🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікРобота
12 липня 2024, 09:00
2024-07-12
SmallTalk with Senior. Поради, як вирости до сеньйорного тайтлу DevOps Engineer від фахівця з досвідом 20+
DevOps, скорочено від Development & Operations, — методологія, що дала початок відносно новій касті спеціалістів. Заведено вважати, що DevOps Engineer — наступна ланка для системного адміністратора, яка стала можливою з розвитком та ускладненням методологій і шляхів розробки й тестування та розповсюдженням технологій хмарних обчислень. Девопси автоматизують роботу з розробки ПЗ та беруть участь у всіх її ланках на шляху до кінцевого споживача. Але магії тут нема.
У межах циклу матеріалів SmallTalk with Senior, Микола Турнавіотов, фахівець із понад 20-річним стажем, розповів dev.ua, як він перейшов від сисадміна до DevOps Engineer, чим відрізняються ці спеціалізації та що потрібно зараз фахівцям, щоби дістатися сеньйорного тайтлу.
DevOps, скорочено від Development & Operations, — методологія, що дала початок відносно новій касті спеціалістів. Заведено вважати, що DevOps Engineer — наступна ланка для системного адміністратора, яка стала можливою з розвитком та ускладненням методологій і шляхів розробки й тестування та розповсюдженням технологій хмарних обчислень. Девопси автоматизують роботу з розробки ПЗ та беруть участь у всіх її ланках на шляху до кінцевого споживача. Але магії тут нема.
У межах циклу матеріалів SmallTalk with Senior, Микола Турнавіотов, фахівець із понад 20-річним стажем, розповів dev.ua, як він перейшов від сисадміна до DevOps Engineer, чим відрізняються ці спеціалізації та що потрібно зараз фахівцям, щоби дістатися сеньйорного тайтлу.
Майже від динозаврів
Я з Києва, в IT і телекомунікаціях майже із 6–7 років. З моїх 42 років маю 24 роки офіційного стажу роботи в цій сфері. Після школи я вчився «для галочки», бо рано залишився сиротою. На превеликий жаль, освіта «того» часу у 2000-х у сфері ІТ була майже нерелевантна та сильно відстала від життя, якщо брати щось не фундаментальне, як-от основи фізики або математичні алгоритми. Майже відразу після вступу в коледж після школи я почав працювати. Занурившись в IT і компʼютери під час роботи в банку й різних міністерствах та установах, намагався всього навчатися самотужки, кожне робоче місце давало мені нові знання та бекграунд.
Власне, як DevOps я почав працювати десь 7–8 років тому. Завдяки загальному досвіду в ІТ та довірі до мене й моїх можливостей від команди в моєму першому проєкті я познайомився з базовими знаннями в програмуванні й автоматизації поточних процесів.
Шлях до сеньйора
Сеньйор — це не про зарплату, не про «різноманітні лички», а про постійне самостійне навчання у сфері своєї спеціалізації. Навіть хобі тут можуть допомогти зовсім несподівано й неочікувано. Як результат — розв’язання комплексних проблем і запитів клієнтів, пропонування готових рішень і втілення їх у життя. Я самостійно встановив цю «планку» для себе як рівень, коли змінив спосіб мислення, і до мене тягнулись цікаві проєкти з погляду «зробити це повністю з нуля» — наприклад, написана панель керування послугами хостингу з презентацією її на OSDN конференції в кінці 2010-х.
DevOps і системний адміністратор — це дуже споріднені спеціалізації. Але є ключові відмінності. Системний адміністратор стежить за інфраструктурою, за роботою серверів, комп’ютерів, інтернет-мережі та сервісів. DevOps — це людина, яка використовує деякі додаткові техніки, сучасні принципи, щоб продукт, який розробляють програмісти, був скомпільований, протестований і потрапив, куди треба — як дистрибутив ПЗ або робочий сервіс. І в моєму випадку завдяки набутому досвіду я із сисадміна еволюціонував до Senior DevOps Engineer.
Що по грошах
За майже чверть століття мого професійного стажу я більше памʼятаю, як збільшилася вартість одного й того самого набору їжі в одному й тому самому рюкзаку за об'ємом. Зокрема, від 100 грн на початку нульових до понад 2000 грн десь у період карантину.
Останні три роки середня зарплата, на яку може претендувати Senior DevOps Engineer, стабільно тримається на рівні $3500, за останні пів року навіть намітилася позитивна динаміка.
Що має знати кожен сеньйор
Знання, які я отримав у 80-х, 90-х та 00-х й 10-х роках, крім базових принципів функціонування аплікацій, мереж, взаємодії систем і «сталих шаблонів» (як алгоритми, SQL чи сучасні паттерни MVC/CRUD) — майже усі нерелевантні й застарілі. Хто зараз знає компанію Borland чи памʼятає «Скрепку» з MS Office 95? Тож головний принцип для успіху — вчити й практикувати англійську, вчити не лише своє «основне» як системне адміністрування, наприклад (бо в 80-х, 90-х, 00-х ти знав майже все, а в 00-х, 10-х, 20-х ти з тим багажем не знаєш і 10%), а й дотичні сфери — автоматизацію, програмування, веброзробку, тестування, сучасні підходи з безпеки та використання ШІ, як в особистих цілях — для створення листа з аргументацією, так і використання можливостей ШІ й хмар у роботі.
Бо насправді «чистий» системний адміністратор — це «стеля» для офісу та підтримки: «вибачте, у мене висувна полиця під каву зламалась». А той, хто розуміє, як створюються сучасні продукти й допомагає їм створюватися, може працювати будь-де і з будь-ким, від нікому не відомих колись «стартапів», як-от 3Shape, до ІТ-гігантів, чи від автопромисловості, чи будуванні кораблів для космосу.
Що варто знати:
Основи адміністрування Windows, Linux, мереж і мережевих сервісів — DNS, пошта, firewall та інші базові, звʼязок між ними, розуміння принципу побудови мікросервісів і контейнеризацію (Kubernetes), принципи роботи з хмарами — що вони надають, навіщо ці сервіси, які є недоліки та переваги між приватними та публічно-хмарними рішеннями.
Автоматизація (CI/CD) — GitHub, GitLab, Jenkins, TeamCity, Azure Devops і його аналоги в інших хмарах, Ansible.
Скриптові мови програмування — shell (Bash), Python, PowerShell.
Основи баз даних та їх види — реляційні та документо-орієнтовані, основи мов запитів.
В інтернеті є так звані «дорожні карти» розвитку з різних напрямів, вони «відтестовані» спільнотою й оновлюються разом із новими тенденціями, наприклад — roadmap
Що може бути далі
Зазвичай після senior ідуть посади рівня архітектури або планування, проте фактично ці обовʼязки вже лежать і на мені зараз. У принципі рівень senior для DevOps — це праця в колаборації з програмістами, тестувальниками, замовниками, менеджментом і плануванням як для себе, так і для своєї команди. Ми мусимо вирішувати, створювати, тестувати й пропонувати різні підходи для розв’язання завдань і проблем клієнтів. Ще є дотичні сфери такі, як-от кібербезпека, SRE (Site reliability engineer), оптимізація витрат, керування приватними та гібридними хмарами, планування та створення приватних хмар, різноманітні інтеграції хмар між собою, усе це може бути. Перше й головне, щоб клімат у колективі та команді був адекватний та дружній. На жаль, є великі й відомі компанії, де внутрішня кухня за межами такого ставлення, де немає поваги між працівниками.
Крім того, я не вірю в пенсії ані в Україні, ані в інших країнах, тож моя рекомендація — за будь-яких умов відкладати собі як на старість, так і на невідкладні екстрені витрати, хоча б 10–15%.
Що, якби не IT
У мене є кілька позаробочих хобі, якими можна займатися навіть без електрики — музика, танці, є й інші творчі дозвілля — фотографування, створення музики, трохи туризму, а також плани у творчому розвитку. Тож і тут моя рекомендація — не зациклюватися на роботі, а тримати баланс між кількома хобі, інакше після вигорання ви ризикуєте втратити все зароблене на психотерапію та відновлення себе. Зараз, якщо не IT, гадаю, краще обирати ферму та її автоматизацію, бо людство, попри все, не перестає їсти й мʼясо, й овочі, й інші продукти, а автоматизація й облік С-Г дає можливість вам і бути на природі, і бути поруч з ІТ.
Чому сеньйору зараз складно знайти роботу?
Зараз майже в будь-якому напрямі перезавантаження, повʼязане зі:
стрімким розвитком ШІ
великою кількістю дорослих і досвідчених професіоналів із тих, хто у сфері вже дуже давно
стрімкого заходу на ринок азійського регіону.
Базові завдання з первинного рекрутингу, виконання певних простих алгоритмів і завдань зараз переносять в Індію, на Філіппіни. Також додається велика кількість новачків із країн Європи, які входять на ринок за швидкими грошима завдяки інфоциганам, що обіцяють «через місяць після наших курсів ви ввійдете в ІТ, ваша зарплата буде $1 000 500 млн на годину й зароблятимете ви прямо на яхті посеред океану». На жаль, критичного мислення немає в тих, хто на це ведеться.
SmallTalk with Senior. Досвідчений Python Engineer розповів, як дорости до сеньйорного тайтлу, чому все відносно в цій спеціалізації й чому тут не має «срібної кулі»
SmallTalk with Senior. Про те, як досягти сеньйорного тайтлу та сформувати «коктейль із хард, софт скілів і реального досвіду» від досвідченої QA Engineer
SmallTalk with Senior. Досвідчена Tech-рекрутерка розповідає, чому сеньйорість не вимірюється роками, та про інструменти досягнення найвищих щаблів кар’єри
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю в DevOps: 30 запитань і поради досвідченого ліда
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Ельдар Алієв, Lead DevOps Engineer у SoftServe, розповідає, що треба знати, щоб отримати перший офер DevOps і дає поради джунам від досвідченого сіньйора.
Мрієш стати DevOps і заробляти, як вони? 11 курсів DevOps, які допоможуть розібратися в темі та прокачати скіли вже працюючим фахівцям
Ще недавно DevOps уславився найоплачуванішим фахівцем на IT-ринку. Тому освоїти цю професію мріє чи не кожен розробник. Розібратися в тому, що таке DevOps-підхід або просто вдосконалити свої навички допоможе список курсів, підготовлений Digitaldefynd і доповнений dev.ua.
Як продати себе за $15 000. Поради від DevOps, що отримав максимальну ставку на Djinni
Нещодавно на Djinni було пробито «стелю» суми найму — Lead DevOps Engineer погодився на офер у $15 000. Він анонімно розповів DOU про свій кар’єрний шлях, «пізнє дозрівання» у кар’єрі девопса та дав поради щодо того, як отримати високий заробіток. Ми обрали найцікавіше.