Олексій ДзюбаТаке життя
6 квітня 2023, 16:45
2023-04-06
Чи потрібно блокувати Telegram в Україні? Ось що про це думають в IT
Минулого тижня засновник компанії Petcube закликав подумати над обмеженням Telegram в Україні через його зв’язок із владою росії. Поступово ця тема почала лунати в соцмережах і ЗМІ. Чи справді небезпечний месенджер росіянина Павла Дурова, читайте в матеріалі.
Минулого тижня засновник компанії Petcube закликав подумати над обмеженням Telegram в Україні через його зв’язок із владою росії. Поступово ця тема почала лунати в соцмережах і ЗМІ. Чи справді небезпечний месенджер росіянина Павла Дурова, читайте в матеріалі.
Зручний і підозрілий
«Telegram значно зручніший, аніж інші месенджери. І це насамперед стало запорукою його популярності», — розповів Liga.tech Олександр Краковецький, керівник ІТ-компанії DevRain Solutions.
Водночас експерт вважає це і додатковим аргументом, чому з Telegram потрібно поводитись обережно. Застосунок лише нещодавно почав продавати платну підписку й навряд чи цих доходів вистачає на розроблення та підтримку розробки такого рівня.
Фото — Telegram
«Брак прозорості щодо моделі монетизації ставить питання щодо наявності альтернативних джерел надходження доходів. І це знову ж таки підсилює недовіру до Telegram».
Експерт також нагадує, що до Telegram свого часу були питання в російської влади (месенджер навіть намагались заборонити), але в певний момент усі претензії та заборони були зняті. Звісно, для цього мало б щось статись, і це «щось» виглядає підозріло та знову ж таки не на користь Telegram.
Експерт із кібербезпеки й операційний директор 10Guards Віталій Якушевкаже, що він проти блокувань у тому вигляді, як це робили в Україні 2017 року — без роз’яснення, для чого це робиться.
«Якщо люди не розуміють причин заборони, вони намагаються це обійти».
Про це свідчить і статистика, коли в перший рік після блокування «Одноклассников», «ВКонтакте» та інших ресурсів, пов’язаних із росією, вони все ще входили в десятку найбільш відвідуваних в Україні.
На думку Якушева, треба пояснювати, що коли людина ділиться інформацією в соцмережах або на ресурсах, які контролюються державою-агресором, тоді відкритий повний доступ до її даних. «Якщо загрози логічні, людина може зрозуміти їхні наслідки для себе, вона самостійно видалить цей застосунок і не буде ним користуватися», — зазначає фахівець.
Фото — Павло Дуров
«Telegram — це таке постсовкове „лібертаріанство“, бо з іншого боку нема й цензури», — вважаєБогдан Сергієнко, Chief Technology Officer у Master of Code Global. Тому Telegram цілком придатний як платформа для розповсюдження контенту, чим і користуються наші державні структури — від Офісу президента до Генерального штабу ЗСУ.
На що вам підписуватись, що читати та чому вірити — відповідальність користувача, тому особисто він не вважає, що варто обмежувати або забороняти Telegram в Україні саме як соціальну платформу.
Водночас є різниця між читанням «умовним ФСБ» ваших чатів із дитячого садочку та прицільним пошуком переписки важливої державної особи, додає Богдан Сергієнко. А сервери Telegram хоч і перебувають у різних країнах, проте виключати доступ до них ворожих спецслужб не можна, тому держслужбовцям і представникам сектору оборони України не варто мати Telegram на робочих пристроях.
Суспільна дискусія
«Недовіра до Telegram у мене останні шість років. І чомусь цю тему ніхто публічно не порушує. Коли мені хтось каже, що напише в Telegram, я відповідаю, що зробіть це в Signal чи іншому месенджері», — повідомив в інтерв’ю dev.ua засновник компанії Petcube Ярослав Ажнюк.
Він згадав, що живучи в Сан-Франциско у 2014–2019 роках, спілкувався з росіянами, які особисто знають Павла Дурова, і росіянами-антипутіністами (це не означає, що вони проукраїнські).
«Антипутинські росіяни не використовують Telegram, бо бояться, що за ними стежитимуть. Є випадки, коли ФСБ-шники приносили роздруковане листування з Telegram, притому, що це листування було видалено або було в секретних чатах».
Ярослав вважає, що українському суспільству зараз критично важливо мати публічну дискусію щодо ризиків використання Telegram. Заборона — це засіб останнього рівня, коли жодне інше рішення не працює, каже він.
«Я не закликаю забороняти Telegram. Зараз я хотів би запустити обговорення і, щоб суспільство в переважній масі зрозуміло, що цей сервіс містить небезпеку й краще перестати користуватися ним. Це так само як ми, наприклад, знайшли альтернативу російським брендам харчування», — вважає Ярослав Ажнюк.
Мені також потрібна комунікація від Мінцифри та військових щодо небезпеки Telegram і їхні подальші рекомендації щодо використання цієї програми, зазначив засновник Petcube.
Соціальні мережі та штучний інтелект формують глобальні наративи про війну в Україні. Як їх використовують українці та росіяни — аналітика від Foreign Policy
Напередодні вторгнення росії в Україну соціальні медіа слугували полем битви для держав і недержавних діячів, щоби поширювати конкуруючі наративи про війну та зображати поточний конфлікт у своїх власних інтересах. Видання Foreign Policy опублікувало великий аналітичний матеріал, як українці та росіяни використовують соціальні мережі, щоб давати інформацію про війну. Наводимо його адаптований переклад.
Telegram 19 червня запустив Premium-підписку. Скільки вона коштуватиме, які нові функції отримає підписник
Telegram 19 червня запустив Premium-підписку. Вона відкриває доступ до додаткових функцій месенджера. Користувачі платної версії зможуть завантажувати файли об'ємом до 4 ГБ та скачувати їх на максимальній швидкості, використовувати додаткові інструменти для керування чатами та автоматично трансформувати голосові повідомлення у текст.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі