🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олександр КузьменкоСтартап
8 квітня 2025, 15:40
2025-04-08
Стартап Colossal Biosciences заявив про відродження виду жахливих вовків, які вимерли 10 000 років тому. Яких ще тварин хоче повернути компанія
Американська компанія Colossal Biosciences стверджує, що відродила вимерлий вид вовків Aenocyon dirus, який американський письменник-фантаст Джордж Мартін у книжковій сазі «Гра престолів» використав як прообраз своїх лютововків. Як Colossal Biosciences вдалося повернути жахливих вовків і чому науковці скептично сприймають гучні заяви стартапу.
Американська компанія Colossal Biosciences стверджує, що відродила вимерлий вид вовків Aenocyon dirus, який американський письменник-фантаст Джордж Мартін у книжковій сазі «Гра престолів» використав як прообраз своїх лютововків. Як Colossal Biosciences вдалося повернути жахливих вовків і чому науковці скептично сприймають гучні заяви стартапу.
Жахливі вовки жили в епоху пізнього плейстоцену — раннього голоцену на території Північної Америки й вимерли близько 10 000 років тому. Однак по всій Америці було знайдено багато решток лютих вовків, і це дало можливість компанії Colossal Biosciences зайнятися їх дослідженням, пише видання Time.
Завдяки генній інженерії та стародавній збереженій ДНК, вчені Colossal розшифрували геном страшного вовка, переписали під нього генетичний код звичайного сірого вовка і, використовуючи домашніх собак як сурогатних матерів, вивели на світ цуценят Ромула, Рема та їхню сестру, 2-місячну Кхалісі під час трьох окремих пологів минулої осені та цієї зими.
В стартапі вважають, що цим вони фактично вперше відновили вид звірів, чий живий генофонд вже давно зник.
Meet Romulus and Remus—the first animals ever resurrected from extinction. The dire wolf, lost to history over 10,000 years ago, has returned. Reborn on October 1, 2024, these remarkable pups were brought back to life using ancient DNA extracted from fossilized remains.
Науковці Colossal виявили ряд особливостей, якими відрізнялися жахливі вовки від сучасних:
світле хутро;
великі розміри (як у найбільших сучасних вовків);
широку голову;
великі зуби та щелепи;
сильні плечі та м’язисті ноги;
інше виття та скавуління.
Щоб відтворити ці відмінності, вчені зробили лише 20 змін у 14 генах (з 19 000 генів у геномі вовків), щоб отримати ембріон жахливих вовків зі стовбурових клітин звичайних. При цьому їм довелося брати ген, який відповідає за світле хутро, у сучасних арктичних видів, оскільки у сучасних вовків він також викликає сліпоту.
Ембріони після цього вживили сурогатним матерям — домашнім собакам, і після 65 днів вагітності у жовтні 2024 року народилися перші дитинчата жахливого вовка Ромул та Рем. Після вживлення сурогатній матері третього ембріона у січні цього року народилася перша самиця Кхалісі, яку назвали на честь героїні книг Джорджа Мартіна.
Скепсис вчених
Деякі науковці сумніваються, що зміни в усього 14 генах зробили зі звичайних вовків їхніх вимерлих родичів, пише nauka.ua. На їх думку, троє народжених вовченят є лише звичайними вовками з генами та деякими рисами жахливих вовків, але не відродженням цього виду. Але вони допускаються, що якщо ці вовченята виростуть і матимуть нащадків із такими ж рисами, які не схрещуватимуться зі звичайними вовками, це може стати передумовою утворення нового виду.
«Ні для кого не секрет, що за геномом це на 99,9% сірий вовк. У науковій спільноті точитимуться суперечки щодо того, скільки генів потрібно змінити, щоб отримати жахливого вовка, але це насправді філософське питання», — сказав Лав Дален, професор еволюційної геноміки з Центру палеогенетики Стокгольмського університету і радник компанії Colossal.
За його словами, Ромул, Рем і Кхалісі мають в собі гени жахливого вовка, і ці гени роблять його більш схожим на жахливого вовка, «ніж будь-що інше, що ми бачили за останні 13 000 років».
Поки що Ромул, Рем і Кхалісі перебувають на закритій території Colossal Biosciences і проживуть там усе життя, бо не пристосовані до життя на волі. В компанії планують створити інших жахливих вовків, які можуть населити території Північної Дакоти, якщо це визнають безпечним. Однак у такому разі науковцям потрібно буде ще й зважати на те, чи не витіснять більші жахливі вовки сучасних, які проживають на цих землях.
Яка мета Colossal Biosciences
Страшний вовк — не єдина тварина, яку хоче повернути компанія Colossal, заснована у 2021 році, в якій наразі працює 130 науковців. Також у їхньому списку бажань — шерстистий мамонт, дронтик і тилацин, або тасманійський тигр.
Раніше Colossal Biosciences здивувала науковців новиною про створення мишей з «рисами мамонтів». Це крок до її мети — створення волохатих генетично модифікованих слонів і заселити Арктику. Компанія скопіювала ДНК мамонта для створення дуже волохатої миші з довгою золотистою шерстю і прискореним жировим обміном, як у мамонта.
Colossal стверджує, що ті самі методи, які вона використовує для повернення видів, можуть запобігти вимиранню тварин, які вже існують, але перебувають під загрозою зникнення. Вчені кажуть, що досвід відновлення мамонта може допомогти їм у створенні більш витривалих слонів, які зможуть краще пережити кліматичні руйнування в умовах потепління клімату. Методи, вивчені для відновлення вовка, можуть бути так само використані для підтримки червоного вовка, що перебуває під загрозою зникнення.
Рем у віці 5 місяців. Фото: Colossal Biosciences
«Зараз ми є еволюційною силою. Ми вирішуємо, яким буде майбутнє цих видів», — сказала Бет Шапіро, головна наукова співробітниця Colossal, говорячи про людство в цілому.
Центр біологічного різноманіття припускає, що 30% генетичного різноманіття планети буде втрачено до 2050 року, і Шапіро та генеральний директор Colossal Бен Ламм наполягають на тому, що генна інженерія є життєво важливим інструментом для того, щоб розвернути цю ситуацію.
Раніше кінорежисер Пітер Джексон і його партнерка, продюсерка Френ Волш, підтримали стартап Colossal Biosciences, який залучив $235 млн. Джексон сподівається, що він допоможе запобігти вимиранню птахів у його країні.
З моменту заснування у вересні 2021 року і першого оголошення про плани воскресити мамонта, Colossal Biosciences зібрала щонайменше $435 млн. Цей процес зайняв більше часу, ніж планували його засновники, тому тепер компанія планує представити перших шерстистих мамонтенят у 2028 році.
Репост новин змушує нас вважати себе розумнішими, але це не так. З лідерами думок теж працює, показує нове дослідження
Обмін новинними статтями з друзями та підписниками в соціальних мережах спонукає людей думати, що вони знають про теми цих статей більше, ніж вони знають насправді. І це працює з активними користувачами Facebook, що ставить під сумнів обізнаність ваших улюблених лідерів думок. Про це свідчить дослідження вчених з Техаського університету в Остіні. До речі, обов’язково покажіть цю статтю своїм друзям і репостніть у соцмережах.