Як поводитися і що робити, коли мій світ навкруги мене рушиться і здається, що майбутнього нема: поради психолога
Коли стикаєшся з жахливим і неочікуванним, першою реакцією є шок. Він триває від пари годин до кількох днів. А потім повертаються базові емоції і можливий вихід у різні стани. Як жити в такій реальності, пояснює практичний психолог вiд MeClee Катерина Панасюк, яка як і тисячі інших українців виїхала з різних міст, тікаючи від війни.
Коли стикаєшся з жахливим і неочікуванним, першою реакцією є шок. Він триває від пари годин до кількох днів. А потім повертаються базові емоції і можливий вихід у різні стани. Як жити в такій реальності, пояснює практичний психолог вiд MeClee Катерина Панасюк, яка як і тисячі інших українців виїхала з різних міст, тікаючи від війни.
У шокові моменти інакше відбувається зіткнення з невідворотньою реальністю. Поступово намагаєшся її усвідомити, але це не відбувається на одному диханні. На цій стадії нарастають різні емоції. І тут дуже важливо пам’ятати, що вони є абсолютно нормальною реакцією на ненормальні обставини.
Можуть виникати «психологічні качелі», коли емоції кардинально змінюються:
Фаза розчарування неминуча. Але якщо у людини достатньо психологічних ресурсів, вона буде долати травматичну подію. Якщо ж ні, виникає «застрявання» у травмі. При виході зі стресу відновлюється почуття реальності, відновлюються когнітивні функції, проводиться аналіз ситуації, робляться висновки, як інтегрувати отриманий досвід в життя.
Отже, ключовим моментом подолання кризи є пошук ресурсів. Де їх взяти? Вам не потрібно далеко бігти, все необхідне поруч — це ви. А саме:
Ваше тіло.
І ваше мислення.
Банальні питання про повноцінний сон, харчування та адекватне фізичне навантаження. Якщо ви «відремонтуєте» цю сферу, вам вдасться вирішити 50% складнощів. Отже, не нехтуйте ними, а візьміть на опрацювання.
Відчути себе в безпеці: фізично та психологічно. Якщо нема можливості фізично переміститися в безпечне місце, вкрай важливо знайти свій внутрішній осередок рівноваги. Можливо, так ви себе почуваєте, розмовляючи з кимось, або займаючись якоюсь вправою.
Оплакування втраченого. Зціленя відбувається через проживання спектру емоцій. Це не означає, що ви мусити плакати. Ні, означає не тікати від своїх почуттів. І якщо сумно — сумувати, якщо гірко — горювати. Це означає приймати себе і свої реакції.
Якщо ви знаходитесь в тилу, ви можете зтикатися з виною вижившего. І тут важливо не давати заморожувати себе в бездіяльності. Навіть самі прості речі, які вам підконтрольні, будуть цілющими. Які у вас сильні сторони? Визначтесь, що ви робите і робіть це добре.
Заведіть собі ритуали. Традиції підтримують стабільність і допомогають врівноважуватись. Це може бути все що завгодно, головне, доступне прямо зараз. Може це буде чистка зубів щовечора, ранкова зарядка, а може телефонна розмова з другом.
Найважливіше питання: «Що ви можете сьогодні зробити?». Не через тищу років, а прямо сьогодні. Зараз змінюється масштаб плануваня. Не можете запланувати на рік, заплануйте на місяць. Неможливо? Заплануйте на стільки, на скільки можете. На тиждень чи день, чи на 5 хвилин. Ви контролюєте стільки, скільки можете. Не більше не меньше. Але це вкрай важливо побачити.
І звичайно, якщо є об’єктивна можливість, зверніть увагу на зовнішні ресурси, для підтримки себе.
Розмови з друзями, родичами, з тими, хто на вашій хвилі і розуміє вас.
Робочий колектив.
Групи підтримки, робота з психологом.
Благодійні організації, діяльність яких направлена на матеріальну та на психологічну підтримку.
Люди, які пережили травматичні події і опрацювали ці переживання, особистісно зростають. Переосмислюються пріоритети та цінність життя.
Хочеш стати 3D-художником у геймдеві та створювати героїв, що підкорять серця гравців? 5 курсів, які допоможуть це втілити
Мрієте потрапити в геймдев, щоб оживляти героїв і малювати фантастичні об'ємні образи, які б захоплювали та дітей, і дорослих? Тоді вам у 3D. Але цьому доведеться повчитися. І dev.ua знає, де почати і як покращити скіли вмілим художникам.
Простір та час, герої грецьких міфів та права жінок: добірка курсів для розширення кругозору + книги
Онлайн-школи та міжнародні платформи пропонують різні курси з програмування, дизайну, менеджменту та інших сучасних спеціальностей. Але де знайти курси, які допоможуть розібратися у знаменитих грецьких героях та прокачають ваші знання з філософії та історії? Зібрали для вас добірку безкоштовних курсів, які точно зроблять вас найерудованішим у компанії.
«Я зіштовхнулася із провиною вцілілого — за кожне бажання випити кави я відчувала сором». 4 історії айтішниць, що ходять до психотерапевтів
Психотерапія — запорука заощадження ментального здоров’я для багатьох представників IT-галузі. Хтось йде «лагодити мізки» до фахівця після перевантаження на роботі, хтось працює над інтроверсією, а комусь просто складно даються взаємини в колективі.
dev.ua відновлює цикл матеріалів про Mental Health в IT. Сьогодні — історії чотирьох фахівчинь з Quarks, ELEKS та Parimatch Tech, які, окрім IT, увійшли й у терапевтичну практику.
Навчись професії майбутнього вже сьогодні: 7 курсів з bigdata, Web 3.0, діджиталу та метавсесвіту + книги
Метавсесвіт, тотальний діджитал, Web 3.0 та інтернет речей вже зовсім поруч. Не секрет, що наше майбутнє — в цифрі, вмінні аналізувати великі обсяги даних і робити висновки, виходячи з виявлених трендів та знайдених тенденцій. dev.ua зібрав добірку курсів за професіями майбутнього, які навчать працювати з даними, розуміти бігдату і не лише.