Безлім вакансій для пошуку intern та junior! Заходьте на jobs.dev.ua і розміщуйте вакансії! 🧑💻
Вікторія ГорбікІсторії
7 червня 2022, 09:03
2022-06-07
«Він буде, як iPhone 13 Pro» серед пауербанків. Українські винахідники розробили надсучасний пауербанк для військових з обмотаних скотчем залізяк
Українських винахідників, які і раніше вражали своїми розробками, війна не тільки не зупинила, а навіть підштовхнула. Цього разу українці показали нам унікальний пауербанк, який заряджається за 15 хвилин від авто, може його навіть «прикурити», працює, як генератор, не боїться води та просто по-військовому стильний. Його представили співзасновник компанії Євген Алєкєєв, співзасновник та керівник виробничого процесу Андрій Мельниченко.
До війни компанія теж виготовляла пауербанки, але для електромобілів. Тож досвід у нього є чималий. Але зараз він не захотів вдаватись до подробиць про той бізнес, як він сам каже, тому що не хоче на цьому рекламуватись.
Українських винахідників, які і раніше вражали своїми розробками, війна не тільки не зупинила, а навіть підштовхнула. Цього разу українці показали нам унікальний пауербанк, який заряджається за 15 хвилин від авто, може його навіть «прикурити», працює, як генератор, не боїться води та просто по-військовому стильний. Його представили співзасновник компанії Євген Алєкєєв, співзасновник та керівник виробничого процесу Андрій Мельниченко.
До війни компанія теж виготовляла пауербанки, але для електромобілів. Тож досвід у нього є чималий. Але зараз він не захотів вдаватись до подробиць про той бізнес, як він сам каже, тому що не хоче на цьому рекламуватись.
«Халепа» після 24 лютого
Свою розповідь Андрій почав з дня, який перевернув всі наші життя.
«В цю халепу я потрапив 24 лютого, коли маленький пенсіонер напав на нашу країну», — каже Андрій Мельниченко.
Його дім знаходиться поблизу аеропорту, тому, як тільки почалась повномасштабна війна, Андрій разом із сім’єю виїхали: «Візок, дитина та одна сумка. Взяли те, що вмістилось в руки».
Чоловік відправив близьких у безпечне місце, а сам, як каже, вирішив, що «треба щось думати». Спробував потрапити у військо, але потім вирішив, що допомогти країні зможе тим, що вміє найкраще.
«Олексій сказав, що я ж не зможу орків вбивати, тобі треба робити те, що вмієш найкраще. А я найкраще можу збирати батареї», — аргументує винахідник.
Каталізатором стала ситуація, коли на 13-градусному морозі у Андрія постійно розряджався телефон. І у Фастівському районі, де він на той момент знаходився, Мельниченко не міг доповісти, що він спостерігає на тому боці своєї ділянки.
Саме в цей час, на другому тижні військових дій Євген ініціював виробництво павербанків.
«Я знаходився за заході, куди вивіз декілька сімей та налагодив їх побут. Далі був пошук стратегії, як повертатися до роботи, і було вирішено створити павербанк», — згадує співвласник Євген Алєкєєв.
Перші кошти для запуску виробництва та закупівлі електроніки він перераховував сам, далі вкладались вже всією командою.
Відразу до діла
Думки чоловіка не розійшлися з ділом. І, щоб не відкладати задумане, наступного ранку після морозного дня Андрій вже їхав із колегою до «Епіцентру» по запчастини. На складі компанії, за його словами, були запаси літія на 1000 пауербанків, тому придбавши комплектуючі, вони одразу почали «щось майструвати».
«Там були деталі й шматки заліза, які ще від діда залишились. Їм було понад 50 років», — згадує він свій перший виріб.
фото Scat
Так, перебравши безліч китайських мікросхем та плат, використавши все, що знайшли в коморі, навіть кнопки, яким було під 30 років, винахідники зробили перший прототип.
Еволюція пауербанка
На 30-й день війни Мельниченко вже був в Києві, та за зібрані гроші вони з командою змогли зробити перший зразок.
«Скотчем перемотаний, але працює, просто він був некрасивий», — згадує Андрій.
Далі почалась робота з металом, щоб зробити пристрій захищеним в умовах війни.
За допомогою знайомого Андрія, власника металозаводу, на якому виготовляли броньований метал для українських військових, інженери конструкторського бюро разом з командою винахідників розробили корпус пауербанка.
фото Scat
За словами Мельниченка, зараз пристрій закритим можна кинути в воду на глибину 50 см, і йому нічого не буде, не кажучи про дощ. Якщо залишити пауербанк відкритим, то максимум може згоріти плата ціною 300 гривень, а сам пристрій залишиться неушкодженим.
фото Scat
Але найважчою деталлю пристрою, яка «з’їла» три тижні, для команди розробки була засувка корпуса. Складність була в тому, щоб вона витримала вібрації, працювала в будь-яких умовах та мала фіксацію. Такої комплектуючої довго не було в наявності.
Що може Scat
Від звичайного пауербанка пристрій відрізняється майже всім. «В першу чергу — це всеїдність: сонячна батарея, автомобіль, розетка на 220 — це все можливість поповнити його заряд», — уточнює Олексій. За 15 хвилин пауербанк заряджається від двигуна авто на 60%, а через звичайну розетку у 220 вольт пристрій дозаряджується після цього за 4 години.
фото Scat
По-друге, він має надміцний вологозахищений металевий корпус. Повний комплект важить всього 8 кг. Строк роботи у цього пауербанка 8 років.
«Захисники можуть підбігти до будь-якої техніки, завести її, зарядити пауербанк за 15 хвилин та знов бігти в ліс і сидіти там два тижні», — запевняє Андрій Мельниченко.
Scat може до 100 разів зарядити телефон, 20 раз ноутбук, лампочка може горіти до 100 годин. Його потужність складає 240 000 mAh, але може бути збільшена під замовлення.
І остання суперздібність цього пристрою — пауербанки можуть об’єднуватись між собою та збільшувати потужність.
«Два з’єднані пауербанки дають змогу зварювати листи твердого металу», — розповідає винахідник те, що перевірив власноруч.
Як Scat потрапив до військових?
Мельниченко говорить, що допомогло «сарафанне радіо»: «Ми зробили відео із закритим доступом в YouTube та почали відправляти його всім захисникам, кого знали».
фото Scat
Пристрій почали замовляти. Серед покупців були і військові, і звичайні громадяни. Дехто замовляв як для себе, а потім дарував хлопцям на фронт.
Один пауербанк «купив» Олексій Діденко, а на вторговані гроші команда змогла замовити металеві корпуси для нових пристроїв. Ціну придбання ні Андрій, ні Олексій не кажуть.
Наразі розробники поставили до українських військових вже 13 Scat-ів і майже готові до відправлення ще 17.
Всі гроші у справу
Щоб розпочати виробництво, команда, як висловлюється Андрій, «нашкребла» грошей. Спочатку співзасновники вкладали власні. Потім продавали досерійні зразки цивільним, щоб мати змогу виготовити військовим повноцінний пристрій.
З донатів був лише один небайдужий з Америки, який перерахував для розвитку пауербанків 14 000 грн.
Крім того, всі гроші сім’ї Андрія теж пішли у справу: «Я заправляв машину та іздив купувати залізяки для пауербанка».
Так, на складі фірми був літій, але все інше коштує грошей, а за словами Мельниченка, в умовах війни воно коштує у півтора раза дорожче.
фото Scat
Компанія працює за рахунок продажу пауербанків. Військовим розробники їх віддають за $450. Це майже собівартість, націнка невелика, аби лише покрити заробітну плату, як акцентує Євген Алєкєєв. Для цивільних кожен пауербанк коштуватиме приблизно на $100 дорожче. Ці кошти йдуть на розвиток та доробку пристроя.
Виробництво
Команда працює в цеху, де конвеєрна лінія становить 21 метр, там можуть розташовуватися 12 спеціалістів. Але зараз на виробництві працюють до десяти людей.
фото Scat
Вони пишаються своєю командою і кажуть, що у кожного з розробників в команді є своя місія, і всі генії на своєму місці.
«Якщо всі будуть вухо, то хто буде ноги», — жартує Мельниченко.
При повному завантаженні в день можна виробляти по 10 пауербанків. Оскільки є брак коштів, то збирають їх по факту замовлення. На сьогодні це 2 пауербанки в день, повної потужності та 8 ємністю 60 000 mAh.
На майбутнє
Ціль — забезпечити нашу армію тисячею павербанків, Андрій і Олексій впевнені, що це пришвидшить нашу перемогу над військом рф.
Андрій зазначає, що навіть у мирний час павербанк стануть у пригоді й можуть використовуватись, як накопичувачі для сонячних батарей. А потім для зарядки чи освітлення — як вдома, так і на природі.
фото Scat
Зараз пауербанк працює на китайській електроніці. Вона надійна, але не по-військовому, зазначає Андрій. Тому майбутньою особливістю українських винахідників будуть мікросхеми, які вони розробили. Завдяки цьому пауербанк перетворюватиме будь-яку напругу на ту, яка потрібна, як на прийом, так і на віддачу, що дасть, наприклад, швидку, без втрат, зарядку акумуляторів до дронів. Вже є розміщене замовлення про виготовлення цих чипів з американською компанією. На це потрібно 150 000 — 200 000 грн, в залежності від партії.
Андрій впевнений: «Наш пауербанк зараз як шостий iPhone, але коли ми встановимо нашу нову електроніку, він буде, як iPhone13Pro».