💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
28 жовтня 2024, 11:59
2024-10-28
Айтівці в пошуку роботи відправляють резюме сотнями та скаржаться на ігнорування зі сторони роботодавців. Ось які прийоми радять застосовувати ті, хто вже має офер, щоби швидше знайти роботу
UI/UX Designer Ігор Дмитрів поскаржився в LinkedIn, що під час відгуку на вакансії здебільшого стикається з ігноруванням від представників роботодавця. Він просить порад у спільноти. І ось, що радять робити айтівці.
«Отже, подаюсь на вакансії, і мене в основному ігнорять. Лише декілька разів відповіли, що, на жаль, ви нам не підходите, пропонуємо залишатись на зв’язку, і, якщо з’явиться подібна вакансія, під вимоги якої ви підходите, ми з вами зв’яжемося», — розповів він.
Чоловік просить у спільноти порад щодо того, як прискорити офер. «Я знаю, що багато хто з вас проходив співбесіди, принаймні ви до цього етапу доходили! Що я роблю не так? СV затверджене ментором, кейсів маю вже шість. Але воно не працює. Можливо, замало заявок подаю, але я подаюсь, де мінімальні вимоги, мінімальний вхід в ІТ. Можливо хтось щось порадить», — просить Ігор.
У своєму горі чоловік не один — у коментарях до допису айтівці масово скаржаться на подібні ситуації.
І ось, які поради дають ті, кому вдалося знайти роботу.
Sr. Interface Designer Святослав Гуз ділиться досвідом: «Я робив так: купив шаблон класного грамотно зробленого CV, купив консультацію з портфоліо й у цілому це мені допомогло».
Софія Надопта, UX/UI Designer, розповідає: «У мене така сама ситуація. Усе, куди подавалась, або залишалось без відповіді, або приходила відповідь, що я не підходжу, але до реальної співбесіди не доходило. Спробувала переробити повністю резюме з врахуванням порад від рекрутера. І насправді резюме максимально відрізняється від того, яке радили робити на курсах. Поки надіслала одну заявку, але планую найближчим часом цим зайнятись більш активно, маю ще заплановану консультацію з цим же рекрутером. Можливо, це допоможе зрозуміти мені чому так».
«Ну я взагалі майже пів року шукав роботу, водночас CV також було оформлене з допомогою. За статистикою, яку я вів у гугл-таблиці, у мене було загалом відгуків на 143 вакансії. З цих вакансій я був усього на п’яти співбесідах у різних компаніях. На відгук хоча б щось відповіли тільки 12 компаній, все інше тупо ігнор. Я просто чекав і шукав далі роботу», — розповідає Android Developer Володимир Цуркан.
«Вам потрібно подати заявку на всі вакансії, які тільки можете, наскільки це можливо», — радить Senior Software Developer Тимофій Андріященко.
Дизайнерка Ельвіра Антонюк розповідає, що шукає роботу вже пів року. «В основному ігнор. Резюме робила з кар'єрним консультантом, супровідний лист навчилась писати. Співбесіди було всього дві за цей час. Тестові завдання теж виконувала — безрезультатно. Але інформація про те, що треба намагатись одразу відгукуватись на вакансію, досить корисна», — зазначила вона.
«Не дивіться сильно на вимоги досвіду. Подавайтеся всюди, навіть якщо просто компанія сподобалася. І супровідний обовʼязково гарно напишіть, щоб той, хто читає, перейнявся. Можна одразу в супровідному листі посилання на портфоліо давати», — радить UI/UX Designer Юлія Зозуля.
«Я свого часу подавалася на все підряд, не дивись на мінімальні вимоги, не недооцінюй себе, а відмови не сприймай на власний рахунок. Я розглядала не лише UX/UI, а всі можливі графічні посади. Ну і, звісно, більше відповідали на CV, коли додаєш cover later», — зазначає дизайнерка Юлія Роман.
За словами дизайнерки Юлії Рибанської, має значення релевантність домену. «Наприклад, у вас у портфоліо апка фінансова, і ви подаєтесь дизайнером в банк. Так шансів більше, що ви сподобаєтеся», — констатує дівчина.
Водночас Євген Чвертков, Founder & CEO at SKILLTEAM.school, Senior IT consultant розкритикував підхід Ігоря до пошуку роботи: «Перше. До моменту знайомства рекрутера й інших працівників з компанії читають ваше резюме, де 100% повинен бути описаний саме релевантний досвід роботи. Уся подальша робота рекрутера з потенційним кандидатом буде складатися тільки в тому випадку, якщо він побачить у резюме, що ви маєте релевантний досвід та/або релевантні навички. Якщо багато разів просто не зв’язуються, це показує те, що вони мінуснули резюме, і, скоріше за все, не через те, як подана інформація, а через те, яка саме інформація там написана. Коли у вас релевантні навички, відповідний досвід роботи та інше, то практично всі рекрутери будуть відповідати як мінімум на першу невелику розмову. По-друге: „СV затверджене ментором, кейсів маю вже 6. Але воно не працює“. Якщо воно не працює, значить такий ментор. Якщо бачите, що воно не працює, навіщо продовжуєте робити те ж саме, тобто слати те ж саме?», — цікавиться айтівець.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю, аби влаштуватися маркетологом в IT-компанію: 30 запитань і поради від досвідченого фахівця
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди та отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Маркетинг спеціаліст IT-компанії Universe Катерина Скрипка розповіла, що треба знати та як вдало пройти співбесіду в IT-компанію маркетологам-початківцям.
«Я вигоріла настільки, що вже не могла дивитися на комп'ютер». Історія QA-інженерки про великі гроші, безглузді купівлі, вигорання та дауншифтинг
Хмельничанка Олена Шеліна ― айтішниця, яка настільки вигоріла на роботі, що вирішила покинути IT-сферу та докорінно змінити своє життя. За 9 років роботи в IT дівчина пройшла всі ступені кар’єрного зростання, змінила кілька компаній і навіть напрямів. Та прокинувшись одного ранку, вирішила, що більше не зможе виконувати свою роботу якісно. Дівчина переїхала в село, завела господарство та повністю змінила професію. Розповідаємо її історію.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі