У зображеннях, які Euclid надіслав на Землю ще у вересні 2023 року, знайшли доказ знаходження кільця Ейнштейна зовсім неподалік від Землі.
«Навіть з першого спостереження я міг це побачити, але після того, як Euclid провів додаткові спостереження за цією територією, ми змогли побачити ідеальне кільце Ейнштейна. Для мене, я все життя цікавився гравітаційними лінзами, це було дивовижно», — заявив Бруно Альтьєрі, вчений з архіву Euclid, який переглядає дані, що надходять з телескопа, пише Science Daily.
Надзвичайно рідкісне явище — кільце Ейнштейна — також називають кільцем Ейнштейна–Хвольсона або кільцем Хвольсона (назване на честь Ореста Хвольсона). Воно утворюється, коли світло від галактики чи зірки проходить повз масивний об’єкт на шляху до Землі. Завдяки гравітаційній лінзі світло відхиляється, створюючи враження, що воно надходить з різних місць. Якщо джерело, лінза та спостерігач ідеально вирівняні (сизигія), світло виглядає як кільце. Це означає, що іноді ми можемо бачити світло від далеких галактик, які інакше були б приховані.
Кільце Ейнштейна (Фото Wikipedia)
Кільце Ейнштейна, яке вперше виявили завдяки Euclid, знаходиться в галактиці під назвою NGC 6505, що знаходиться приблизно в 590 млн світлових років від Землі. Це близько двох кроків у космічних термінах, тобто зовсім неподалік.
Кільце навколо галактики на передньому плані складається зі світла від дальньої яскравої галактики. Ця фонова галактика знаходиться на відстані 4,42 млрд світлових років від нас, і її світло було спотворено гравітацією на шляху до нас. Ця далека галактика раніше не спостерігалася і поки що не має назви.
«Кільце Ейнштейна є прикладом сильного гравітаційного лінзування», — пояснює Конор О’Ріордан з Інституту астрофізики ім. Макса Планка (Німеччина) і провідний автор першої наукової статті, що аналізує кільце. Він зауважив, що усі сильні лінзи є особливими, тому що вони дуже рідкісні, і вони неймовірно корисні з наукової точки зору. «Ця особливо особлива, тому що вона розташована так близько до Землі, і вирівнювання робить її дуже красивою», — додав науковець.
Космічний телескоп Euclid (Фото Wikipedia)
Завдяки даним від Euclid вчені отримали можливість більше дізнатись про розширення Всесвіту, виявити вплив невидимої темної матерії та темної енергії та дослідити фонове джерело, світло якого спотворене темною матерією між нами та джерелом.
«Я вважаю дуже інтригуючим, що це кільце спостерігали у добре відомій галактиці, яка вперше була відкрита в 1884 році», — каже Валерія Петторіно, науковий співробітник проєкту Euclid ESA. Вона зазначила, що ця галактика була відома астрономам дуже давно, проте це кільце ніколи раніше не спостерігалося. «Це демонструє, наскільки могутнім є Euclid, знаходячи нові речі навіть у місцях, які, як ми думали, добре знаємо. Це відкриття є дуже обнадійливим для майбутнього місії Euclid і демонструє його фантастичні можливості», — додала науковиця.
Про Euclid
Обсерваторію Європейського космічного агентства під назвою Euclid вивела на орбіту ракета SpaceX Falcon 9 1 липня 2023 року об 11:11 ранку за східним часом. Загальна місія Euclid — пошук невидимої темної матерії та темної енергії, яким підпорядковуються злиття галактик, розширення Всесвіту та рух окремих зірок. Завдяки отриманим даним вчені хочуть зрозуміти, як поводиться темний Всесвіт, щоб визначити вплив часу на наш космос. Euclid здійснює подорож до точки Лагранжа 2, яка знаходиться на відстані близько 1 мільйона миль (1,5 мільйона км) від Землі на протилежному боці від Сонця. Збір наукових досліджень буде тривати 6 років.
Потрібне щось надійне та стабільне в хаотичному світі? Зверніть увагу на гравітацію: вона була однакова завжди
Дослідники темної енергії довели, що одна з основних сил — гравітація — залишалася константою завжди. Це значить, що Ейнштейн був правий, а нам доведеться розбиратися, що саме стоїть за нинішнім розширенням Всесвіту. Universe Today публікує велику історію про це відкриття. dev.ua дає основне.
Космічний шпигун: що відомо про В’ячеслава Ониська, якого СБУ взяла за держзраду, і які дані він міг передавати ворогу
5 серпня на сайті СБУ з’явилася новина про те, що слідчі Служби повідомили про підозру колишньому заступнику керівника Головного управління розвідки Міноборони.
За даними слідства, генерал-майор «передавав російським спецслужбам таємну і цілком таємну інформацію щодо актуальної військово-політичної ситуації в нашій державі, … переправляв окупантам закриті дані про заходи, які проводять ЗСУ, та інші підрозділи українських Сил оборони для відсічі збройній агресії». Цим генералом-майором виявився такий собі В’ячеслав Онисько, який працював у космічній галузі України. Що саме робив Онисько, за який напрям відповідав і наскільки його робота може нашкодити Україні — в матеріалі dev.ua.
Очі, якими ми дивимося у Всесвіт. Навіщо людству такі телескопи, як «Джеймс Вебб» і «Габбл»
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» показав свої перші зображення, до яких цей проєкт ішов із початку 1990-х. До цього основним нашим «оком» у Всесвіт був «Габбл».
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі