💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоРобота
4 липня 2024, 11:11
2024-07-04
UPD. В українській Infopulse можуть звільнити близько 70 фахівців через нову операційну модель материнської компанії
Співробітники однієї з найбільших українських ІТ-компаній Infopulse можуть втрати роботу через нову операційну модель материнської компанії Tietoevry Create. Вона передбачає скорочення 4% спеціалістів в Україні, Болгарії та Індії.
Як повідомляє «Forbes Україна», скандинавська сервісна ІТ-компанія Tietoevry Create, якій належить один з найбільших українських аутсорсерів Infopulse, збирається скоротити 400 фахівців у Болгарії, Україні та Індії. Це близько 4% від її загального штату на 10 000 співробітників у 23 країнах Європи, Азії, Північної та Латинської Америки. Звільнення триватимуть орієнтовно з липня по жовтень.
Своє рішення в Tietoevry Creat пояснюють зміною операційної моделі стосовно дочірніх компаній. Тепер вони стануть менш незалежними й будуть більш інтегровані у материнську компанію.
«Ми бачимо значні можливості у сферах даних, штучного інтелекту, дизайну та передової програмної інженерії й продовжуватимемо інвестувати в ці галузі. Однак, щоб залишатися конкурентоспроможними в ринковому середовищі, ми вживаємо подальших заходів з підвищення ефективності. Рішення, які впливають на наших співробітників, є складними, і ми прагнемо надавати підтримку тим, кого зачіпають ці зміни», — сказав керівний директор Tietoevry Create Харрі Саломаа.
Tietoevry Create володіє трьома дочірніми компаніями: українською Infopulse, болгарською MentorMate та індійською EVRY India. Наразі невідомо скільки співробітників Infopulse можуть скоротити. Але порівняно з 2022 роком, станом на січень 2024 кількість українських співробітників Infopulse вже скоротилася на 16% — до 1800 спеціалістів. На піку в липні 2022 в компанії працювали 2 150 людей.
UPD. Через нову операційну модель Tietoevry Create роботу в українській Infopulse можуть втратити близько 70 фахівців.
«Мова лише про адміністративні та менеджерські позиції, скорочення не торкнуться бенчу й розробників. Особливу увагу приділять підтримці скорочених фахівців, особливо в Україні, враховуючи нинішні обставини. Вони отримають вихідну допомогу, також їм запропонують програму кар’єрного зростання», — розповіли в Infopulse виданню DOU.
Водночас в компанії розповіли, що продовжують наймати спеціалістів — наразі відкриті 12 позицій насамперед для Java-розробників, SAP-консультантів та DevOps-спеціалістів.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
У TikTok набирає обертів новий тренд — тихе звільнення.
Що таке quiet quitting, чому воно виникає та чому зумери не хочуть викладатися на роботі на повну
У TikTok набуває обертів тренд quiet quitting — «тихе звільнення». Тренд отримав популярність після появи TikTok-відео від користувача @zaidleppelin. У ньому автор пояснює, що робота — це лише частина життя. «Цінність людини не визначається її працездатністю», — заявляє zaidleppelin у відео, що стало вірусним. Розповідаємо, що таке «тихе звільнення», чому воно виникло масе зараз та які наслідки матиме.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю, аби влаштуватися маркетологом в IT-компанію: 30 запитань і поради від досвідченого фахівця
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди та отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Маркетинг спеціаліст IT-компанії Universe Катерина Скрипка розповіла, що треба знати та як вдало пройти співбесіду в IT-компанію маркетологам-початківцям.
«Я вигоріла настільки, що вже не могла дивитися на комп'ютер». Історія QA-інженерки про великі гроші, безглузді купівлі, вигорання та дауншифтинг
Хмельничанка Олена Шеліна ― айтішниця, яка настільки вигоріла на роботі, що вирішила покинути IT-сферу та докорінно змінити своє життя. За 9 років роботи в IT дівчина пройшла всі ступені кар’єрного зростання, змінила кілька компаній і навіть напрямів. Та прокинувшись одного ранку, вирішила, що більше не зможе виконувати свою роботу якісно. Дівчина переїхала в село, завела господарство та повністю змінила професію. Розповідаємо її історію.