💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
20 липня 2022, 17:21
2022-07-20
Джун шукає роботу? 10+ роботодавців про можливості для молодих спеціалістів в українському IT
Тисячі джунів — близьке майбутнє IT-індустрії, адже через війну чимало людей, що втратили роботу, вирішили переквалфікуватися і стати айтішниками. Чи буде для всіх робота? Не факт. Оскільки не всі компанії співпрацюють с початківцями. Та навіть ті, хто готує для себе кадри самостійно, з початку року зафіксували небувалий наплив бажаючих вчитися. Зокрема, тільки в EPAM Univercity заявки на навчання подали 18 000 охочих. Вже відновилися і перевершили довоєнні показники і IT-школи: кількість студентів в IT-школі Mate academy зросла вдвічі до 550 слухачів на навчанні повного дня, у GoIT — на 40% до 5000 студентів.
dev.ua розпитав роботодавців, які можливості вони мають для джунів та чи готові вони ростити собі кадри.
За перші шість місяців 2022 року ми перевели на проєкти близько 350 джуніорів. Не зважаючи на війну, цей процес не зупиняється, щомісяця на десятках проєктів з’являються молоді інженери. Звісно, ми очікували більшу кількість позицій для джуніорів, але війна внесла корективи.
Вже довгий час навчання в ЕРАМ University влаштовано таким чином, що після зовнішнього курсу та навчання у внутрішніх лабораторіях студенти переходять до стажування на проєктному навчанні. Це один з важливих етапів, який дозволяє отримати необхідний досвід на реальних проєктах. Але зараз ми дотримуємось політики гнучкості, тому пропонуємо індивідуальні траекторії навчання. Якщо кандидат вже має необхідні знання та навички, один з етапів він може пропустити, скориставшись перевагами fast-track.
Для новачків, які не мають достатньої базової підготовки, в квітні ми запропонували програму IT-Fundamentals for Ukrainian Switchers без вхідного тестування. Опанувавши її, новачки можуть обрати професійний напрям та реєструватися на класичні програми EPAM University, які включають згадане стажування.
Станом на зараз у нас є 144 відкриті вакансії для спеціалістів trainee/junior рівнів, найбільше з них в Україні та Польщі. Якусь частину цих вакансій також закриватимуть з резерву.
Щодо навчальних можливостей для молодих спеціалістів, SoftServe IT Academy має відкриті програми стажування для C# (.NET), Ruby спеціалістів. Також наявні зараз базові технічні курси для початківців, 20% навчальних місць на яких безкоштовні. Для junior-спеціалістів актуальний також формат марафонів, це курси для тих, хто має теоретичні знання і хоче швидко покращити практичні навички. В нашій академії плануються такі марафони по Java, C# (.NET), Python, React. Ці формати також мають безкоштовні місця для участі.
Що можу порадити молодим спеціалістам зараз, так це не припиняти шукати можливостей для себе, самонавчатись та розвиватись. Можливо, саме зараз вам захочеться змінити свій технологічний напрямок, здобути додаткові навички чи розвинути софт скіли. Абсолютно всі знання можуть знадобитись вам надалі в побудові кар’єри.
Задля того, аби дедалі більша кількість студентів мала можливість брати участь у наших спільних з ВНЗ ініціативах, ми постійно розширюємо кількість університетів-партнерів. Сьогодні їх вже 40 (плюс п’ять за останні кілька місяців).
Наразі триває набір до .NET інтернатури компанії, яка спрямована саме на допомогу .NET початківцям, що вже мають певний теоретичний бекграунд, але для впевненого старту їм не вистачає практики на реальних проєктах. Програма розрахована на шість тижнів навчання у групі. По її закінченні кращих буде рекомендовано до індивідуальної інтернатури зі справжніми проєктними задачами.
Окрім кемпів та інтернатур експерти Sigma Software долучаються до проведення воркшопів та вебінарів, де разом зі студентами заглиблюються в особливості використання тієї чи іншої мови або технології. Наприклад у липні, стартував модуль сертифікаційної програми «Інженерія даних», який наші експерти читають в рамках співпраці з Українським католицьким університетом.
У планах інтернатури з Java та JS чимало профільних курсів та вебінарів, які дадуть крутий старт початківцям за ІТ напрямками. Головне не втрачати зв’язок!
Незабаром ми також плануємо запуск спеціальної програми LuxGrowth Lab (LGL) для Junior Java та С++ девелоперів. Програма має за мету допомагати розвиватися і зростати амбітним, націленим на швидке вдосконалення своїх навичок, спеціалістам.
Ця програма передбачатиме отримання заробітної плати з першого дня участі в програмі. Учасник буде залучений в проєкти з отриманням реальних завдань з першого дня участі в програмі та матиме власного ментора, який буде підтримувати, навчати та допомагати з усіма питаннями протягом 6-ти місяців навчання. Люксофт гарантуватиме продовження співпраці у разі успішного проходження програми.
Загалом, програма надасть можливість спеціалістам рівня Junior отримати унікальний досвід роботи з міжнародними клієнтами ентерпрайс сегменту під керівництвом досвідчених фахівців, а також можливий оффер від компанії.
Ще минулого року ми створили IntelliStart — освітній габ для практичного навчання початківців та розвитку ІТ-талантів. Він складається з практичної ІТ школи та буткемпів. У ІТ школі викладають досвідчені інженери Intellias, які допомагають студентам опанувати різні IT напрямки: Front-end, Java, Go, .NET та інші. Найкращих студентів школи Intellias запрошує на оплачувану тримісячну інтернатуру на відкриті вакансії компанії, де вони працюють над реальними проєктами.
Вже зараз в рамках IntelliStart відкрито набір на безкоштовний курс із опанування Java, який стартує в серпні. До буткемпів Intellias долучаються спеціалісти, які вже мають певний початковий досвід роботи. Формат буткемпу — фултайм працевлаштування на проєкті-емуляторі з паралельною можливістю відвідувати тренінги та отримувати менторську підтримку у найкращих спеціалістів компанії. Після буткемпу вони отримують пропозицію приєднатися до вже знайомої команди проєкту.
Ще один формат взаємодії з джуніор спеціалістами — програма стажувань Juniors Hiring Program. Розробники та розробниці, які подаються на відкриті Juniors вакансії компанії, отримують менторську підтримку протягом трьох місяців від досвідчених інженерів проєкту. Це допомагає їм швидше адаптуватися в команді та прокачати свої знання і навички.
Також у червні 27 студентів третього випуску Parimatch Tech Academy (власного навчального проєкту компанії), які завершили навчання за напрямками 𝗝𝗮𝘃𝗮𝗦𝗰𝗿𝗶𝗽𝘁, .𝗡𝗘𝗧+𝗗𝗲𝘃𝗢𝗽𝘀, .𝗡𝗘𝗧+𝗗𝗲𝘃𝗢𝗽𝘀 та 𝗗𝗲𝘃𝗢𝗽𝘀-, розпочали оплачуване стажування у Parimatch Tech і уже восени мають усі шанси отримати оффер.
Важливо доповнити, що, не зважаючи на інтенсивність занять, шлях від інтернатури до оффера за кілька місяців проходять майже всі. Для Parimatch Tech Академія — це великий потенціал у пошуку талантів і чудова можливість для найталановитіших студентів «увійти в IT» без комерційного досвіду. Старт Академії 4.0 ми плануємо вже восени, тому всіх, хто цікавиться Automation QA (java) та Data Engineering, запрошуємо приєднатися на курс (про набір буде оголошено додатково на сайті).
Ми найняли 70 джуніор-спеціалістів по всьому світі, 18 з яких — в Україні.
Навчальні програми для новачків були і завжди залишатимуться невіддільною частиною процесу найму в нашій компанії. В основному, це інтенсивні курси, на яких навчають і випускають ІТ-спеціалістів початкового рівня і наймають найкращих учнів для роботи з клієнтами в Astound Commerce. Тривалість і формат програм можуть варіюватися залежно від цільової ролі (розробник, тестувальник і т. д.), а середня тривалість становить 2,5 місяці. Наш звичний формат передбачає синхронні сесії з експертами, які можуть відбуватися онлайн, офлайн, або у змішаному форматі, залежно від місцеперебування тренерів і учасників. Цього року ми сфокусувались на підготовці трейні у двох напрямках: Веб розробник (Бекенд розробник) та QA Інженер.
Цьогорічні програми націлені на учасників у Болгарії, Туреччині, Україні, Індії, Колумбії та Словаччині.
Декілька слів про програми: участь безкоштовна, кожна програма описує вимоги до заявників — критерії щодо досвіду та навичок, необхідних для участі, учасники проходять професійну перевірку софт і хард скілів.
Під час війни компанія продовжує робити внесок у розвиток нового покоління досвідчених та конкурентоспроможних digital-спеціалістів. У липні MacPaw відкрила набір на щорічне стажування для спеціалістів-початківців, які залишаються в Україні. Девіз стажування — «Harvest new skills», адже воно пройде восени, з 5 вересня по 1 грудня, та буде повністю оплачуваним. Збір заявок триває до 24 липня включно.
Цього року компанія проводить стажування за 7 напрямами:
iOS/macOS Engineering
Front-end Engineering
Back-end PHP Engineering
Quality Assurance
Social Media Communications
Internal Communications
Content Management
У 2021 році на стажування подались 348 кандидатів, тож конкуренція може бути високою.
Щоб подати заявку на стажування від MacPaw, потрібно пройти 2 етапи: виконати тестове завдання за посиланням, пройти співбесіду з рекрутером та ментором.
Умови відбору: Trainee та Junior-спеціалісти, що залишились на території України, проактивні та допитливі кандидати віком від 18 років зі знанням англійської на рівні Intermediate або вище.
Наразі Levi9 має декілька відкритих вакансій для джунів. Шукаємо фахівців на ІТ-ринку України, а також залучаємо випускників нашої Front-End Академії, які добре проявили себе під час навчання, захистили випускний проєкт і підтвердили свій рівень на технічних інтерв’ю.
Місія Levi9 як гравця на українському ІТ-ринку — це інвестувати час і ресурси в розвиток як партнерів, так і талантів, що створюють для них інноваційні рішення. Крім проведення хакатонів, мітапів і розробки внутрішніх проєктів, ми маємо 3-місячну програму менторства для початківців. Після індивідуальної роботи з досвідченими колегами, молодий фахівець одразу приєднується до клієнтського проєкту чи потрапляє на бенч.
Окрім того, кожні півроку Pingle Game Studio проводить набір в інтернатуру для спеціальностей Tech Artist і Unreal Developer. Найкращі студенти за результатами своєї дипломної роботи отримують офер від компанії. Таким чином, спеціалісти без комерційного досвіду мають реальні шанси влаштуватись на роботу у геймдев-компанію.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
«Не женіться за топчиком, який ви зможете придбати колись потім». Program Manager Luxoft не мислить свого життя без велопокатушок. Ось його поради бажаючим долучитися
«Навколо IT» — нова рубрика, в якій ми збиратимемо все корисне для життя айтішника, яке не стосується його роботи. Виявляється, у айтішників різні хобі. Ми вже писали про айтішників-бігунів, плавців, художників, музикантів, танцівників, а також заводчиків собак.
Герой сьогоднішнього матеріалу ― Максим Мох, Program Manager, який захоплюється велоспортом і знає про нього майже все. dev.ua Максим розповів, як обирав своє захоплення та дав поради, як і де краще займатися велоспортом.
У 18 років «захантив» SoftServe, у 21 — відкрив власну компанію. Історія львівського IT-вундеркінда
Гліб Щур — випускник кафедри систем штучного інтелекту НУ «Львівська політехніка». На молодших курсах його запросила на роботу IT-компанія SoftServe, де він працював майже 3 роки розробником у R&D-відділі. А вже у 2021 році Гліб заснував власну компанію та став CSO у 21 рік. Розповідаємо історію львівського «самородка».