💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Вікторія ГорбікТаке життя
19 вересня 2023, 15:42
2023-09-19
Близько 80 компаній виготовляють понад 100 дронів на місяць, але найбільші виробники не роздають інтервʼю — Михайло Федоров
В інтервʼю під час заходу «Редколегія. Саміт» голова Мінцифри Михайло Федоров розповів про розвиток «Армії дронів», «Армію РЕБУ» і ринок боєприпасів в Україні.
Ціль на наступний рік — забезпечити БПЛА в достатній кількості, щоб виконувати базові задачі, зокрема артпідтримка, патрулювання, спостереження за власними військами та за силами противника, без чого не можливо діяти, а також ударні роти ударними безпілотниками в достатній кількості.
За прогнозами міністра, у цьому році на кінець грудня виробництво БПЛА в Україні українськими компаніями збільшиться у 120–140 разів.
«Це не говорить, що ми — вау-супер, це говорить про те, що було мало», — говорить Михайло Федоров.
За словами міністра, за останні 4–5 місяців в Україні почалась локалізація українського виробництва безпілотників, зокрема, після збільшення дозволеної маржинальності з 1% до 25%. У наступному році планується збільшити виробництво, пік прийде на наступні 4–5 місяців, коли дадуть про себе знати всі зміни, прийняті до того.
Понад 100 дронів на місяць в Україні виготовляють наразі приблизно 80-90 компаній. Усього на ринку понад 200 різних компаній, від 3 людей і більше. Але, за словами міністра, найбільших виробників ми не знаємо, вони не роздають інтервʼю.
«У нас є круті підприємці, яких ми вмовили відкласти свої масштабні плани капіталізацій і послужити не на фронті, а скілами виробництва. І ось в наступні місяці дронів буде більше», — зазначає Михайло Федоров.
Про «Армію РЕБа»
Наступним кроком, як зазначає міністр, команда буде працювати над «Армією РЕБа».
«Ми зараз робимо те, що робили з дронами: опен-кол із військовими та виробниками, дослідження потреб і створюємо доктрину застосування РЕбу», — говорить Михайло Федоров.
За його словами, масштабування БПЛА без РЕБу, без протидії РЕБу і без власного РЕБу не буде давати такого результату. Тож задача наступного року — масштабувати, закрити базові потреби.
Крім того, важливо впроваджувати НАТівські стандарти застосування: в режимі реального часу необхідно розуміти, де всі БПЛА розміщені, хто на них літає, з якою ціллю, ділянки на фронті з меншою кількістю дронів, хто найбільш ефективний, розуміти причини різної кількості використаних дронів і наскільки виконують доктрину застосування та її актуальність тощо.
Про ринок боєприпасів
Команда Мінцифри, за словами Михайла Федорова, яка лібералізує нормативно-правові акти, розробила, доопрацювала її з командою міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Олександра Камишіна та прийняла постанову, яка відкриває ринок виробництва боєприпасів України. Крім того, в першому кварталі 2024 року за словами голови Мінцифри вже буде цифровізована логістика, що дозволить в режимі реального часу бачити всі наявні дрони та боєприпаси.
«З боєприпасами ринок вирішить питання, я дуже в це вірю, що стане більше компаній, які їх виробляють, держава повинна, звичайно, більше закуповувати та збільшити фінансування, і цифрова логістика дозволить приймати ефективні управлінські рішення», — зазначив Михайло Федоров.
Нагадаємо, згідно з проєктом держбюджету на 2024 рік на розвиток вітчизняного оборонно-промислового комплексу виділять 56 млрд грн, на закупівлю дронів — 48 млрд грн.