Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Наталя ХандусенкоГаряченьке
21 травня 2025, 10:15
2025-05-21
Підготовка до запуску Science.City вже триває. МОН надало нові деталі про проєкт і пояснило, як бізнесу до нього приєднатись
Міністерство освіти і науки України (МОН) спільно з Мінцифри розробляють новий правовий режим Science.City, який має на меті трансформувати наукові парки в сучасні інноваційні центри. Поки законопроєкт перебуває на етапі погодження, проводиться робота з науковою та бізнес-спільнотами. МОН пояснило, як бізнесу стати резидентом нового правового режиму і які пілотні проєкти вже працюють.
Міністерство освіти і науки України (МОН) спільно з Мінцифри розробляють новий правовий режим Science.City, який має на меті трансформувати наукові парки в сучасні інноваційні центри. Поки законопроєкт перебуває на етапі погодження, проводиться робота з науковою та бізнес-спільнотами. МОН пояснило, як бізнесу стати резидентом нового правового режиму і які пілотні проєкти вже працюють.
У січня Мінцифри офіційно представило проєкт Science.City, який є частиною Стратегії цифрового розвитку інноваційWINWIN 2030, що об’єднує науку, освіту та бізнес. За словами Михайла Федорова, зараз в Україні формально існує 36 наукових парків, з них лише п’ять ведуть інноваційну діяльність. За три роки проєкту кількість активних парків планують збільшити.
В Україні вже працюють три пілотні парки, а саме:
Науковий парк Житомирської політехніки: тестування енергетичних рішень, запуск спільних проєктів з університетом, використання лабораторій і доступ до студентських команд.
Науковий парк Київського авіаційного інституту (КАІ) — новий центр розробок у сферах deep tech, AI, кібербезпеки, машинного навчання, матеріалознавства та інженерії.
SID City — науковий парк Львівської політехніки: Tech StartUp School, R&D лабораторії, партнерства з SoftServe та іншими компаніями, розвиток робототехніки, AI, біотехнологій, запуск проєктів EIT Food, INPACE, H2HEAT.
Що передбачає режим Science City?
Science City — це комплексна реформа інституту наукових парків, яка створить зручні та взаємовигідні умови для співпраці між науковими установами, університетами, бізнесом і державою. Ініціативу спрямовано на подолання бар’єрів, що гальмують інноваційну діяльність, як-от: податкове навантаження, складні процедури закупівель та бюрократизовані операційні процеси, пояснює МОН.
Проєкт передбачає:
запровадження податкових пільг;
створення умов для реалізації митних преференцій під час імпорту виробничого та науково-дослідного обладнання;
надання переваг в оренді державного й комунального майна;
можливість для наукових парків інтегруватися у правовий режим «Дія.City» на гнучких умовах;
проведення всіх закупівель без аукціонів;
повну цифровізацію операційних процесів взаємодії з МОН.
Як це працює?
Бізнес знаходить заклад вищої освіти чи наукову установу, з якою має спільні цілі й готові до співпраці.
Створює науковий парк або стає партнером уже наявного.
Подає заявку до МОН для занесення до реєстру наукових парків та отримати статус резидента в межах Scienceє.City.
Після схвалення — парк працює за спрощеними правилами з доступом до пільг та інфраструктури.
Запуск проєкту, який буде спрямовано на закриття пріоритетних потреб держави.
Потім потрібно заповнити форму-запит із зазначенням виду підтримки, якої потребує проєкт (наприклад, податкові пільги, розмитнення дослідницького чи виробничого обладнання, оренда державного або комунального майна тощо).
Потрібно щорічно подавати короткий електронний звіт про діяльність.
«Науковий парк може також отримати статус резидента „Дія.City“ на пільгових умовах, для цього повинен відповідати мінімальним вимогам (9 працівників або гіг-спеціалістів, мінімальна ЗП 600 ЄВРО, частку держави у статуті необмежено)», — додало міністерство.
Хто може стати резидентом Science.City і які вигоди отримає бізнес?
Резидентами Science.City можуть стати усі фізичні або юридичні особи (резиденти й нерезиденти), які хочуть співпрацювати із ЗВО або НУ та створювати наукомісткі проєкти.
Переваги для бізнесу:
Податкові пільги: 0% ПДВ для проєктів зі статусом державної підтримки.
Митні пільги: 0 грн при ввезенні дослідницького та виробничого обладнання.
Пільгові умови вступу до «Дія.City»: 5% ПДФО, 5% військовий збір, ЄСВ із мінімальної бази, середня ЗП від 600 до 800 Євро перші 5 років діяльності, відсутність обмеження частки держави у статуті.
Доступ до інфраструктури університетів: лабораторії, дослідницьке обладнання, центри колективного користування науковим обладнанням, кампуси, оренда приміщень.
Можливість співпраці без тендерів та бюрократії.
Просте адміністрування: уся взаємодія через онлайн-кабінет, лише один електронний звіт на рік.
Залучення молодих талантів: студенти, стажисти, науковці.
Як приєднатися?
Бізнес, що планує співпрацю з університетами, вже може:
звернутися до МОН за консультацією[email protected]та поділитися про напрями діяльності й бажані формати співпраці;
отримати інформацію про відкриті можливості для співпраці й супровід;
познайомитись із ЗВО/НУ, які провадять суміжну діяльність, щоб створити спільний науковий парк або долучитися до наявного;
подати онлайн-заявку для отримання статусу резидента після ухвалення законопроєкту.