Використання інструментів ШІ повільно погіршують навички критичного мислення — попереджає дослідження Microsoft
Працівники, які використовують штучний інтелект, повільно погіршують навички критичного мислення.
Працівники, які використовують штучний інтелект, повільно погіршують навички критичного мислення.
Працівники, які використовують штучний інтелект, повільно погіршують навички критичного мислення.
Дослідження провели Microsoft та Університет Карнегі-Меллона серед працівників бізнесу, освіти, мистецтва, адміністрування та обчислювальної техніки. Дослідники представлять свої висновки на конференції CHI, а також опублікували статтю на вебсайті Microsoft пише LIVESCIENCE.
«Неправильне використання технологій може негативно впливати на когнітивні здібності, які варто зберігати та розвивати», — застерігають дослідники. Уся іронія автоматизації полягає в тому, що, передаючи системі рутинні завдання, а людині залишаючи лише виняткові ситуації, ми позбавляємо користувача можливості регулярно тренувати свій мозок. У результаті когнітивні навички поступово слабшають, і коли все ж трапляється ситуація, що потребує активного мислення, людина виявляється до неї не готовою.
Участь у дослідженнях узяли 319 працівників через платформу краудсорсингу Prolific. Учені виявили серйозні відмінності в тому, як мислять люди й штучний інтелект, і наслідки можуть бути значними. Респондентів, чиї робочі ролі варіювалися від соціальної сфери до програмування, попросили поділитися трьома прикладами того, як вони використовували генеративні інструменти ШІ, такі як ChatGPT у своїй роботі.
Учасників експерименту також запитали, чи застосовували вони критичне мислення під час виконання завдань і, якщо так, то як саме. Крім того, їх просили оцінити, скільки зусиль знадобилося б для виконання тих самих завдань без допомоги ШІ, а також наскільки вони були впевнені у своїй роботі. Результати показали помітне зниження глибини аналізу відповідей, згенерованих штучним інтелектом: учасники зізналися, що для 40% завдань узагалі не використовували критичне мислення.
Виявилося, що користувачі ChatGPT настільки звикли до чатбота, що час, проведений без нього, може спричинити симптоми абстиненції (хворобливий стан, який розвивається в пацієнтів із наркоманією чи токсикоманією після припинення приймання речовин, які викликають залежність, і є ознакою фізичної залежності). Ці проблеми виявляються більш помітними у молодих людей, серед яких ШІ є більш поширеним.
Це не нова проблема — ефект Google, за допомогою якого користувачі передають свої знання пошуковій системі, спостерігається десятиліттями. Інтелектуальні працівники все частіше переходять від виконання завдань до контролю за використання генеративного ШІ.
ШІ може підвищити ефективність, але також зменшує критичну оцінку, особливо у повсякденних завданнях, які користувачі просто віддають штучному інтелекту, що викликає занепокоєння щодо довгострокової надійності та зменшення самостійного розв’язання проблем.