Афера на $4,5 млрд. ФБР заарештувало подружжя стартап-інвесторів, пов'язаних з відмиванням 120 000 біткоїнів
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган замішані у відмиванні коштів криптобіржі Bitfinex.
Ілля Ліхтенштейн та його дружина Хізер Морган замішані у відмиванні коштів криптобіржі Bitfinex.
У вівторок поліція США заарештувала підприємця Іллю Ліхтенштейна та його дружину Хізер Морган, які підозрюються у зламі гонконгської криптовалютної біржі Bitfinex у 2016 році та виведенні з її рахунків 120 000 біткоїнів, повідомляється в судовому рішенні на сайті Мінюсту США.
Згідно з рішенням Міністерства юстиції, Ліхтенштейн, у якого подвійне громадянство Росії та США, та Морган були заарештовані за підозрою у змові з метою відмивання криптовалюти.
Йдеться про злам криптовалютної біржі Bitfinex у 2016 році. Тоді в результаті атаки хакерів з її рахунків було виведено близько 120 000 біткоїнів. За нинішнім курсом це близько $4,5 млрд.
За даними слідства, Ліхтенштейн і Морган зламали систему захисту Bitfinex і вчинили близько 2 000 незаконних транзакцій. Частину грошей перевели в приватні криптовалюти, зокрема Monero. А 94 000 BTC ($3,6 млрд) — на гаманці, доступ до яких при обшуку виявили у затриманої пари.
Попри переводи у 2017 році, велика частина вкрадених коштів залишалася в гаманці 1CGA4 з серпня 2016 року по 31 січня 2022 року. 31 січня 2022 року правоохоронні органи отримали доступ до гаманця 1CGA4, розшифрувавши файл, збережений в обліковому записі.
Ліхтенштейн і Морган звинувачуються у змові з метою відмивання грошей, за що передбачено максимальне покарання у вигляді 20 років ув’язнення, а також у змові з метою обману Сполучених Штатів, що може обернутися для них ще 5 роками ув’язнення.
UPD: 8 лютого суд розпорядився відпустити обох обвинувачених під вартою під заставу. Для Морган заставу було встановлено у розмірі $3 млн, для її чоловіка — $5 млн. Проте прокуратура наполягла на тому, щоб залишити підозрюваних під вартою. Вона попередила, що в іншому випадку є «значний ризик їхньої втечі».
Чоловік — Ілля Ліхтенштейн, якому 34 року — співзасновник та ментор стартапів. Він являється випускником великого американського бізнес-інкубатора YCombinator.
В мережі вже жартують, що суто технічно Ліхтенштейн зі статком в $3,6 млрд є найуспішнішим випускником YCombinator:
Також він є співвласником компанії MixRank, яка з 2011 року збирає дані для компаній про можливих покупців їхніх товарів. YCombinator — один з інвесторів MixRank.
Його дружина — 31–річна Хізер Морган — засновниця B2B-стартапу та авторка журналу Forbes. Одна зі статей, яку написала Морган, опублікована в червні 2020 року, мала назву «Експерти діляться порадами щодо захисту вашого бізнесу від кіберзлочинців».
Починаючи з липня 2017 року, Морган опублікувала щонайменше 55 статей на сайті видання. У Forbes кажуть, що Морган була їхньою авторкою до вересня 2021 року, водночас зазначивши, що вона «ніколи не була співробітником Forbes».
Фотографка, з яким свого часу Морган зв’язалася, щоб отримати фото із заручин, розповіла, що вона описала себе і Ліхтенштейна як «дивних і ексцентричних». Додавши, що вони обоє насолоджуються «таксидермією та дивним мистецтвом».
Також Морган займалася репом під сценічним псевдонімом Razzlekhan, випустивши кілька треків і музичних відео на YouTube. Ось один з кліпів Морган під назвою «Крокодил з Уолл–Стріт»:
Прокурори заявили, що пара витратила кошти від крадіжки на золото, NFT та «звичайні речі» — такі, як покупка подарункової картки Walmart за $500 доларів. У своїй заяві платформа Bitfinex заявила, що співпрацює з Міністерством юстиції, аби повернути вкрадений біткоїн.
«Злочинці завжди залишають сліди, і сьогоднішній випадок є нагадуванням про те, що у ФБР є інструменти, щоб слідувати цифровому сліду, куди б він не привів», — сказали в ФБР.