🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Вікторія ГорбікІсторії
12 грудня 2022, 08:24
2022-12-12
«Шерше ля фам». Як слюсар-ювелір-тангеро, який захоплюється тай-цзи, став Backend-програмістом
44-річний Олександр Фатюхін відпрацював 20 років на заводі «Запоріжсталь» як слюсар-інструментальник. Саша захоплюється тай-цзи, понад 10 років танцює та викладає танго, а останні три роки він — професійний Backend-Frontend програміст. Крім того, Олександр займається версткою вебсторінок, знає HTML і трохи JAVAscript.
Він розповів dev.ua, як прийшов у програмування та чому тут варто «шукати жінку».
Фатюхін після школи здобув професію «Токар, оператор верстатів із ЧПУ» в училищі в Запоріжжі та після закінчення пропрацював близько 20 років на заводі, спочатку токарем, а потім слюсарем-інструментальником.
З 24 років він активно займався тай-цзи, а приблизно в 34 роки дівчина, з якою він познайомився на тренуванні, привела Олександра в танго.
У 2017 році на заняттях із тай-цзи один з учнів звідти, який був програмістом, приніс книжки з HTML і CSS. Він почав давати Саші завдання та трохи його навчав.
«Тоді я вже почав замислюватися про зміну професії», — згадує Олександр.
«Новий світ»
Танго також продовжувало бути активною частиною життя чоловіка. І коли для фестивалю Tango of Liberty потрібно було зробити сайт, він запропонував розробити його безплатно.
«Танго в Україні існує на голому ентузіазмі, а в Запоріжжі особливо», — пояснює він.
У процесі роботи над сайтом, за його словами, програмування підкорило його остаточно. Створюючи верстку, один програміст підказав, що можна за допомогою включення в програму змінювати частину інформації у всіх блоках сайту одним рухом, внісши зміни до файлу.
Проміжний етап
Олександр вирішив попрощатися із заводом у 2018 році. Поштовх до змін знову дала жінка, киянка, з якою він познайомився на танго-фестивалі.
І пішов із заводу без запасу, без переходу на іншу роботу, за словами Олександра, «фактично в нікуди».
Наступні кілька років колишній слюсар провів у поїздках між Києвом та Запоріжжям, викладаючи танго в індивідуальних заняттях, навіть відкрив свою школу — DAO tango. Заняття з програмування він не залишав, подумуючи колись перейти в цю індустрію.
Водночас гроші приносило ще одне хобі Олександра. Ще коли навчався у школі, він ходив у гурток художньої обробки каменю, і вже у дорослому віці захопився художнім різьбленням по кістці та перламутру. Робив скриньки з мармуру та флюориту, підвіски, сережки, кільця та фігурки з перламутру.
Перші кроки в коді
На жаль, ні танго, ні ювелірка не приносили колишньому слюсарю достатньо грошей для того, щоб переїхати до Києва. Потім «бахнула» пандемія, захворіла бабуся в Запоріжжі — і заняття у школі довелося припинити. Приплив грошей знову зійшов нанівець, і Сашко звернувся до програмування.
Тоді трапився й перший досвід основної роботи в цьому напрямі, коли колишній слюсар влаштувався до запорізького офісу компанії, власник якої жив в Ізраїлі, хоч і на дуже скромну зарплатню. Зробив кілька сайтів для людей, яких він знайшов в Ізраїлі, 2 на вордпресі, магазин одягу та для будівельної фірми.
«Я отримував у середньому 3000 грн на місяць, але, щоправда, і працював три дні на тиждень», — згадує він.
Досвід роботи тут був напружений, із роботодавцем вони часто лаялися.
«Такий був стрес-тест на два роки», — говорить Олександр.
Підвищення кваліфікації
На початку 2021 року Олександр пройшов на курси об'єктно орієнтованого програмування, які давали й знання з Laravel, базу з PHP. За підсумком Сашка навіть звали ментором, але він відмовився, щільно шукав нову роботу, продовжуючи співпрацювати з ізраїльтянином. Після того, як у березні 2021 року вони остаточно посварилися та розійшлися, пошук нової роботи зайняв у програміста пів року.
За цей час Сашко пройшов близько 20 співбесід на Backend-програміста. Основною причиною, через яку його не брали на роботу, стала відсутність академічної освіти.
Програмування під час війни
З вересня 2020 року Олександр влаштувався працювати віддалено із Запоріжжя до тоді ще дуже молодої київської СРА-мережі Affcountry. Отримати цю роботу, за його словами, виявилося дуже легко, пройшов дуже зрозуміле тестове, і його взяли.
У компанії була адмінка, написана на Python.
«Там періодично щось злітало, і мене запитали, що мені легше, вивчити Python або написати нову адмінку, я сказав, що зробити нову, і зробив», — розповідає він про перші завдання там.
Уже після початку повномасштабного вторгнення до України в роботі була місячна перерва. У березні в Олександра в Запоріжжі померла бабуся. І, накопичивши грошей, він зважився на переїзд до Києва.
Окрім основної роботи, Олександр співпрацює із ще одним ізраїльським замовником, який займається випіканням тортів. Для нього програміст налаштовує взаємодію api з платіжною системою, де магазин і база товарів розміщуються на різних платформах.
Джун із замашками архітектора
Сашко сказав, що дуже хоче вирости, насамперед тому, що «гроші підтискають». Як спеціаліст рівня Junior Олександр спочатку прийшов на зарплату $500. Для Запоріжжя ідеально, як каже Сашко. На заводі на момент його виходу платили до 15 000 грн на місяць, це була середня зарплата в Запоріжжі. Танго приносило трохи понад 5000 грн.
«Програмування — це перспектива», — говорить він.
На цей час Сашко хоче як мінімум дійти до мідла за рівнем зарплати, тому що весь необхідний функціонал і поставлені завдання він уже виконує.
Але, за словами його ментора, практика в Україні показує, що питання з підвищенням зарплати найчастіше вирішується лише зміною роботи.
«Я не шукав роботу, мене звабили. Team Lead мене змусили стати». Історія Senior AQA, який увійшов в IT у 39 років, і вже 10 років про це не жалкує
Діма Наумов — Senior AQA в Capgemini Engineering. 10 років він працює тестувальником, і готовий ламати всі можливі стереотипи про вхід в IT. Діма став айтішником у 39 років, залишивши успішну кар'єру в фінансовому світі та продажах.
Свою історію чоловік розповів dev.ua.
«Треба вірити в себе та йти (чи хоча би лежати) в бік своєї мети». Історія бухгалтерки, яка стала розробницею та виросла до Team Lead і ментора
Немає більш слушного часу для змін, аніж сьогодні. Шлях до професії мрії може бути ретельно спланованим зі шкільної парти або тернистим і сповненим пригод. Своїм досвідом переходу з позиції бухгалтера в ІТ-компанії до frontend-розробниці на проєкті в ній же ділиться Наталія Сингаєвська, Frontend Engineer у Levi9. Вона знайшла своє призначення та за чотири роки зросла зі стажистки до Team Lead на проєкті в Лондоні.
«Розіслала 200+ резюме, фідбек поки негативний». Як вінницька лікарка тимчасово застрягла на порозі входу в IT
Софія Тимошенко — сімейна лікарка в одній із приватних лікарень Вінниці. Зі своїх 25-ти років 8 вона присвятила навчанню медичній справі та подальшій роботі у сфері. Проте сьогодні в дівчини є нова ціль — стати айтішницею. Наскільки можливо новачку безболісно «ввійти в IT» — читайте в нашому матеріалі.