🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікСтартап
15 квітня 2025, 12:31
2025-04-15
Українці з квантового стартапу Aegiq створили перший власний квантовий комп’ютер Artemis. Як їм це вдалось?
Українські засновники британського стартапу Aegiq, країни, яка, за словам фаундера стартапу Максима Січа, першою започаткувала національну квантову стратегію, отримали майже напередодні повномасштабної війни $4,8 млн інвестицій на розвиток нового покоління квантових комунікацій та обчислень. Майже через три роки стартапери представили квантовий комп’ютер Artemis, який розробили самі. Що ще відомо про розвиток проєкту?
Українські засновники британського стартапу Aegiq, країни, яка, за словам фаундера стартапу Максима Січа, першою започаткувала національну квантову стратегію, отримали майже напередодні повномасштабної війни $4,8 млн інвестицій на розвиток нового покоління квантових комунікацій та обчислень. Майже через три роки стартапери представили квантовий комп’ютер Artemis, який розробили самі. Що ще відомо про розвиток проєкту?
Про засновників та ідею
Компанію Aegiq, яка займається розробкою квантових фотонних технологій, у 2019 році заснували киянин Максим Січ разом з друзями Андрієм Ямшановим (CFO) та Скоттом Даффервілем (CTO). Максим трансформувався з CEO до Chief Innovation Officer та Director of Government & Partner Solutions, пише Mezha з посиланням на словами Максима Січа.
Для назви компанії засновники обрали англійське слово aegis (егіда), в якому одна з букв стала квантовою.
Стартап створений на основі досліджень з Університету Шеффілда і штаб-квартира компанії знаходиться у цьому місті Великої Британії.
У компанії Aegiq, враховуючи трьох засновників, наразі працює 26 людей.
Про технологію
Максим Січ пояснив, що Aegiq займається лише фотонікою, тому що фотони — це найбільш стійкі частинки для зберігання квантової інформації. Крім того, компанія використовує виключно напівпровідникові технології.
«Те, що ми виробляємо, не вимагає якихось екстремальних вакуумів чи лазерів як інші квантові технології. В цьому однозначно краща масштабованість, можливість будувати великі процесори в майбутньому», — заявляє фаундер стартапу.
Aegiq на виставці UK National Quantum Technologies Showcase 2024 (Фото Mezha)
Архітектура Aegiq передбачає існування кількох чипів для різних функціональних задач на основі compound semiconductors (складних напівпровідників), в яких використовуються різні види напівпровідників, наприклад, для створення кубітів, маніпуляцій (обчислення) чи зчитування.
Про продукти
Компанія повністю збудувала свої перші виробничі потужності, на яких відбувається певна частина складання власних приладів. А також стартапери вже розробили свій перший флагманський прототип — квантовий комп’ютер Artemis (Артеміда), який постачають до Національного центру квантових обчислень Великобританії.
Комп’ютер Artemis складається з кількох різних чипів, які між собою утворюють невелику квантову мережу, за рахунок якої проводяться обчислення.
Апаратні системи від Aegiq (Фото від Mezha)
За словами Максима Січа, технологія Aegiq має унікальні можливості з масштабування, а також дає змогу робити комп’ютери, які невеликі за розміром, які не вимагають постійного нагляду — поставив і він працює. Artemis займає декілька звичайних комунікаційних шаф.
Крім того, Aegiq вже починає працювати над наступним поколінням — відмовостійкими квантовими обчисленнями (Fault-Tolerant) з вбудованою функцією error correction (виправлення помилок). А також, як повідомляє фаундер стартапу, компанія комерціалізує і виводить на ринки продукти у сфері телекомунікацій та сенсорів, які вони можуть серійно виробляти.
Зокрема, мова йде про систему для моніторингу за станом комунікаційних мереж, яка використовує деякі квантові ефекти та назарі вже є готовим прототипом. З його допомогою, як зазначає Максим Січ, команда може паралельно до будь-якої комунікації в оптоволокні виявляти проблеми або зумисну дію, наприклад, прослуховування. Це актуально і для підводних кабелів, а також тих, які знаходяться під землею. Фаундер говорить, що зараз вони дуже успішно тестують дані можливості разом з British Telecom.
Про клієнтів
Aegiq працює з Національним центром квантових обчислень Великобританії та з урядом країни, зокрема, й у сфері національної безпеки та оборони. Крім того, клієнтами стартапу є деякі великі гранди світової аерокосмічної галузі, машинобудування.
За словами фізика, з Україною Aegiq нажаль поки ніяк не співпрацює, але компанія завжди відкрита до спілкування — за виключенням деяких всім відомих підсанкційних країн.
Про гроші
З початку створення компанії стартапери залучили трохи більше £8 млн приватних інвестицій. Майже половину з яких, а саме понад £3.5 млн ($4.8 млн), Aegiq отримала від об'єднання інвесторів, очолюваного High-Tech Gründerfonds, за участі Deepbridge Capital та бізнес-ангелів разом із фінансуванням від Innovate UK.
Говорячи про монетизацію, співзасновник Aegiq, зауважує, що квантові технології — це гра в довгу і компанія формує в цьому напрямку гібридний підхід.
Про плани
Стратапери продовжують працювати над розробкою наступного покоління квантових обчислень, відмовостійкої архітектури, яка йде після Artemis, а також над практичними продуктами, які потрібні ринку: сенсори, обчислення, які базуються на квантовій теорії про те є, наприклад, цифровими.
В компанії сподіваються, що через п’ять років квантові комп’ютери Aegiq проб’ють планку, після якої побачимо справжні корисні, практичні квантові комп’ютери.
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Кнопка здоров'я. Українці розробили систему, яка рятує пацієнтів стаціонару від смерті. Вони - переможці IT Arena Lviv 2022
Медичний психолог, який переїхав в Україну з Москви в 2014 році, Іван Осадчий, придумав систему, яка допомагає медсестрі і пацієнтові не втратити один одного в стаціонарі. Його стартап knopka вже працює в декількох лікарнях понад три роки не лише в Україні, а й у Польщі.
Повторюємо історію стартапу-переможця IT Arena Lviv 2022. Текст від 28 вересня 2022 року.