Наталя ХандусенкоГроші
6 вересня 2023, 13:29
2023-09-06
Що відбувалося з ринком праці українського ІТ сегмента у II кварталі 2023 року — дослідження
Згідно з дослідженням рекрутингової агенції Talando, протягом II кварталу 2023 року рівень конкуренції за кадри та кількість наймів знизилися на українському ІТ-ринку праці, що дає роботодавцям більший простір для маневрування. Усе частіше можна спостерігати вимушені заморозки та зменшення зарплат, що в довгостроковій перспективі створює виклики з утриманням працівників. Крім того, величезна кількість джуніорів повільно, але впевнено знижує мінімальний рівень зарплати для молодшого та середнього рівнів.
Згідно з дослідженням рекрутингової агенції Talando, протягом II кварталу 2023 року рівень конкуренції за кадри та кількість наймів знизилися на українському ІТ-ринку праці, що дає роботодавцям більший простір для маневрування. Усе частіше можна спостерігати вимушені заморозки та зменшення зарплат, що в довгостроковій перспективі створює виклики з утриманням працівників. Крім того, величезна кількість джуніорів повільно, але впевнено знижує мінімальний рівень зарплати для молодшого та середнього рівнів.
Як стверджує Володимир Білик, Head of market research у Talando, що в II кварталі 2023 року динаміка зміни зарплат втратила оберти, а ринок остаточно трансформувався з candidate-drive на employer-driven.
Джерело: AIN.UA
Конкуренція за кадри знизилися, найми скоротилися
У 2022 році та частині 2023 року спостерігалося значне збільшення безробітних спеціалістів та людей, які перейшли з інших сфер діяльності, що значно зменшило попит на таланти та перемістило ініціативу в бік роботодавців.
Станом на кінець ІІ кварталу 2023 року пріоритет рекрутингу — на довгостроковій успішності. Компанії шукають спеціалістів, які ідеально підходять на позицію, можуть гарантовано пройти випробувальний термін та в перспективі вплинути на успішність компанії в межах своїх обов’язків. Водночас компанії не можуть дозволити собі розтягувати процес рекрутингу навіть за умов меншої конкуренції за кадри.
За теперішніх умов кандидат в активному пошуку може отримати 2-3 якісні пропозиції (від компаній з репутацією та такими що мають потенціал до довготривалої співпраці) за місяць.
У більшості випадків кандидати не можуть дозволити собі довготривалий пошук роботи. Це спричинило появу нової тенденції.
Кандидати шукають «тимчасову» роботу з гіршими умовами аби протриматися зараз аби продовжити пошук більш привабливих пропозицій в майбутньому.
Заморозки та зменшення зарплат
Зростання максимального рівня зарплати більш-менш уповільнилося протягом II кварталу з незначними (до 10%) коливаннями для популярних позицій в гарячих нішах (ШІ, кібербезпека, біг дата, тощо). Водночас нові найми демонструють зниження максимальних рівнів із падінням на 15-20%.
Заморозки та зменшення зарплат зумовлено кількома факторами:
Непередбачувана ринкова ситуація через війну в поєднанні зі світовою економічною кризою та рецесією ускладнює становище українських ІТ-компаній в довгостроковій перспективі.
Коливання попиту клієнтів ускладнюють планування, а внутрішньо-економічна ситуація має непередбачувані виклики зі сторони зовнішніх факторів.
Також великим фактором для нових проєктів є обмеженість інтересу інвесторів.
— З одного боку, багато інвесторів оголошують про свої наміри вкладати кошти в українські проєкти та команди.
— Проте, обсяги інвестицій обмежуються ризиками зумовленими веденням бізнесу в країні в якій відбувається війна.
Наплив кадрів до ринку праці
Дослідження агенції показало, що зростання активності спеціалістів на ринку зросло на 25% порівняно з кінцем 2022 року.
Кандидати більш активні у пошуку роботи. Вони надсилають резюме для оголошень про роботу, пишуть рекрутерам, готують мотиваційні листи та просувають себе (радше свою експертизу в ключових питаннях) на LinkedIn.
Junior\Switcher фактор
Величезна кількість джуніорів повільно, але впевнено знижує мінімальний рівень зарплати для молодшого та середнього рівнів. У II кварталі 2023 року зниження склало приблизно 12% порівняно з I кварталом.
Крім того, світчери з інших сфер йдуть в ІТ, думаючи, що це саме той сектор економіки, де можна заробити багато грошей (медіа висвітлення сфери сприяє такому уявленню).
Зростання цих двох категорій значною мірою сприяє довгостроковому вирішенню проблеми дефіциту кадрів. Але, як побічний ефект, наплив світчерів та джуніорів також поступово знижує рівень зарплат для джуніор та мідл.
Зараз ситуація виглядає таким чином:
Для джуніор-позицій спостерігається просідання рівнів на 20% за рахунок суттєвого збільшення кількості таких спеціалістів на ринку.
Для мідл-сіньйор ситуація в основному без змін протягом II кварталу. Є просідання мінімальних рівнів на 10-15%. Водночас, зростання спостерігається в гарячих продуктових нішах (ШІ, кібербезпека, хмарні технології, тощо). В деяких випадках відмінність становить 20%.
Зарплати сіньойр-сіньйор+ та лід спеціалістів мають дві паралельні тенденції. Для довгострокових працівників рівні зарплат здебільшого лишилися без змін. Водночас для нових наймів спостерігається поступове зниження рівнів. Наразі коливання медіан становить близько 10-15% на більшість затребуваних позицій.
Кваліфіковані спеціалісти мають перестороги міняти роботу
Протягом II кварталу увиразнилася тенденція спеціалістів рівнів мідл+, сіньйор, сіньйор+ та лід більш виваженого ставлення до зміни роботи.
Дослідження показує зменшення впливу фактору зарплати на рішення поміняти роботу на 20%.
Якщо порівняти дослідження II кварталу 2023 року та IV кварталу 2022 року, зниження становить 34%.
Але це не означає, що висококваліфіковані спеціалісти задоволені теперішньою роботою.
Заморозки, зменшення зарплат, відсутність підвищення зарплат, брак бонусів та інших бенефітівпідриває довіру до працедавця та стимулює бажання розглядати інші пропозиції.
Деякі спеціалісти виходять зі становища працюючи на кількох проєктах одночасно.
Водночас очікування до потенційних працедавців значно змінилися у порівнянні з груднем 2021 року:
Вищі зарплати стали менш домінуючим моментом в очікуваннях кандидатів порівняно з 2021 роком.
Довгострокова фінансова стабільність компанії стала більш поширеною проблемою, оскільки кандидати зацікавлені працювати в одній компанії тривалий час.
Репутація компанії або її відсутність також стала впливовим фактором для прийняття рішень. Навіть якщо компанія без репутації з’явиться з ідеальною пропозицією про роботу, кандидати з меншою ймовірністю розглянуть цю можливість, ніж пропозицію від компанії, яка має міцну позицію на ринку.
Цей аспект ускладнює процес рекрутингу для стартап-компаній, оскільки кандидати часто не впевнені, чи протримається проєкт на довгі роки.
«Незнання англійської можна пробачити тільки двірнику». HR в LinkedIn запитала про те, навіщо публікувати вакансії англійською. Ось що відповіли айтішники
HR з Дніпра Любов Ковалевська в LinkedIn обурилася тим, що компанії виставляють вакансії на джоб-сайтах англійською мовою. Айтішники швидко пояснили, в чому справа.
«Сталася ситуація, якої не мало бути». Genesis втрапив у репутаційний скандал, дозволивши рекрутерам використовувати свій бренд для найму. На що жаліються кандидати
Розробник Нікола Щупило опублікував в LinkedIn сріншот переписки з рекрутеркою, що представилася від імені компанії IntellectoKids та холдингу Genesis, який викликав дискусію серед користувачів спільноти.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі