Кембріджські вчені розробили роботизований великий палець, який може стати шостим у долоні. Ось, як він працює
Вчені успішно розробили новий, керований протез додаткового пальця, який може підвищити продуктивності.
Вчені успішно розробили новий, керований протез додаткового пальця, який може підвищити продуктивності.
Вчені успішно розробили новий, керований протез додаткового пальця, який може підвищити продуктивності.
Дослідники з Кембриджського університету кажуть, що роботизований великий палець може допомогти розширити можливості людської руки, від перенесення кількох склянок з напоями та тасування гральних карт до виконання операцій, пише Euronews.
«Ми також дуже раді потенційним можливостям використання великого пальця для підвищення продуктивності в робочих умовах, особливо тих, хто покладається на вправність рук для виконання своєї роботи», — сказала Тамар Макін, професор когнітивної нейронауки в Університеті. Кембриджа.
За словами вчених, додатковий роботизований палець може допомогти де завгодно, наприклад, робітникам, які намагаються спаяти складний набір, або навіть хірургам, яким доводиться вправлятись з багатьма інструментами одночасно.
Дослідницька група каже, що третій великий палець контролюється датчиком тиску, розміщеним під кожним великим пальцем або стопою. Тиск з боку правого пальця тягне третій великий палець через руку, тоді як тиск лівого пальця тягне великий палець вгору до пальців. Ступінь руху третього великого пальця пропорційна прикладеному тиску.
Дені Клод, розробниця третього великого пальця, каже, що пристрій простий у використанні.
«Будь-який інструмент, яким ми навчимося користуватися в повсякденному житті, вимагає невеликої підготовки та досвіду в контексті нашого дня. Великий палець нічим не відрізняється, але що справді захоплююче у великому пальці, так це те, що він здається справді складним із самого початку, а насправді це ні», — сказала Клод.
Вона додала, що люди можуть використовувати його за хвилину, не потребуючи років для навчання.
Дослідницька група каже, що роботизований пристрій також може запропонувати підтримку тим, хто цього потребує.
«Незважаючи на те, що великий палець призначений для здорових людей, ми можемо легко уявити ситуації, коли люди з обмеженими можливостями могли б насолоджуватися або отримати користь від додаткової допомоги великого пальця, тому ми намагаємося створити великий палець як альтернативу традиційним допоміжним технологіям, — сказала Макін.
Дослідники сподіваються, що після подальшого тестування третій великий палець зможе змінити людські здібності.
Пристрій вперше продемонстрували ще у 2022 році на літній науковій виставці Королівського товариства. Тоді його протестували майже 600 людей і лише четверо з них не змогли використовувати роботизований великий палець. Причинами тоді стало те, що він не надійно триматись в їхній руці, або тому, що вони не могли контролювати його ногами.
Згідно з результатами, опублікованими в Science Robotics у травні, «98 відсотків учасників змогли успішно маніпулювати об’єктами за допомогою додаткового великого пальця протягом першої хвилини використання, без суттєвого впливу статі, руковолодіння чи схильності до хобі, пов’язаного з руками.
«Це технологія, яка спеціально розроблена для здорових людей, людей з двома руками і п’ятьма пальцями, щоб дозволити їм робити більше руками», — сказала Макін.