UNIT.City — місце, де люди працюють... КРАЩЕ! Обирай свій простір просто зараз 👉
Наталя ХандусенкоВійна
24 червня 2025, 07:52
2025-06-24
У Польщі виявили 22 Telegram-канали, які поширюють фейки та пропаганду проти України
Журналісти BBC виявили 22 Telegram-канали з проросійською пропагандою, які працюють на польську аудиторією з метою перешкодити підтримці України, поляризувати громадську думку та створити розкол між польським та українським суспільствами.
Журналісти BBC виявили 22 Telegram-канали з проросійською пропагандою, які працюють на польську аудиторією з метою перешкодити підтримці України, поляризувати громадську думку та створити розкол між польським та українським суспільствами.
Аналізуючи дані Telegram, BBC виявила, що багато каналів з’явилися приблизно під час повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році. Деякі з них велися до цього російською, а потім змінили мову на польську. Більшість з них часто цитують, репостять або згадують один одного.
Telegram не є популярним у Польщі, але ці неправдиві повідомлення далі поширюють на більші платформи, такі як X та Facebook.
Хто стоїть за цими каналами?
Канали мають ознаки зв’язків з росією або білоруссю. Наприклад, час появи дописів багатьох каналів свідчить про те, що вони дотримуються позмінного графіка публікацій, що відповідає робочому часу москви.
Також вони часто цитують або копіюють контент російських державних ЗМІ, таких як RT та Sputnik, які заборонені в Європейському Союзі за маніпулювання інформацією та поширення пропаганди.
Крім того, посилаються на путіна, Медведєва, речницю Міністерства закордонних справ Марію Захарову, російського телеведучого-пропагандиста Володимира Соловйова та проросійських воєнних коментаторів, відомих як «Z-блогери».
Серед цих каналів:
UKR LEAKS_pl є частиною ширшої групи UKR LEAKS — багатомовної мережі Telegram-каналів та афілійованих платформ, якою керує Василь Прозоров, колишній співробітник Служби безпеки України, який перейшов на бік Росії.
InfoDefensePOLAND належить до групи InfoDefense, яка працює більш ніж 30 мовами та пов’язана з Юрієм Подоляком, прокремлівським блогером родом з України. Зараз він перебуває в росії та був заочно засуджений українськими судами за співпрацю з москвою.
Pravda PL, входить до групи Pravda — великої міжнародної мережі прокремлівських новинних вебсайтів та сторінок у соціальних мережах. Вона пов’язана з російською ІТ-компанією, що базується в окупованому росією Криму. Pravda поширює контент настільки широко, що «заражає» відповіді чат-ботів зі штучним інтелектом.
Усі канали поширюють неправдивий, маніпульований або відверто сфабрикований контент. Деякі повідомлення є відверто проросійськими або антиукраїнськими, але інші є більш витонченими.
«Хто б міг подумати, що у 2025 році російські користувачі Telegram будуть мати більшу свободу, ніж європейські?». Дуров відреагував на блокування Telegram-каналів пропагандистських росмедіа в ЄС
Соціальні мережі та штучний інтелект формують глобальні наративи про війну в Україні. Як їх використовують українці та росіяни — аналітика від Foreign Policy
Напередодні вторгнення росії в Україну соціальні медіа слугували полем битви для держав і недержавних діячів, щоби поширювати конкуруючі наративи про війну та зображати поточний конфлікт у своїх власних інтересах. Видання Foreign Policy опублікувало великий аналітичний матеріал, як українці та росіяни використовують соціальні мережі, щоб давати інформацію про війну. Наводимо його адаптований переклад.