💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаРобота
15 травня 2023, 11:57
2023-05-15
Топ-10 IT-роботодавців, які наймають найбільше джунів: чи найматимуть новачків у 2023-му?
DOU опублікував аналітику, для IT-роботодавці поділилися даними про те, скільки Trainee/Junior-спеціалістів потребували у 2022 році, за допомогою яких каналів їх найняли і які плани щодо найму початківців у 2023-му.
Публікуємо десятку найактивніших наймачів молодих талантів.
В опитуванні взяли участь 40 ІТ-компаній. Усього за минулий рік вони найняли 3989 початківців в Україні та 185 за кордоном (враховували лише тих, хто сплачує податки в Україну), найбільше Software Engineers і Support-фахівців. Ось десятка найактивніших роботодавців для молодих фахівців.
Серед розробників найбільше компанії найняли Java, Front-end та .NET-фахівців. Найменше — Go, PHP і Scala.
Що чекає джунів у 2023 році
DOU опитав компанії і щодо того, в якому обсязі планують наймати джуніорів у 2023 році. Майже половина компаній не планує набирати нових початківців. А ті, хто найматимуть джуніорів, будуть це робити в незначних обсягах (до 20 чи 50 спеціалістів).
«Незнання англійської можна пробачити тільки двірнику». HR в LinkedIn запитала про те, навіщо публікувати вакансії англійською. Ось що відповіли айтішники
HR з Дніпра Любов Ковалевська в LinkedIn обурилася тим, що компанії виставляють вакансії на джоб-сайтах англійською мовою. Айтішники швидко пояснили, в чому справа.
«Сталася ситуація, якої не мало бути». Genesis втрапив у репутаційний скандал, дозволивши рекрутерам використовувати свій бренд для найму. На що жаліються кандидати
Розробник Нікола Щупило опублікував в LinkedIn сріншот переписки з рекрутеркою, що представилася від імені компанії IntellectoKids та холдингу Genesis, який викликав дискусію серед користувачів спільноти.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі