💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаРобота
28 серпня 2023, 09:22
2023-08-28
Українські айтівці тримаються за роботу, як за рятувальний круг. Компанії рапортують про рекордно низькі показники плинності кадрів і пояснюють, що сталося
Частка звільнень в українських IT-компаніях подекуди на рекордно низькому рівні, оскільки фахівці не ризикують відмовлятися від роботи. За даними роботодавців, показник плинності кадрів подекуди сягає рекордно малих цифр порівняно з довоєнною динамікою. dev.ua розпитав представників IT бізнесу про те, наскільки активно нині у воєнних реаліях айтівці змінюють роботу, а компанії знаходять заміну тим, хто пішов.
У EPAM Ukraine зазначають, що загалом за останніх півтора року в компанії спостерігають рекордно низький рівень плинності з ініціативи спеціалістів. «Проте, частина спеціалістів ЕРАМ виїхали за кордон, рятуючись від війни, і легалізувалися там. Саме релокейт став одним з найбільших чинників зменшення кількості спеціалістів в ЕРАМ Україна у порівнянні з довоєнними показниками», — пояснюють в EPAM Ukraine.
«Рівень плинності кадрів знизився і в компанії Sigma Software. Це пов’язано з декількома причинами — спеціалісти обережніше ставляться до зміни місця роботи. У перший пріоритет вийшли стабільність, позиція компанії щодо війни та її реальні дії у сфері корпоративної соціальної відповідальності — підтримка мобілізованих та ЗСУ, підтримка фахівців тощо», — зазначає Юлія Остроух, Head of HR Department у Sigma Software. Також в компанії однією з причин такої динаміки називають той факт, що рівень пропозицій на ринку знизився.
Порівняно з 2021 і навіть 2022 роком показник плинності кадрів знизився майже вдвічі у Ciklum. «Очевидно, що на це впливає складна ситуація на ринку, викликана повномасштабним вторгненням: скорочення обсягів бізнесу в Україні демонструють практично усі сервісні компанії, які працюють з іноземними замовниками. Тому кандидатів зараз суттєво більше, ніж вакансій», — пояснюють тренд у компанії. Крім того, зауважують тут, спостерігається і зниження рівня компенсації. За таких умов, кажуть у Ciklum, пошук нового роботодавця може тривати порівняно довго, особливо для початківців, а компенсація може бути нижчою від тієї, на яку фахівців наймали до середини 2022 року. «З урахуванням цих обставин професіонали менш схильні до радикальних змін. Водночас важливу роль у зниженні плинності відіграла й наполеглива робота нашої HR команди, яка працює з командами, аналізує тренди та проактивно докладає зусиль для утримання цінних спеціалістів в компанії», — повідомили в IT-роботодавці.
Слід також зазначити, що у Ciklum не було бізнесу в росії, а позиція щодо підтримки України була однозначною з 2014 року. «Тому від початку повномасштабного вторгнення наші колеги були впевнені, що ми маємо спільні цінності та переконання», — зауважили в Ciklum.
В Innovecs показник «плинність кадрів» (attrition rate) ми завжди вимірювали у двох площинах — voluntary та involuntary. Voluntary, пояснюють в компанії, означає, що людина йде з команди за власним бажанням, через власне бачення майбутнього. До повномасштабного вторгнення в нашій компанії цей річний показник складав 25% — він збігався із середнім показником по всій галузі на українському ринку.
«У цьому році ми маємо статистику за неповні 8 місяців. Якщо екстраполювати дані на 12 місяців, то виявляється, що наразі voluntary attrition rate складає 1,5%. Звичайно, свою роль відіграють зовнішні фактори — криза на глобальному ринку, війна, зниження попиту з боку клієнтів. Але я бачу, що для людей також надважлива підтримка команди, відчуття себе частиною чогось більшого. Думаю, що в ці непрості часи українці гуртуються й хочуть зберігати міцні зв’язки з колегами, компанією», — коментує Ольга Прихно, Chief People Officer/Chief Finance Officer.
В Intetics показник плинності кадрів скоротився у порівнянні з довоєнним періодом, а саме з 32% до 14%. В компанії пояснюють ці цифри небажанням співробітників змінювати місце роботи в часи глобальних змін. «Нестабільність галузі, скорочення вакансій — це все спонукає IT-спеціалістів триматися за роботодавця та не ризикувати виходити на ринок», — кажуть в IT-роботодавці.
А в Netpeak Group з врахуванням показників за перше півріччя 2023 року передбачають зниження плинності персоналу на 7% у порівнянні з 2021 роком та на 12% у порівнянні з 2022 роком. «Це свідчить про те, що ми працюємо над нашим показником eNPS та Zero-HR стратегіями, а це і робота з менеджментом, навчанням співробітників, працюємо над описами, алгоритмізаціями, автоматизаціями процесів, покращенням соцпакету, а також робота з кар'єрним треком спеціалістів не були марними і дають результати у довгостроковій перспективі», — пояснюють в компанії.
Також тут спостерігають зміни у факторах, які впливають на плинність персоналу. Один з них — це релокація в інші країни та процес адаптації там. «Ми відзначаємо, що релокацію вже не сприймають як тимчасове явище на кілька місяців, а, навпаки, співробітники починають вбачати у цьому можливість для осідання та побудови свого життя у новій країні. Тому певна частка співробітників йдуть за власним бажанням, щоб почати працювати в інших країнах», — пояснюють в Netpeak Group.
За результатами 2023 року в компанії спостерігаємо позитивні тенденції в зниженні плинності персоналу під час періоду адаптації. Зокрема, плинність під час випробувального терміну зменшилась на 50% у порівнянні з 2022 роком.
У порівнянні з довоєнним періодом, показник плинності кадрів нижче і в Levi9. «В процесі дуже важливі спільні цінності, а саме — підтримка армії, допомога тим, хто її потребує у складні часи, підтримка ментального стану та подальший професійний розвиток колег», — пояснюють в компанії.
Наталія Вєтрова, Human Resources Lead у Techiia Holding каже, що протягом травня-червня цього року, команда операційної компанії скоротилась на 17%: деяких фахівців перевели в активи групи, а декого звільнили. «Після, а саме в липні-серпні плинність кадрів повернулась на довоєнний період. Станом на серпень 2023 року показник плинності складає 1,64%. За той же період 2021-го — 1,2%. У 2022 році — 2,4%», — розповідає вона.
Цікава ситуація в продуктовій компанії Railsware — ситуація тут не змінилася — показники плинності кадрів до і після 24 лютого 2022 співставні, зауважили в компанії.
А в Kyivstar Tech у 2023 плинність дуже низька, 0–1%, тоді як до повномасштабної війни ця цифра сягала і понад 10%. «Звісно ситуація на ринку має свій вплив на цей показник. Але ми невтомно працюємо над покращенням нашого EVP, тому впевнені, що команда залишається з нами оскільки їй подобається саме у нас», — зазначають в компанії.
Натомість у Pin-Up Tech на поточний момент плинність кадрів складає 14%. «Якщо порівнювати з 20% на початку 2022 року, то можна сказати, що в поточний час більшість фахівців віддають перевагу професійному розвитку в рамках однієї компанії замість пошуків нових кар’єрних можливостей», — відзначають у компанії.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
«Моя фінансова мета — накопичити $1 000 000, щоб мати пасивний дохід і жити на нього». Як айтішники витрачають гроші та в що інвестують
Зарплата айтішників в Україні — одна з найвищих. І ІТ-галузь під час війни — єдина галузь, яка зростає, попри війну. А айтішники — серед тих, хто найактивніше підтримують армію. Середній місячний донат айтішника становить 10% від зарплати, або $270. dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують під час війни.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю, аби влаштуватися маркетологом в IT-компанію: 30 запитань і поради від досвідченого фахівця
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди та отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Маркетинг спеціаліст IT-компанії Universe Катерина Скрипка розповіла, що треба знати та як вдало пройти співбесіду в IT-компанію маркетологам-початківцям.
«Я вигоріла настільки, що вже не могла дивитися на комп'ютер». Історія QA-інженерки про великі гроші, безглузді купівлі, вигорання та дауншифтинг
Хмельничанка Олена Шеліна ― айтішниця, яка настільки вигоріла на роботі, що вирішила покинути IT-сферу та докорінно змінити своє життя. За 9 років роботи в IT дівчина пройшла всі ступені кар’єрного зростання, змінила кілька компаній і навіть напрямів. Та прокинувшись одного ранку, вирішила, що більше не зможе виконувати свою роботу якісно. Дівчина переїхала в село, завела господарство та повністю змінила професію. Розповідаємо її історію.
Да очевидно что украинскому ит полнейшая жопа. Все кто могут - валят за границу за большое бало. Прикол в том, что и стране полная жопа. И тут не будет перспектив в ближайшие 30-50 лет
Да очевидно что украинскому ит полнейшая жопа. Все кто могут - валят за границу за большое бало. Прикол в том, что и стране полная жопа. И тут не будет перспектив в ближайшие 30-50 лет
Голос відчаю з гулагу 🤦