Експерти сходяться на думці, що полегшити наявну та прогнозовану ситуацію з дефіцитом електроенергії зможуть допоміжні джерела її генерації, як збудовані, так й імпортовані з Європи.
Як нагадала пані Марія, Україна провела аукціон на надання допоміжних послуг енергосистемі, фактично купила перші 100 МВт швидкого резерву, які були придбані на аукціоні з довгострокового надання допоміжних послуг, повідомляють в «Укренерго».
«Це не тільки дасть нам через рік необхідні резерви в системі, а й просто малює будівництво нової розподіленої генерації, балансувальної, яку ми дуже чекаємо», — пояснює Марія Цатурян.
Як повідомив Володимир Кудрицький, «Укренерго» в суботу в екстреному режимі провело спеціальний аукціон для того, щоб закупити частину електроенергії, яка буде використана для покриття втрат у мережах із Європи. За його словами, це збільшить імпорт електроенергії в Україну. Особливо важливо пам’ятати про ухвалене урядом рішення, що ті підприємства й бізнеси, які імпортують 80% обсягу електрики від свого споживання, заброньовані від відключень, також згадала Марія Цатурян. За її словами, цим можна користуватися. Нагадаємо, імпорт електроенергії в Україну здійснюють 5 країн, серед яких: Румунія, Словаччина, Польща, Угорщина та Молдова.
«Зараз такі можливості, які надає „Укренерго“, це 1700 МВт, використовуються вони не на 100%, тому ми хотіли подати певний приклад, і сподіваюсь, що інші компанії, як приватні, так і державні, розуміючи високу ймовірність дефіциту на наступному тижні, також скористаються можливістю імпорту й трошки допоможуть енергосистемі, імпортувавши більше енергоресурсу з Європи», — підкреслив голова правління НЕК «Укренерго».
Ну і, безумовно, наступний чинник покращення ситуації — це відновлення того обладнання на електростанціях, яке зазнало пошкодження.
Окрему пропозицію щодо стабілізації ситуації в енергосистемі вніс Дмитро Бунецький. За його словами, досить непогана ідея на цю зиму домовитися з Польщею про завантаження їхніх теплових станцій. «Однак це важко, бо потрібно буде довести ЄС, що потрібно спалювати вугілля, що суперечить зеленому курсу Європи. Утім, план достатньо реалістичний — він передбачає завантаження наявного перетину потужностями польських ТЕС за фіксованою ціною й може працювати як аварійна допомога від системного оператора Польщі системному оператору України», — зазначив науковий оглядач.