💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаГроші
19 серпня 2024, 08:51
2024-08-19
Якими будуть нові податки для ФОПів, мобільних операторів, ритейлерів та що там з ПДВ: інсайди від Forbes
Розповідаємо, як може змінитися пакет податкових пропозицій, представлений Кабміном в середині липня та на які поступки готові піти в уряді та Верховній Раді.
Нагадаємо, дискусія почалась після зустрічі Ради підприємців з премʼєром, міністром фінансів та головою податкового комітету 31 липня. На ній представники бізнесу запропонували не підвищувати податки, а спершу детінізувати економіку.
Без підвищення податків не обійтися, кажуть четверо співрозмовників Forbes в Кабміні та Раді. Але певні зміни до урядового законопроєкту депутати та бізнес вже погодили. Наступний крок — їх має підтримати президент, каже один зі співрозмовників, дотичний до перемовин.
Що зміниться?
Підвищення ПДВ
Головна зміна — із законопроєкту приберуть податок для юридичних осіб за ставкою 1% від доходу, кажуть четверо співрозмовників в Кабміні та Раді. Замість нього у планах підвищення ПДВ, додають вони.
Цей концепт також обговорювали депутати профільного фінансового комітету Ради на засіданні 9 серпня 2024-го.
Нова ставка ПДВ ще не визначена, кажуть двоє співрозмовників у Раді. Розглядається підвищення ПДВ на 3-4 відсоткових пункти до 23-24%, кажуть два депутати з комітетів фінансово-економічного блоку.
Чи готовий до цих змін Мінфін, який виступав проти підвищення ПДВ? «Міністерство влаштує запровадження підвищеного ПДВ, якщо це забезпечить додаткове надходження 125 млрд грн до кінця року», — каже співрозмовник в уряді на умовах анонімності через сенситивність теми.
Військовий збір для ФОПів
Без змін залишаєтьсязбільшення військового збору для фізичних осіб та ФОПів, каже співрозмовник у Раді, дотичний до перемовин. Для фізосіб ставка податку збільшиться з 1,5% до 5%. Для ФОПів: третя група сплачуватиме 1% від доходу, а решта груп — 5% у розрахунку з двох мінімальних зарплат на місяць. За поточного рівня мінімалки (8000 грн) платити доведеться 800 грн на місяць.
Мобільні оператори
Велика ймовірність, що в законопроєкті залишиться й норма про військовий збір у 5% на вартість усіх послуг мобільних операторів. Вплинути на проєкт закону у цій частині не вдалося, каже менеджер в одній із компаній на телеком-ринку. «Державі дуже потрібні гроші», — пояснив він причину, чому влада не пішла їм на зустріч.
Платежі АЗС
Ще одна суттєва зміна — відмова від авансового платежу для АЗС у розмірі 4000 грн за кубометр потужності зберігання пального. Нова концепція — АЗС сплачуватимуть фіксований платіж за кожен об’єкт, розповіли депутат фінансово-економічного блоку та співрозмовник з однієї з мереж АЗС. Робочий варіант — мінімальний платіж 60 000 грн з однієї АЗС на місяць, каже депутат з економічного блоку, дотичний до перемовин.
Нові правила суттєво не змінять ситуацію для тих мереж, що й так сплачують більш ніж 60 000 з об’єкта, а змусять більше платити тих, хто оптимізує свої податки, пояснює директор компанії «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн.
Солодкі напої та посилки
Щодо решти податків ще тривають дискусії, кажуть два депутати з фінансово-економічного блоку. Ймовірно, у законопроєкті залишиться податок на солодку воду та зменшення вартості посилки, яка буде підпадати під оподаткування зі €150 до €45, додає депутат з фінансово-економічного блоку Ради.
Дискусійні ставки
Податки, які обговорюються:
військовий збір у 5% від продажу нерухомості;
військовий збір у 5% з придбанням у банках дорогоцінних металів;
військовий збір 15% при купівлі нового автомобіля;
військовий збір 30% для роздрібного продажу ювелірних виробів із золота, платини та дорогоцінного каміння;
«Ймовірно, частина з них не увійде до фінального законопроєкту, бо логіка цих податків не до кінця зрозуміла», — каже депутат з фінансово-економічного блоку Ради.
Коли чекати змін
Наразі бізнес та влада далеко від консенсусу. Консультації бізнесу і влади тривають. Розгляд проєкту у залі парламенту відтермінували — винести до зали його можуть на початку вересня. Фінальна дискусія щодо закону має відбутися в Офісі президента у найближчі тижні.
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.
Які податки платять за кордоном айтішники з України, змінюючи податкове резидентство. Приклади Польщі, Швеції, Литви та Хорватії
Після закінчення 6 місяців безвізового перебування в Європі релоковані IT-спеціалісти, які здебільшого не оформляли посвідку на проживання в іншій країні, або ж навіть із нею, мають змінити податкове резидентство та платити податки в країні перебування (тільки Польща зробила виняток для України за бажанням). Звісно, компанії, що мають офіси за кордоном, оформлюють працівників у свої підрозділи там. А інші? Ми запитали про це айтішників. Кілька IT-спеціалістів розповіли, які податки платять у різних країнах.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі