Волонтери придбали спецобладнання, передали його військовим, а ті самотужки збирають апарати, друкують комплектування на 3D-принтерах, решту запчастин закуповують гуртом за кордоном за низькими цінами. Системний підхід дав змогу зменшити собівартість дронів у середньому з п’ятисот доларів до двохсот — і налагодити масове виробництво.
Три типи дронів
За словами Олександра Яковенка, співзасновника благодійного фонду, дрон коштує до 8000 грн. «Є можливість зробити їх багато, тоді є можливість працювати проти живої сили — не тільки проти техніки. І є можливість спорядити більше пілотів, щоб працювати з цими дронами», — каже він.
Зараз фабрика виготовляє 5000 БПЛА на місяць — і це лише початок, кажуть організатори. Збирають передусім дрони-камікадзе. Вони здатні «працювати» по ворожих цілях на відстані до восьми кілометрів навіть в умовах радіоелектронної боротьби.
Військовослужбовець з позивним «Дід», якого цитують ЗМІ, це базова модель для захисників, вона призначена для ураження живої сили та техніки противника. В основному, використовуємо кумулятивні заряди вагою до 1,5 кг. «Він може навіть уразити танк з можливістю точного прицілювання у моторний відділ», — каже «Дід».
Найдорожчий БПЛА, що виготовляють на Одещині — дрон-бомбардувальник собівартістю в $1000. Він може здолати п’ятнадцять кілометрів, має камеру з десятикратним зумом, озброєння — кумулятивні та осколкові гранати.
Він несе собою вагу до трьох кілограмів і має шість систем скиду. Може одночасно скинути всі шість боєприпасів, може точково їх скидати, можна по заздалегідь запланованій траєкторії в умовних точках робити скиди.
І третій дрон — це маленький дрон-розвідник. Це можливість для нашої піхоти не робити розвідку самостійно. Його вартість дуже низька — десь до $50, і це дає можливість не ризикувати своїм власним життям, коли тобі потрібно зачистити, наприклад, будівлю чи пройти якийсь квартал в міській забудові.
Школа дронів
Водночас у межах проєкту разом із Нацгвардією волонтери створили школу пілотів БПЛА, адже керувати такими дронами значно складніше, ніж схожими цивільними: немає звичної стабілізації чи GPS-навігації. Навчання потребує щонайменше місяць часу, завдання-мінімум, щоб статистика уражених цілей була не нижчою за двадцять відсотків.
«Наразі ця школа працює тільки для військових. У майбутньому ми плануємо ще зробити для тих, хто планує йти в армію, а також для цивільних, тому що у моїй уяві ми повинні будувати таке громадянське суспільство, яке зможе протистояти ворогу у майбутньому. А ми розуміємо, що поблизу з таким сусідом ми завжди повинні бути готові», — каже Яковенко.
Усі виготовлені дрони волонтери передають військовим безплатно. Живе проєкт здебільшого завдяки донатам дружніх бізнес-партнерів, зокрема компанії Netpeak, про ініціативу якої ми писали раніше.
Надалі компаньйони планують створити групи безпілотників на базі кожного військового підрозділу ЗСУ. Поки ж ефективність виготовлених на Одеській фабриці дронів регулярно демонструють бригади Нацгвардії на лінії фронту.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі