🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаРобота
10 серпня 2021, 20:02
2021-08-10
Чи існує сексизм та харасмент в українських IT-компаніях. Міні-опитування dev.ua
У липні dev.ua вирішив запитати айтішників, чи стикаються вони з сексизмом та харасментом на роботі, чи дотримуються в компаніях гендерної рівності між співробітниками та чи рівні права мають працівники різних статей.
Ми розіслали велику анкету до офісів ТОП-20 українських компаній, попросивши PR та HR розповсюдити опитування серед співробітників. Насправді, зробити це виявилось складніше, ніж ми думали.
По-перше, сім з двадцяти компаній відмовились розсилати анкету по офісу, мотивуючи це або великою кількістю активностей серед співробітників і без неї, або просто, не даючи аргументів, повідомили, що робити цього не будуть.
Кількість учасників врешті-решт виявилась невеликою ― нам відповіли 40 людей. Утім, це точно були співробітники IT-компаній, тобто вибірка цільова.
Гендерний баланс
За результатами опитування, в українських IT-компаніях є певний перекос. 66,7% опитаних вважають, що чоловіків в компаніях більше, ніж жінок. 28,2% опитаних сказали, що гендерний баланс витримано, а 5,1% опитуваних ніколи над цим не задумувалися.
У керівництві компаній помітили гендерний дисбаланс тільки 10,3% опитаних. Для 15,4% респондентів цей фактор не має значення.
В проєктах гендерного перекосу не бачать 56,4% респондентів. Але для 25,6% опитаних він є очевидним, адже специфіка проєктів може бути різною. 15,4% айтішників з опитаних dev.ua надають значення гендерній складовій у проєктах, над якими працюють. При цьому 56,4 респондентів зазначають, що в розробці працюють найчастіше чоловіки, в сапорті ― жінки.
84% опитаних кажуть, що не стикались з гендерною нерівністю під час корпоративів. Проте 7,7% опитаних підтвердили, що стикалися з тим, що для чоловіків і жінок під час корпоративу були різні активності.
5,1% респондентів розповіли, що помічають дисбаланс у спілкуванні залежно від статі ― наприклад, чоловіки ігнорують певні теми у розмовах із жінками, або жінки ходять обідати тільки з коліжанками, уникаючи колег-чоловіків.
Гендерного балансу, до речі, в більшості випадків не дотримуються на співбесідах.
До речі, судячи з опитування, айтішники не стикались із зневажливим ставленням на співбесідах.
Більшість айтішників не знають, який рівень зарплати у колег. 46,2% опитаних вважає, що різниці в оплаті праці жінок і чоловіків немає. І лише кілька айтішників вважають, що чоловікам платять більше.
Обмеження в компанії
Цікаво, що більшість працівників IT-компаній не помічають жодних обмежень у компаніях, де працюють. Проте 10,3% опитаних кажуть, що в компанії є обмеження за рівнем освіти, але у чому саме воно проявляється, не конкретизують.
Соцпакет для співробітників IT-компаній майже не відрізняється. Проте по два респондента із сорока повідомили, що в компаніях таки є преференції залежно від статі та віку.
Цікаво, що, згідно з результатами опитування, лише один респондент із сорока розповів, що можливість піти у декрет для батька визначається посадою та статусом. 46,2% опитаних кажуть, що декретна відпустка для чоловіків ― звичайна річ, а ще стільки ж співробітників про цю опцію не знають.
Більшість респондентів не ризикують приходити на роботу з дітьми, свідчать дані опитування. Роботодавці не дозволяють. При цьому 28,2% респондентів говорять, що це дозволено, а 23,1 на це не зважають взагалі.
До речі, у більшості компаній немає специфічних вихідних для батьків малолітніх дітей та школярів. Та 17,9% опитаних кажуть, що можна в потрібний момент взяти дей офф. Надають такі вихідні тільки роботодавці 7,7% опитаних. Цікаво, що в деяких компаніях працівники розповіли про подарунки дітям у вигляді книг та безкоштовний літній табір для дітей співробітників.
Дрескоду у більшості айтішників немає. Проте один респондент з усіх розповів, що дрескод таки має місце. А 12,8% опитаних говорять про обов’язковий в роботі смарт-кежуал стиль.
До речі, у 12,8% респондентів вказано, що туалетні кімнаті в офісі загального користування ― і для чоловіків, і для жінок.
Так само співробітники в компаніях користуються спільними душовими. Розділені вони тільки у 17,9% респондентів.
Майже половина опитаних зазначили, що в офісі немає столиків для немовлят.
Чи є сексизм в IT
Майже чверть серед опитаних dev.ua співробітників IT-компаній стикались на роботі із проявами сексизму.
Тільки один из 40 респондентів зізнався, що колеги протилежної статі часто просять його щось зробити для них ― принести чаю, розігріти обід тощо.
15,4% опитаних зазначають, що стикались із грубою манерою спілкування. Також айтішники скаржаться на поодинокі випадки експлуатації у своїх цілях, зверхності колег, вульгарний зовнішній вигляд та надто яскравий макіяж.
Сексистські висловлювання від колег на кшталт «в тебе що, критичні дні?», «будь мужиком» тощо чули 15,4% опитаних.
В більшості випадків, як свідчить опитування, колеги поводяться пристойно. Утім, 10,3% опитаних стикались з некоректною поведінкою осіб протилежної статі.
Цікаво, що тільки один респондент із чотирьох зазначив, що зазнає психологічного насильства від колег протилежної статі. А серед тих айтішників, що відповіли про некоректну поведінку колег, з’ясувалося, що найчастіше вона виражається у тактильних проявах. До речі, харасментом айтішники найчастіше називають торкання плеча, стегон, грудей, сідниць, поцілунок зненацька, шльопання по сідниці та жарти «нижче поясу» й саркастичні вигуки про особисте життя колег.
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
Як скласти ідеальне IT-резюме для іноземного роботодавця: поради кар'єрної консультантки
Кар'єрна консультантка Юлія Шишенко в LinkedIn зауважила, що часто отримує запит від українських кандидатів із проханням створити резюме для конкретної країни. «Дуже часто кандидати вірять, що у конкретних країнах є власні суворі вимоги до резюме, і кандидату без них відмовлять, навіть якщо він підходить на вакансію», — повідомляє вона.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі