15% знижка до кінця березня! Рекламуйся в Telegram-каналі dev.ua 🧑💻
Марія БровінськаГаряченьке
1 листопада 2021, 18:28
2021-11-01
Історія успіху або успішний хайп? За день «капіталізація» Rozetka зросла до $10 млрд. До чого тут Kaspi й monobank
Дискусії навколо ймовірної покупки казахстанською Kaspi найбільшого українського e-commerce проєкту Rozetka дійшли до топ-менеджменту українських технологічних компаній.
Дискусії навколо ймовірної покупки казахстанською Kaspi найбільшого українського e-commerce проєкту Rozetka дійшли до топ-менеджменту українських технологічних компаній.
Вперше про те, що Kaspi розглядає покупку Rozetka, повідомив ain.ua з посиланням на власні джерела, які не розкрив.
«Due diligence угоди, ймовірно, проводить юридична компанія Avellum, з’ясувала дослідницька компанія Molfar», — писали ain.ua.
dev.ua спробував верифікувати інформацію СЕО Molfar Артема Старосека. Але той сказав наступне: «Ми не робили повідомлення, ain.ua звернувся до нас для перевірки слуху, і ми все, що знайшли, віддали журналістам. Все, що ми з’ясували, ми віддали журналістам ain.ua — матеріали тепер їхня власність. Я не маю права щось додатково говорити», — повідомив він.
За даними Старосека, угоду веде компанія Avellum. Але там відповідати на питання dev.ua відмовилися.
Разом з тим фінтех-експерт Іван Істомін, який був керуючим директором Альфа-Банку в Казахстані, говорить, що угода цілком можлива. «Як один з варіантів цілком може бути. Питання в ціні», — сказав він dev.ua.
Але так позитивно думають не всі. «Не думаю (що Rozetka), швидше hotline.ua. Rozetka занадто дорога», — сказав dev.ua співрозмовник, що добре орієнтуються на fintech-ринку України та Казахстану.
Kaspi націлився на Kasta замість Rozetka. Що це таке і скільки може коштувати?
Роман Катеринчик, засновник фінтех-проєкту MyCredit, називає ймовірну угоду цілком логічним розвитком подій. «Адже в такому випадку Kaspi отримує велику частку ринку і перевагу стосовно всіх гравців. І відповідь на питання, як конкурувати з mono», — вважає він.
При цьому він вважає, що такий хід з боку Kaspi може бути занадто агресивним. «Потрібно не забувати, що таке капіталізація, і чому вони можуть собі дозволити настільки агресивно заходити на ринок. З моменту розміщення на Лондонській біржі оцінка зросла з $6 до $20 млрд», — говорить він.
За версією Катеринчика, після першого кроку — покупки Portmone — покупка ліцензії Банку (БТА Банк — крок другий) логічно купити онлайн-рітейлера. При цьому, за його розрахунками, вартість платного сервісу казахстанцям обійшлася в $10 млн, ліцензія банку — в $5 млн, рітейлер же може коштувати $600-800 млн.
«Разом твої витрати складуть $820 млн, а ринкова капіталізація з урахуванням агресивного виходу на 40-мільйонний ринок збільшиться мінімум відсотків на 30% (у грошах це може бути $4-6 млрд).
Зараз капіталізація Kaspi, за даними LSE, становить $27,8 млрд.
Тим часом хвиля слуху про покупку Владислава Чечоткіна стала предметом дискусії і в колі Фінтех-топів. «Kaspi веде переговори про покупку Rozetka. Ось це вже цікаво. Реальна цінність Rozetka при реалізації тієї моделі, яку Kaspi виконав у 19-мільйонному Казахстані, в українських реаліях, не менше $10 млрд», — написав співзасновник monobank Олег Гороховський у своєму Facebook.
За його словами, маркетплейс — ядро їхньої SuperApp. «Краще б Rozetka сама пішла в цей бік, або об'єдналася з нами, наприклад, а так ця угода буде схожа на продаж сировини для переробки в SuperApp», — вважає співзасновник mono.
Тим часом співзасновник Rozetka Владислав Чечоткін на питання dev.ua про те, чи дійсно йдуть перемовини про покупку Rozetka, відповів коротко: «Маячня». І додав: «З моменту публікації статті в ain оцінка вже зросла в 15 разів, судячи з пропозиції Гороховського. Думаю варто ще Безосу написати, може він теж в торги вступить?», — написав він.
«Пікіруючий літак». CEO Rozetka про звільнення айтішників, збитки та дефіцит техніки
СЕО Rozetka Владислав Чечоткін дав для Forbes перше інтерв’ю з початку війни. В ньому розповів, чому компанія звільнила айтішників, яких управлінських помилок можна було уникнути, щоб врятувати співробітників і магазини, та чи передрікає Rozetka дефіцит техніки в Україні через війну.