Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Марія БровінськаСтартап
6 червня 2024, 09:00
2024-06-06
«Якщо ваша ідея може допомогти зробити побільше мертвої русні, можете прийти на будь-якому етапі розробки». Інтерв'ю із засновницею Defence Builder Accelerator
У квітні в Україні запустили акселератор для українських оборонних стартапів — Defence Builder. Засновниця проєкту Катерина Безсудна стверджує, що інвестори готові вкладатися в такі розробки на ранній стадії, і гроші в Defence Tech зараз дійсно є. А Міноборони дуже зацікавлене в розвитку таких проєктів.
За її словами, сотні команд українських розробників оборонних рішень наразі намагаються допомогти прискорити перемогу. І Defence Builder активно в реалізації цієї мети допомагає.
Катерина розповіла dev.ua, як влаштований акселератор і процес зрощування оборонних рішень, хто фінансує діяльність організації та як команда проєкту забезпечує учасникам доступ до інвесторів.
У квітні в Україні запустили акселератор для українських оборонних стартапів — Defence Builder. Засновниця проєкту Катерина Безсудна стверджує, що інвестори готові вкладатися в такі розробки на ранній стадії, і гроші в Defence Tech зараз дійсно є. А Міноборони дуже зацікавлене в розвитку таких проєктів.
За її словами, сотні команд українських розробників оборонних рішень наразі намагаються допомогти прискорити перемогу. І Defence Builder активно в реалізації цієї мети допомагає.
Катерина розповіла dev.ua, як влаштований акселератор і процес зрощування оборонних рішень, хто фінансує діяльність організації та як команда проєкту забезпечує учасникам доступ до інвесторів.
— Катерино, розкажіть, як з’явилася ідея створення такого акселератора і чому ви вирішили зосередитися саме на мілітарі-стартапах?
Ми називаємо їх не мілітарі, а дефенс стартапами, які охоплюють не тільки зброю і компоненти до зброї, а й різні додаткові продукти, які можуть об’єднуватися та допомагати створювати зброю. Наприклад, це можуть бути сенсори, прилади радіозв’язку тощо. Тому всю цю індустрію ми називаємо «defence tech».
Як з’явилася ідея? Понад рік назад ми створили defence tech стартап Buntar Aerospace, познайомилися зі співзасновниками й почали наш шлях defence-стартапу в Україні. Дуже багато команд за цей час зверталися до нас за контактами, порадами, зв’язками. Ми зрозуміли, що не вистачає саме такого ком’юніті — місця, яке буде містком між стартапами та державою, а особливо запитами з поля бою, для того, щоб ми могли об'єднати військову та бізнес експертизу для створення технологій для поля бою.
Тобто Defence Builder Accelerator ми хотіли зробити як мікс залучення державних defence tech стейкхолдерів: Міноборони, Генерального Штабу та інших команд, які будують український дефенс. І бізнесової частини для створення продукту, його правильного розвитку й отримання можливості виробництва та продажу його в необхідній кількості завдяки масштабуванню та розвитку виробничих потужностей. Саме це допоможе першочергово допомагати на полі бою. Так з’явилася ідея.
— Які критерії для попадання в програму має мати проєкт?
Насправді основне — це ваша ідея та наскільки швидко ви зможете імплементувати цю ідею на полі бою. Тобто, якщо ваша ідея дуже швидко, якісно може допомогти в основному KPI для Defence Builder, а це побільше мертвої русні, то, звичайно, ви можете прийти на будь-якому етапі вашої розробки, показати чіткий план розвитку та масштабування, що саме ви робите і яка підтримка вам потрібна від нашої команди.
Дуже бажано отримати перший відгук від військових. Також має бути розуміння, як ви будете будувати команду. У вас у команді має бути від двох людей, тому що одна людина не зможе вивести весь той порядок дій, який існує при побудові компанії. Також важливе розуміння та візія того, куди ви рухаєтесь. Якщо у вас є ці три складники: команда, візія і фідбеки від військових — то ви можете приходити до нас, подавати заявку, і ми обов’язково з вами зв’яжемось.
Серед інших критеріїв — принаймні одна людина в команді повинна володіти англійською мовою на рівні B1+ та мати MVP-продукт. Розробка має мати один із цих трьох критеріїв:лімітовані надходження до війська або домовленість про постачання, або $25 000 залучених інвестицій. Також відгуки про застосування або інші підтверджені відгуки від військових. Команда має можливість витрачати до 10 годин на тиждень для проходження програми.
— Що саме передбачає акселерація і скільки вона триває?
Акселерація триває чотири місяці, а найцікавіше в цій акселераційній програмі, що ви весь час будете стикатися з практичними кейсами менторів. Це спеціально відібрані ментори, які мають досвід будування команд, менеджмент і бізнес-процесів, виробництва, мають вміння правильно фандрейзити й пітчити вашу ідею.
Є класні ментори в блоках: фінанси, облік і юридичний — для того, щоб ви могли на базі своєї ідеї спланувати розвиток свого продукту на основі експертизи менторів.
Велика кількість практичних кейсів допоможе вам створити умови, за яких ви, згідно з фідбеком від менторів, зможете будувати й пришвидшувати якість розвитку вашого стартапу.
Окрім того, будуть сесії пітчингу, коли команди матимуть можливість представити себе українським та іноземним інвесторам. Може так статися, що навіть через місяць після запуску акселератора, ви комусь дуже сильно сподобаєтесь і хтось захоче вкласти у ваш продукт кошти. Чи, наприклад, підсилити вашу розробку власними технологіями, або ж просто налагодити контакт.
Тобто завдяки цій чотиримісячній програмі у вас буде змога вирости як команді, завдяки великій кількості знань і нетворку, бо це дуже велика сила.
— За рахунок яких коштів функціонує акселератор та працює його команда?
Коштом партнерів, які повірили в defence tech в Україні й хочуть бути залучені в підвищення обороноздатності України. А також хочуть збудувати класну сильну державу з успішними defence tech стартапами. Гроші у defence tech зараз є. Це в більшості непублічні інвестиції, але хочу зазначити, що українські та закордонні компанії готові підтримувати розвиток українського defence tech. Але важливо мати партнерів, з якими у вас спільні цілі та цінності.
Наприклад, майже з самого початку до нас долучилися Sigma Software Labs, Genesis та KSE, які надають свою експертизу для розвитку акселератора та команд, а також ми почали співпрацю з Міністерством оборони, які також готові залучати нові технологічні рішення для посилення українських військових.
— Скільки людей у команді акселератора і хто ці люди, яку мають експертизу?
У нас зараз невелика основна команда, це чотири людини, ми активно розширяємось і шукаємо кандидатів з експертизою в defence tech. До команди долучені багато консультантів і радників — саме так у нас з’явилася потужна експертиза з поля бою.
У нас є військові експерти, операційні експерти, які вміють вдало, в силу IT бекграунду, будувати бізнес-процеси й дуже швидко реагувати на різні виклики. У нас є сейлз експертиза. І головне: візія розуміння, куди ми рухаємось як команда. Окрім того, в нас є маркетинг і комунікаційна експертиза.
— Скільки проєктів наразі подали заявки? Чи вже стартувала акселерація?
У нас є воронка більше ніж сто команд, які подалися на розгляд на перший опен кол, але ми фокусуємося на наших критеріях актуальності для поля бою, тому в перший набір не змогли потрапити всі охочі.
Це не останній набір, тому ми все одно з багатьма командами на зв’язку. Стартапи, які не потрапили зараз, можуть отримати певну допомогу чи пораду від нас. Форму на реєстрацію ми залишили відкритою, щоб команди вже зараз могли подаватися в лист очікування на наступний опен кол. Або якщо нас дуже зацікавить ваша розробка, можливо, ми розпочнемо співпрацю раніше.
— Чи гарантуєте ви проєктам, які навчаються у вас і переймають досвід, доступ до інвесторів? Що це за фонди, інвестори, організації?
Ми зібрали зацікавлених інвесторів, провели комплаєнс і сфокусувалися на тих інвесторах, для яких дефенс — це досить важливий складник їхніх вкладів, тобто вони готові інвестувати саме в дефенс. Це компанії, фонди, ангели, як українські, так й іноземні. Більшість — Центральна Європа та Америка.
Вони готові інвестувати в розробки на ранній стадії. А це практично всі команди, які до нас прийшли, вони підходять під критерії інвестування.
І доступ до інвесторів стовідсотково буде. Ми хочемо, щоб команди якомога більше спілкувалися з інвесторами, тому що це дуже крутий досвід, який треба переймати. Чим більше ти спілкуєшся, підчищаєш свій продукт, тим більше ти вчишся, отримуєш фідбек, працюєш із фідбеком і вдосконалюєшся. Тобто ми хочемо, щоб наші стартапи щодня вчилися і могли розвиватися та вдосконалювати свої презентації й продукти.
— Чи маєте рекомендації щодо пошуку інвесторів?
У нас для цього є блок навчання «фандрейзинг», і ми цього будемо вчити. Окрім того, поруч із кожною командою буде ментор, який слідкуватиме, щоб кожна команда спілкувалася з інвесторами й по максимуму використовувала можливості залучення коштів. Але варто зрозуміти, що більша відповідальність саме на команді. Ми даємо вудочку, ви будете ловити рибу.
— Що потрібно для того, аби проєкт став продуктом?
Треба команда і час, своєчасність вашої розробки, — це перші дві речі. Якщо у вас є якісна команда, то ви маєте точно розподілити ролі й сформувати візію, куди ви рухаєтесь. Тобто має бути стратегія та цілі, без цього не буде продукту.
Друга історія — ви маєте завжди розуміти, що ви рухаєте продукт у своєчасному вимірі. Тобто він буде актуальним навіть через пів року. Отже, ви маєте весь час актуалізувати необхідність розробки з військовими й бути впевненими в продукції.
Третє — це система продажів і побудова їх. Тобто наскільки ви якісно спілкуєтеся, нетворкаєте та об'єднуєте, скажімо, воронку ваших потенційних користувачів.
І, звичайно, четверта історія — це про міжнародне партнерство, про фандрейзинг. У вас завжди має бути пул інвесторів, воронка, яка потенційно може вам додати фінансування протягом 3–6 місяців.
— Як проходять тестування продуктів у defence tech — домовленості з військовими, урядом, сертифікація?
Тестування — також одна з важливих тем акселерації. Для кращого розуміння цих питань ми співпрацюємо з командною Міністерства оборони та минулого місяця підписали меморандум про співпрацю. МОУ допомагає верифікувати розробки з Генштабом. Завдяки цій військовій експертизі ми точно певні, що розробка проходила, як мінімум, випробування на полігоні. Як максимум — отримала сертифікацію чи постановку на озброєння. І може бути використана військом або має потенціал.
Безпека команди й захист технології — головні кроки, для того, щоб ваша розробка залишалася секретною і не потрапила в руки ворогу.
Для цього треба забезпечити першочерговий комплаєнс команди, перевіряти всіх членів і всіх потенційних партнерів, щоб вони пройшли верифікацію. Ми підписуємо документ, який надає змогу передавати інформацію. Тобто документально оформлюємо відносини.
Друге, дуже обмежено розказуємо про саму технологію. Про технологію знають виключно військові, які її використовують, defence tech стейкхолдери, команда й ми, як акселератор, який є об'єднувач всіх цих дій.
Міноборони почало співпрацю з акселератором Defence Builder, щоб пришвидшити доставку технологій на фронт: як оборонним стартапам взяти участь у програмі
«Сталася ситуація, якої не мало бути». Genesis втрапив у репутаційний скандал, дозволивши рекрутерам використовувати свій бренд для найму. На що жаліються кандидати
Розробник Нікола Щупило опублікував в LinkedIn сріншот переписки з рекрутеркою, що представилася від імені компанії IntellectoKids та холдингу Genesis, який викликав дискусію серед користувачів спільноти.
Джун шукає роботу? 10+ роботодавців про можливості для молодих спеціалістів в українському IT
Тисячі джунів — близьке майбутнє IT-індустрії, адже через війну чимало людей, що втратили роботу, вирішили переквалфікуватися і стати айтішниками. Чи буде для всіх робота? Не факт. Оскільки не всі компанії співпрацюють с початківцями. Та навіть ті, хто готує для себе кадри самостійно, з початку року зафіксували небувалий наплив бажаючих вчитися. Зокрема, тільки в EPAM Univercity заявки на навчання подали 18 000 охочих. Вже відновилися і перевершили довоєнні показники і IT-школи: кількість студентів в IT-школі Mate academy зросла вдвічі до 550 слухачів на навчанні повного дня, у GoIT — на 40% до 5000 студентів.
dev.ua розпитав роботодавців, які можливості вони мають для джунів та чи готові вони ростити собі кадри.
«В ІТ у тебе є все, аби реалізовувати амбіційні проєкти». Історія голови студради КНУ, що стала PM Genesis, і допомагає не тільки майбутнім айтішникам, а й рідному вишу
Олександра Тиркалова — Education Project Manager в Genesis. За фахом вона філолог англійської мови та менеджер. Раніше Олександра була активісткою студентського самоврядування та відповідала за контент освітнього маркетплейса. Зараз вона розгортає напрям роботи з університетами в ІТ.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі