💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Наталя ХандусенкоРобота
29 жовтня 2024, 14:19
2024-10-29
Розробник погодився на співбесіду, яка стала його «найгіршим рішенням за майже 6 років досвіду»
До Java Developer Валерія Васильківського звернулася українська продуктова компанія з пропозицією пройти в них співбесіду. Валерій погодився, про що потім дуже сильно пошкодував.
«Сидиш ти собі тихесенько, розробляєш гру на UE і тут тобі пише українська компанія з власним продуктом і пропонує пройти співбесіду, бо їм прям украй потрібен Java dev», — так почав свою розповідь Валерій Васильківський в LinkedIn.
Розробник погодився, тим паче увесь стек до вакансії йому ідеально підходив: Java 17-21, повна архітектура зі Spring Boot для швидкої розробки, Cloud рішення тощо.
Першу зустріч проводила HR, молода дівчина, яка розповіла про компанію у дуже офіційному тоні, що вже трохи спантеличило айтівця.
«Щоб бути чесним, вже від цього стало ніяково, бо я дуже відкрита людина і звик до більш практичного спілкування і вирішування проблем, без зайвих балачок та перекусів так мовити», — зазначив Валерій.
Також запитала про досвід, який був більший, ніж описувала HR, яка весь час усе записувала. А потім посміхаючись сказала, що в них чотири етапи співбесіди.
Перша зустріч — це і був перший етап співбесіди, який передбачає знайомство з ейчаром.
Під час другого етапу кандидат умикає камеру, ще раз має розповісти HR всі технології, які використовував.
«Вона знову все записує на папірець і потім при ній пишеш тестове завдання, — каже Валерій. — І це не те тестове, про яке ви могли б подумати, це буквально форма гугл із питаннями по Java, питання формату «300 найтупіших запитань для джуна, на які я сам не буду знати відповіді, бо це ніколи в житті не буде існувати в реальному проєкті».
Як приклад безглуздих питань розробник навів наступне: «чи відпрацює System.exit () в блоці finally і чи завжди блок finally буде відпрацьовувати, назвіть кейси, якщо не буде».
«Крім цього, було одне завдання на SQL-запит, завдання було на join, але дуже смішне, там вони зробили одну таблицю і треба робити join на неї ж, тобто люди навіть не подумали зробити нормалізацію для такого тестового», — додав айтівець.
«Я вже сиджу це все пишу й відчуваю себе ну прямо дурнем, я в одні руки писав мікросервісні рішення на фрилансі за куди більшу компенсацію, а тут якесь ідіотське тестове, на яке лише одне питання, відповідати прямо як дурень чи він хоче від мене за 20 хвилин на 18 питань розширену відповідь по кожному?», — далі розповідає Валерій.
Розробник думав, що це стрес-перевірка, тому швидко написав розгорнуті відповіді.
«А тепер увага, не дійшло навіть до розмови з девом, тобто всі два тижні мене просто мучив якийсь HR, який працює по скрипту, робить по мені якісь нотатки й просто витрачає мій час», — підсумував розробник.
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю в DevOps: 30 запитань і поради досвідченого ліда
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Ельдар Алієв, Lead DevOps Engineer у SoftServe, розповідає, що треба знати, щоб отримати перший офер DevOps і дає поради джунам від досвідченого сіньйора.
Історія ні про що. Як завжди, неймовірно розумний розробник і наймар з інтелектом сороки. Класика
До адміністрації сайта: звільніть вашого контент-мейкера, спробуйте з ChatGPT, він краще справиться
Історія ні про що. Як завжди, неймовірно розумний розробник і наймар з інтелектом сороки. Класика
До адміністрації сайта: звільніть вашого контент-мейкера, спробуйте з ChatGPT, він краще справиться