💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Вікторія ГорбікРобота
11 жовтня 2024, 09:00
2024-10-11
Що болить джуну? Сповідь світчерки-вебаналітикині про найдивніші випадки, які траплялись із нею на співбесідах, й омріяний метч із роботодавцем
Досить багато людей продовжують світчитись в IT і починають свій шлях із самого низу. У черговому випуску «Що болить джуну» ми звернулись саме до такої дівчини, яка вирішила поділитися своїм досвідом пошуку роботи в новій професії.
36-річна Катерина Руль колись вчилася на економіста, як хотіли батьки, потім занулилась у світ реклами як Head of adtech department. Але життя повернулось так, що від цифр, розрахунків і монетизації дівчина повернулась до вебаналітики й з початку року намагається знайти роботу в цій сфері. Ось, об які камені вона спіткнулася.
Закінчивши Київський інститут бізнесу та технологій і отримавши фах економіста, я займала різні посади, в тому числі й керівні посади, до Head of adtech department була Senior Project and Sales Manager, Deputy director for advertising sales у річних рекламних агенціях та медіа. Останні сім років я працювала над монетизацією контенту сайтів і налаштуванням банерної реклами. На мені були всі технічні нюанси, пов’язані з роботою сайтів і комерційних проєктів, спілкування з розробниками та партнерами за можливостями й вдосконаленням монетизації.
Проте у 2021 році, коли ми міняли банерну систему й вона не повністю закривала потреби у звітах для клієнтів, для себе хотілося бачити більше інформації, як працює реклама, чи вона цікава користувачам, я почала заглиблюватись в ці питання й «перемкнулась» на аналітику.
Шлях до розвитку
Я почала опановувати інформацію за допомогою різних курсів із вебаналітики. За 6 місяців щось встигла використати в роботі, десь були тільки плани, а потім почалася повномасштабна. У 2022 та 2023 роках було не до цього. Я залишилась працювати на минулій роботі, деякі скіли продовжувала використовувати, але вони були мінімальні, про якийсь розвиток аналітики мови не йшло. А мені хотілося рости в цьому напрямі.
Занять було багато, кожній темі виділялось по два заняття, відповідно, і менторів також було безліч. Але через велику кількість «гілок» аналітики та небагато часу на вивчення, інформацію по кожній нам дали дуже поверхнево.
Відповідно, серед знань, які ми охоплювали на перших курсах по Google Universal, була мова R, SQL. Потім уже торкнулись GA4, наскрізної аналітики, скриптів, воронки продажів. Там, напевно, було все, що може знадобитись в аналітиці.
Невеликий ланцюжок спільних знайомих
У 2024 році мені пощастило випадково отримати грант на участь у менторській програмі для жінок «Будь». Ось це було просто ВАУ. Там нарешті все розклалося по поличках, сталася купа крутих знайомств людей зі сфери аналітики й знання з їхнього досвіду.
На цій програмі світчери пояснили, як вони потрапили в аналітику, чому обрали вебаналітику, дата аналітику, product analytics, business analytics, data scientists, що треба вивчити і як проходить робочий день. Завдяки цим менторам я «познайомилася» з іншими, на кшталт Нікіти Тимошенка, Олени Руденко (Аналіткиця), Романа Повзика, яких можна знайти на YouTube, почала дізнаватись про їхній шлях у вебаналітиці.
Проте бажання розвиватись як аналітика в мене не стало менше.
За допомогою менторів я зробила резюме, гарний Cover Letter, і почала думати, де ж це можна використовувати, хто ця людина-оркестр з аналітики й де він працює.
На шляху до омріяного оферу
Останні 4–5 місяців я надсилаю резюме, щоб знайти роботу. У таблиці, яку я склала, фіксувала, кому відправила резюме і яка була відповідь.
Прослухавши менторів, мені стало зрозуміло, що мій процес пошуку не був дуже активним — усе-таки дала ознаку відсутність часу. Якщо пройшла співбесіду з рекрутеркою, далі йшло технічне завдання, на яке треба виділити час. А потім, якщо сподобалося, співбесіда з керівниками — до неї теж треба готуватися.
На цьому етапі в мене було приблизно 7–8 співбесід та один офер, від якого я відмовилась — рекрутерка озвучувала одну вилку зарплати, а офер вже був майже у два рази нижчий. І навіть після випробувального на цьому місці все виглядало дуже туманно — типу робота як вебаналітик, Power BI expert і всі інші знання SQL, Python теж бажані. У компанії це пояснювали так, що кожного спеціаліста по одному і треба, щоб фахівці могли замінити одне одного. Тобто робота не для заробітку, а заради досвіду, що мені на цей час зовсім не підходить.
Підводне каміння
У процесі пошуку роботи я стикнулась із двома глобальними каменями спотикання.
Першим, як не дивно, став мій попередній досвід роботи. Якщо все ж таки справа доходила до спілкування з рекрутерами, перше питання зажди було одне — чому я з таким бекграундом і попереднім досвідом роботи на керівних посадах вирішила все кинули та змінити на стек джуна в аналітиці.
Майже всі рекрутерки, які зі мною спілкувалися, кликали на наступний етап, але, на жаль, їх було небагато. Тільки троє відмовили — з однією одразу в нас не склалося спілкування, а з двома іншими ми одразу зрозуміли, що в мене нерелевантний досвід чи недостатня англійська. Тут ще грає роль ось що, як показує практика — в описі вакансії вказано одне, але при спілкуванні виявляється, що треба інше. Наприклад, коли я попросила описати рекрутерку, яку людину шукають на позицію data scientist, вона чесно сказала, що людину з досвідом, але бюджет на джуна, тому маємо, що маємо. Але саме другий етап тестового ставав, власне, і другим каменем спотикання.
Про тестові
За пʼять місяців пошуків я зробила близько 10 тестових. Інколи траплялось так, що деякі я отримувала, питала про зарплатну вилку й забивала на них. Я поки що «за» тестові, але, оскільки я продовжую працювати, в мене недостатньо часу на всі, і я оцінюю, чи варто його витрачати. Розповім про найцікавіші випадки:
Одного разу тестове мені надіслали на 5–8 сторінок. Коли я спитала у ChatGPT, як він оцінює рівень завдань, відповідь була, що це тестове рівня міддл+/сіньор. Але тестове було прикольне.
Іншого разу — співбесіда з рекрутеркою й перевірка рівня англійської, далі на співбесіді з керівниками мені сказали — тестове це умовно, нічого з цього нам не треба, але добре, що ви знаєте. Тут підкачала перевірка англійської — вибачте, нам треба рівень Advanced.
В описі до іншої вакансії значилось, що головне для позиції junior marketing analyst знання, які потрібні для виконання тестового. Далі повідомлялось, що «все інше буде плюсом». Була класна бесіда з керівницею, дуже класна — про роботу, про нюанси, як було в нас, а як в них. Згодом на співбесіді зʼясувалось, те, що повинно було бути «плюсом», я знала. Але тут, виявляється, були нюанси. Наприклад, пишуть: бажані знання тулзів для візуалізації — я знаю один із них, а виявляється, що вони працюють в іншому. Проте і в цьому випадку, і в багатьох інших я думаю, що все-таки багато відіграв певний «метч» між майбутнім керівництвом. Якби він стався, то розібратися в іншому інструментів візуалізації — не так складно, на мою думку.
В описі до іншої вакансії значилось, що на позицію необхідні базові знання SQL. У цьому питанні я оцінюю свої базові знання на рівні strong, бо мені дійсно подобається SQL. Проте мені потім відповіли, що їм треба глибокі знання, хоча лайф кодінг був легкий, реально базовий. Мені ще на початку співбесіди здалося, що ми не спрацюємося — один із майбутніх керівників навіть не дивися в мій бік, і коли йому пропонували щось спитати, відмовлявся, а на деякі мої відповіді посміювався.
У бесіді на іншу позицію несподіванкою для мене стало, коли директорка заявила: «Одразу скажу фідбек, що по цьому пункту (те, що в описі вакансії вказано як „плюс“), ти не дотягуєш». У мене аж щелепа впала. А залишились лише питання, чи точно причина в цьому? Бо по факту знань у мене більше, ніж достатньо на цю позицію, і я одразу питала про подальше зростання, а також, чи це проєктна робота.
Про оплату, умови та гроші
З власного досвіду пошуку роботи можу сказати, що заробітні плати джунів зараз на рівні $500–700. І, щоб отримати офер, тобі треба до цього ж мати ще шість місяців досвіду. Хоча DOU показує статистику $950–1200. Я дивилася різні варіанти й самі рекрутери озвучували саме цю гілку у $950–1200 на джуна, посилаючись на аналіз ринку:
Проте по факту виявляється, що в офері: 22 500 грн + КПІ, + щось там річне, і після випробувального дозволять працювати віддалено три дні на тиждень, а не в офісі.
Замість висновку
Узагалі зараз, схоже, щоб кудись потрапити, треба просто знайомства — щоб хтось комусь рекомендував. Бо інакше «метч» із майбутнім керівником не виходить, якщо ти тільки не готовий «доплачувати», щоб тебе взяли для досвіду в резюме. Маю на увазі оплату ментору зі звʼязками в цій сфері, який буде допомагати готуватися до співбесід.
А ще цікавинка — на Djinni можна зустріти вакансії, у яких написано, що не розглядають кандидатів з України. Тут прям хочеться дізнатись, а для кого ж тоді. Серйозно? Розмістили на українському анонімному сайті для кого? Для українців, що виїхали?
Спочатку мій план був — знайти роботу, щоб була можливість ставити конкретні питання ментору, а не вивчати загальне на курсах. Проте зараз для себе я вирішила — нормально закінчити курси, за які взялася, бо це виявилося задачкою зі зірочкою. Уже наступним етапом кину весь свій ресурс на пошуки роботи. Паралельно буду робити портфоліо — зараз це теж бажано.