замовлень.
У Мінцифри заявили, що ці ініціативи від ІТ-кластерів з ними не узгоджувались.
Процедура бронювання від військової служби відбувається по етапам:
Місцева влада подає в Мінекономіки документи з переліком тих, кого хоче забронювати; водночас Мінцифра (профільне міністерство) пише у Міноборони.
Міноборони погоджує або ні.
Якщо погоджує — з Міноборони пишуть до Мінекономіки, після рішення якого надходить дозвільний документ.
На питання, чи юридичне підгрунтя заяви про отримання броні, адвокат Практики безпеки бізнесу Juscutum Максим Бойко відповідає:
«Обіцяні можливості досить умовні, оскільки не залежать тільки від організаторів ІТ-кластерів або обласних військових адміністрацій, на території яких вони створюються. Хоча деякі обласні військові адміністрації розповідають, що з їхньою допомогою отримати бронь буде легко, я б у цьому разі не поспішав. Поки що немає чітких критеріїв, якій категорії та спеціалізації IT-фахівців будуть надавати бронь.»
При цьому процедура не стосується ФОПів, пояснює Бойко з посиланням на Мінекономіки. Він коментує, що постанова КМУ № 194 наразі не поширена на ФОПів, і її деталізація в такому контексті може викликати невдоволення фахівців інших галузей, які теж працюють та сплачують податки.
«У нас вже понад 20 співробітників служать у ЗСУ або ТрО. Ми виплачуємо їм дохід і зберігаємо робоче місце». Що про мобілізацію айтішників думають в компаніх N-iX
Як американський IT-фахівець українського походження потрапив до ЗСУ. Розповідь бабусі про онука-айтішника
Двоє вчителів з Миколаєва, чоловік і дружина похилого віку, рятуючись від війни, наприкінці березня виїхали з Миколаєва. Тепер живуть у нідерландській в’язниці у місті Бреда, яка перероблена під гуртожиток для тимчасових переселенців, та чекають, коли можна буде повернутись додому. Вони мають п’ятеро дітей і вже тринадцять онуків.
Один з онуків, директор та співробітник комп’ютерної фірми, яка займається адмініструванням та налагодженням комп’ютерних мереж, громадянин Америки, живе в Каліфорнії вже 15 років. З початку війни він прагнув захищати Україну на передовій зі зброєю в руках. У нього далеко не відразу вдалося потрапити до лав ЗСУ, для громадян інших країн це дуже складно, але тепер він там. Його бабуся розповіла журналісту dev.ua, який шлях йому довелося пройти.
На її прохання та з метою безпеки ім’я героя ми змінили. Імена бабусі та дідуся вони також просять залишити в таємниці. Далі пряме мовлення бабусі.
Джуни більше не потрібні. 5 важливих висновків з дослідженння ринку праці в IT
DOU проаналізували майже 140 тисяч вакансій на jobs.dou.ua. І дізналися, як змінився ринок праці під час повномасштабного вторгнення росії. dev.ua публікує 5 найцікавіших висновків.