💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Ігор Вишневський Стартап
21 жовтня 2024, 09:00
2024-10-21
CEO стартапу Norda dynamics, одного з переможців ІТ Arena 2024: «Якщо ідея унікальна, то вийти на ринок українського defence tech суперпросто. Знаю кейси, де гранти давали під якісь концепції на листочку, а не готові mvp-шки»
Кілька тижнів тому defence-стартап Norda dynamics отримав призове місце на ІТ Arena Startup Competition 2024. Зі слів одного зі співзасновників Дмитра Вовчука, стартап, який запустив масове виробництво систем автономного пілотування та наведення для БПЛА на початку нинішнього року, станом на вересень продав виробникам безпілотників вже 10 000 ліцензій.
dev.ua поспілкувався з іншим кофаундером і CEO Norda dynamics Назаром Бігуном, щоб дізнатися більше про стартап, плани на майбутнє, співпрацю з виробниками дронів, умови роботи та конкуренцію на українському ринку defence tech.
Назаре, вітаємо з нещодавнім успіхом на ІТ Arena! Якщо не секрет, як витратите призові кошти?
$5000 — це приємна сума. Але її дуже мало, якщо мова йде про інвестиції у виробництво, що можуть суттєво вплинути на цей процес. Можливо, за ці кошти ми закупимо обладнання, яке потрібно нам для R&D. Тобто для продовження ресьорчу наших наступних кроків.
Оскільки ми говоримо про стартап, то традиційно спитаємо — з чого все для вас почалося?
У 2022 році я і ще один кофаундер створили свою волонтерську організацію «Допоможи герою». Вона активно працює й зараз. Ми допомагали війську різними девайсами на кшталт приладів нічного бачення, тепловізорів, «мавіків» і так далі. У якийсь момент дуже «гарячою» стала тема fpv. Нам почали «прилітати» запити від військових насамперед на них. І ми почали шукати, де їх купити.
Почали розбиратися, чому так, і дійшли висновків, що основні проблеми — це ворожий РЕБ, радіогоризонт, за який «завалюється» дрон і зникає зв’язок, або ж недосвідчені пілоти. Ми стали думати, які з цих питань ми можемо вирішити й у який спосіб. Відповідно, почали шукати систему автоматичного доведення дронів до цілі. На той час на ринку, знову ж таки, була, мабуть, одна система українського виробництва і ще кілька дуже дорогих іноземних. Ми зрозуміли, що, напевно, треба писати самим таку систему. Знайшли Сашу, нашого теперішнього CTO, який на той час вже почав писати таку систему для «крил». Запропонували об'єднати наші зусилля — і таким чином, власне, й утворилася наша компанія.
Ви розповіли про початковий етап. А що стоїть на порядку денному Norda dynamics зараз? З якими проблемами стикаєтесь?
Тому система автоматичного доведення — це лише перший крок на шляху до цього. Відповідно, є логічні наступні кроки до автономності.
Стосовно проблем, які виникають на цьому шляху, то однією з них, я думаю, є вмотивовані талановиті кадри.
Другою проблемою я би назвав певний «природний» супротив інноваціям. Так вже побудований мозок людини, що щось нове завжди викликає проблеми, необхідність перелаштовуватися. Це не питання саме до військових, це проблема людей у цілому.
Тож дійсно буває так, що військовим, адже кінцевими користувачами нашої продукції є саме вони, важко вчити нові технології, особливо коли багато незрозумілого. Це теж потребує певного виходу з зони комфорту, хоча там насправді керування суперпросте.
Тобто, я би виділив два основних челенджі — як це поширити в маси, і цим зараз займаються всі виробники систем автоматичного доведення, і як подолати цей «природній» супротив до нових технологій.
Виробників БПЛА в актуальності вашої продукції не потрібно переконувати? Там є чітке розуміння?
Виробників не треба переконувати. Всі розуміють, що за цим майбутнє, і що потрібно підвищувати ефективність своїх дронів. Тож запит на це насправді великий.
Виробники зазвичай приходять до нас самі, і співпраця з більшістю з них рухається дуже просто. Але знову ж таки — як з ким. Хтось націлений на результат, і з ним інтеграція і взаємодія відбувається швидко. А хтось рухається повільно, тому що для них це не є основним пріоритетом. А пріоритетом, наприклад, є масштабування виробництва.
А які сигнали про свою систему автоматичного доведення отримуєте від самих військових, які вже мали з нею справу?
Найкращі відгуки — це відео, де вибухає руснява техніка. Загалом система зручна, керування просте, система досить добре керує БПЛА, тому відгуки позитивні. Є окремі нюанси — наприклад, зараз ми маємо кілька негативних відгуків, які стосуються відео. Але ми активно реагуємо на зворотній зв’язок і вирішуємо це.
Як ви оціните складність виходу на ринок українського defense tech для умовного стартапу, якщо абстрагуватися конкретно від вашої ситуації, а заміряти «температуру по палаті»?
Я вважаю, що все залежить від унікальності й актуальності ідеї. Якщо в тебе є ідея не створити чергову систему автоматичного доведення дронів, яка вже є якоюсь «надцятою» позицією в списку аналогічних розробок, а твоя ідея все-таки більш унікальна, то вийти на ринок українського «дефенсу» зі своїм стартапом суперпросто. Під це і гранти виділяються, і досить легко залучити кошти інвесторів. Дуже багато людей цим справді цікавиться — єдине: потрібно подумати, яку нішу ти хочеш зайняти.
Тобто залучити ресурси — не виглядає аж такою складною проблемою?
Цьому сприяє низка ініціатив, насамперед цим активно займається Brave1. Є також кілька інвестиційних фондів, які уважно слідкують за всіма стартапами у нашій сфері. Є багато angel-інвесторів, які щонайменше частину своїх інвестицій «вкидають» в стартапи з «дефенсу». Тобто, якщо в тебе є класна ідея, коло однодумців, або навіть ти сам просто готовий показати плюс-мінус якийсь робочий прототип, то залучити під це ресурси, за моїми відчуттями, зараз досить легко.
Інвестиції — це, звичайно, рушійна сила стартапу. Але є більш банальні, але від того не менш важливі речі. Чи нема на ринку кадрового голоду?
Кадрова ситуація у нашій сфері доволі складна. Я би сказав, що за талановитими інженерами йде велике полювання. Водночас, як я вже сказав раніше, дуже багато талановитих інженерів, які працюють в українському ІТ, чомусь не дивляться в сторону «дефенсу» й не рухаються туди. Хоча, як на мене, ці проєкти значно цікавіші, ніж писати якусь чергову crm-систему чи якийсь черговий вже нікому не потрібний додаток для лікарів. В жодному разі не хочу нікого образити чи знецінити чиюсь роботу, але мені здається, проєкти в defense tech зараз мають набагато більше сенсу і набагато більше відповідають цінностям людей.
Та все ж — люди у галузі таки є. Можливо, їх не так багато, як хотілося б, але, наприклад, у Norda Dynamics є великий волонтерський бекграунд. В Україні — велике волонтерське ком’юніті, у нас є доступ до нього. Тож воно допомагає нам знаходити дійсно вмотивованих людей, які розуміють, чому вони сюди прийшли й що їм потрібно, які розуміють цінність того, що вони роблять. Таким чином вибудовується дуже крута команда в плані цінностей і поглядів на життя.
Питання більш глобального масштабу — ми виграємо чи програємо війну дронів?
Мені важко судити на прикладі якихось цифр чи конкретних розробок, тому що в нас дуже обмежений доступ до інформації про інновації ворога. На мою думку, у нас є дуже класні розробки, яких немає у супротивника. Але їм теж, на жаль, є чим похвалитися — хоча би ті ж Zala і «Ланцети».
Тож у мене немає відчуття, що ми виграємо цю гонитву, але в мене і немає відчуття, що ми її програємо. Факт лиш у тому, що у ворога набагато більше ресурсів.
Чи є українське defense tech ком’юніті середовищем конкуренції? Чи це швидше середовище взаємної підтримки?
Ком’юніті в нашому defense tech-секторі є, хоч воно і відносно невелике. Принаймні, коли їздиш на якісь defense-експо в Україні й різноманітні хакатони, то зазвичай зустрічаєш там одних і тих же людей. Час від часу з’являються і нові обличчя, але в цілому всі один одного знають.
У нашому секторі присутня конкуренція, але вона здорова. Ми вболіваємо за всі стартапи, а конкуренція допомагає швидше рухатися і прискорюватися всій галузі. Так чи інакше, наша діяльність спрямована на одну основну спільну ціль.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі