😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олександр КузьменкоНаукпоп
6 березня 2025, 11:07
2025-03-06
Стартап Colossal Biosciences показав перші успіхи на шляху до повернення мамонтів в Арктику — напрочуд волохатих мишей
Американська компанія Colossal Biosciences оголосила про створення мишей з «рисами мамонтів». Це крок до її мети — створення волохатих генетично-модифікованих слонів і заселити Арктику.
Американська компанія Colossal Biosciences оголосила про створення мишей з «рисами мамонтів». Це крок до її мети — створення волохатих генетично-модифікованих слонів і заселити Арктику.
У Colossal Biosciences стверджують, що створення «мамонтовидних істот» може допомогти зупинити танення арктичної вічної мерзлоти. Як повідомляє ВВС, компанію звинуватили в рекламних трюках, через те, що створення волохатіших мишей дуже далеке від повернення «мамонтів».
В Colossal Biosciences відзначають, що її повідомлення неправильно розцінюють, і що миші є «важливим інструментом на шляху до відновлення виснаженої природи Землі». Дослідники вказують, що експерименти з волохатими мишами були кроком до генетичної модифікації слонів, щоб вони мали шерсть й могли краще витримували холод.
Заявлена мета Colossal Biosciences — створити стада так званих «мамонтовидних істот» для проживання в арктичній тундрі. Компанія стверджує, що звички цих істот сприятимуть процвітанню пасовищ і зменшенню кількості вуглекислого газу, що вивільняється внаслідок танення вічної мерзлоти. Вуглекислий газ — це парниковий газ, який є одним з головних чинників глобального потепління.
Але критики кажуть, що потрібно подолати значні наукові проблеми, перш ніж ці зміни на мишах можна буде випробувати на слонах.
Співзасновник і генеральний директор Colossal Biosciences Бен Лам стверджує, що шерстисті миші стали великим кроком вперед.
«Ми на шляху до того, щоб отримати першого слона, адаптованого до холоду, до 2028 року, а це означає, що перші ембріони будуть отримані до кінця 2026 року», — сказав він.
Лам додав, що з часом Colossal Biosciences матиме «цілу лінію» адаптованих до холоду слонів, яких випустять у дику природу, щоб вони могли схрещуватися.
Генномодифікована миша Colossal Biosciences і звичайний гризун
У шерстистих мишей було модифіковано вісім генів: сім — адаптовані гени мишей, пов’язані з ростом волосся, а восьмий — ген мамонта, пов’язаний зі збільшенням кількості жиру в організмі. Дослідники виявили, що шерсть тварин стала довшою і кучерявішою, але не знайшли доказів того, що ген мамонта, який збільшує кількість жиру, мав на це вплив.
Головна наукова співробітниця Colossal Biosciences, професорка Бет Шапіро (Beth Shapiro) розповіла, що паралельно компанія проводить інші дослідницькі програми, такі як вивчення розвитку ембріонів і створення штучних маткових оболонок для генетично модифікованих слонів. Це необхідно для створення слонів, пристосованих до холоду через кілька років.
Вона спростовує критику інших вчених і твердження про безглуздість цієї роботи. За словами Шапіро, план компанії з реінтродукції вимерлих видів, таких як додо і тасманійський тигр, а також мамонт, заповнить втрачені екологічні ніші, а отже, відновить біорізноманіття і принесе користь навколишньому середовищу.
Генетичні інструменти, які вона розробляє нині, вже допомагають видам, що знаходяться під загрозою зникнення, говорить Шапіро. Серед них — розробка вакцини для слонів проти смертельного вірусу; створення генетично модифікованих сумчастих в Австралії, відомих як квол, стійких до нейротоксинів, що виробляються очеретяною жабою; відновлення генетичного різноманіття рожевого голуба на Маврикії.
Бет Шапіро запевняє, що слони не постраждають. Команда розробляє методи відсіювання лише життєздатних ембріонів, і вона вірить, що з ними теж не будуть поводитися як з вигнанцями.
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Кнопка здоров'я. Українці розробили систему, яка рятує пацієнтів стаціонару від смерті. Вони - переможці IT Arena Lviv 2022
Медичний психолог, який переїхав в Україну з Москви в 2014 році, Іван Осадчий, придумав систему, яка допомагає медсестрі і пацієнтові не втратити один одного в стаціонарі. Його стартап knopka вже працює в декількох лікарнях понад три роки не лише в Україні, а й у Польщі.
Повторюємо історію стартапу-переможця IT Arena Lviv 2022. Текст від 28 вересня 2022 року.
Репост новин змушує нас вважати себе розумнішими, але це не так. З лідерами думок теж працює, показує нове дослідження
Обмін новинними статтями з друзями та підписниками в соціальних мережах спонукає людей думати, що вони знають про теми цих статей більше, ніж вони знають насправді. І це працює з активними користувачами Facebook, що ставить під сумнів обізнаність ваших улюблених лідерів думок. Про це свідчить дослідження вчених з Техаського університету в Остіні. До речі, обов’язково покажіть цю статтю своїм друзям і репостніть у соцмережах.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі