💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Дмитро БунецькийНаукпоп
31 серпня 2022, 09:55
2022-08-31
Вимкніть синє світло: учені кажуть, що воно може прискорити старіння
Надмірне синє світло від наших гаджетів здатне змінювати хімічний склад клітин організму та може прискорити процес старіння. Досліджували це поки на плодових мушках, на черзі — людина.
«Надмірний вплив синього світла від повсякденних пристроїв, таких як телевізори, ноутбуки та телефони, може мати шкідливий вплив на широкий спектр клітин нашого тіла, від шкіри та жирових клітин до сенсорних нейронів, — каже доктор Ядвіга Гібултович, професор кафедри інтегративної біології Університету штату Орегон і старший автор цього дослідження, пише Eurekalert. — Ми перші показали, що рівні специфічних метаболітів — хімічних речовин, необхідних для правильного функціонування клітин — змінюються у плодових мушок під впливом синього світла. Уникнення надмірного впливу синього світла може бути гарною стратегією проти старіння».
Раніше дослідники з Університету штату Орегон показали, що у плодових мушок під впливом світла вмикаються захисні гени від стресу, а ті комахи, які жили в постійній темряві, жили довше.
«Щоби зрозуміти, чому високоенергетичне синє світло відповідає за прискорення старіння у плодових мушок, ми порівняли рівні метаболітів у мух, які протягом двох тижнів піддавалися впливу блакитного світла, з тими, які утримувалися в повній темряві», — пояснює Гібултович.
Учені виявили, що синє світло справді змінює рівень метаболітів. Наприклад, рівень сукцинату підвищився, а глутамату — знизився.
«Сукцинат необхідний для виробництва палива для функціонування та росту кожної клітини. Високий рівень сукцинату після впливу синього світла можна порівняти з повним баком бензину, який не потрапляє в машину, — каже Гібултович. — Молекули, відповідальні за зв’язок між нейронами, такі як глутамат, містяться на нижчому рівні після впливу синього світла».
Фактично, кажуть учені, під впливом синього світла нейрони дрозофілів вмирали.
Майбутня робота передбачає вивчення впливу безпосередньо на клітини людини.
«Ми використовували досить сильне синє світло для мух — люди піддаються впливу менш інтенсивного світла, тому пошкодження клітин може бути менш драматичним. Результати цього дослідження свідчать про те, що необхідні майбутні дослідження за участю людських клітин, щоби встановити, якою мірою людські клітини можуть демонструвати подібні зміни в метаболітах, які беруть участь у виробництві енергії, у відповідь на надмірний вплив синього світла», — підсумовує Гібултович.
Репост новин змушує нас вважати себе розумнішими, але це не так. З лідерами думок теж працює, показує нове дослідження
Обмін новинними статтями з друзями та підписниками в соціальних мережах спонукає людей думати, що вони знають про теми цих статей більше, ніж вони знають насправді. І це працює з активними користувачами Facebook, що ставить під сумнів обізнаність ваших улюблених лідерів думок. Про це свідчить дослідження вчених з Техаського університету в Остіні. До речі, обов’язково покажіть цю статтю своїм друзям і репостніть у соцмережах.